Divoký vidiek

Že za divočinou netreba chodiť veľmi ďaleko, som sa presvedčila posledné leto. Jedno ráno, keď som sa na bicykli hnala do roboty, na kopci som zazrela muža v klobúku, ktorý sklonený nehybne stál a uprene pozeral do trávy. Rozmýšľala som, kto to môže byť a čo tam tento záhadný muž asi robí. Chytal jašterice. Vtedy som ani netušila, že čoskoro sa z nás stanú najlepší priatelia.

Záhadný lovec

Keď som prišla do Anglicka, veľmi som chcela spoznať kohosi, pri kom by som sa mohla čo to naučiť o miestnej prírode. Pani v informačnom centre mi dala telefónne číslo na istého Georga, ktorý pracoval na ochrane živočíšnych druhov. Zdvihol mi to milý pán, ktorého môj telefonát dosť prekvapil. Dozvedela som sa, že je to ten istý muž, ktorého som pokladala za onoho záhadného na kopci. Odvtedy už nebol záhadný, bol to George, bývalý riaditeľ fabriky na dôchodku, lovec plazov a ochranca všetkého živého. Bola práve polovica prázdnin, a moje leto sa úplne zmenilo. Takmer každý augustový deň sme spolu trávili na lúkach za mestom a chytali živočíchy, ktoré by bez našej pomoci neprežili. Jašterica obyčajná, slepúch lámavý a užovka hladká sú teritoriálne zvieratá a na lokalitách, kde sme ich ručne odchytávali, hrozila skorá výstavba. Prenášali sme ich na nové, bezpečnejšie miesta a budovali im výhreviská a úkryty.
Zbadať a chytiť jaštericu nie je také jednoduché. Je to remeslo, ktorému sa človek učí roky. Musí si vytrénovať zrak, uvedomiť si, kedy a kde presne ju má hľadať, a chytiť ju s fantastickou rýchlosťou a opatrnosťou. Na odchyt sme používali aj kusy čiernej lepenky, ktoré sme rozmiestnili po lúke. Vďaka svojej vyššej teplote priťahovali tieto živočíchy, ktoré sa často na nich alebo pod nimi vyhrievali. Niekedy však stačilo pätnásť minút denne, aby získali dostatok energie, zmizli ako blesk a už nebola nijaká šanca, že ich v ten deň chytíme. Napriek tomu sa nám spolu podarilo nachytať veľké množstvo týchto nádherných zvierat. Ich následné vypúšťanie do nového domova je najkrajší zážitok na celej akcii. Chvíľu vám sedia na dlani, nakláňajú hlavu a pozerajú vám do očí, akoby sa lúčili, a keď sa dostatočne zohrejú - skok!, a už ich niet. Keď sem prídeme na rok, možno už uvidíme aj ich mláďatá.

SkryťVypnúť reklamu

Rieky a ľudia

Je priam nemožné, aby sa do východoanglických riek človek ako ja nezamiloval. Ukrývajú tmavé zákutia, mŕtve ramená a jazerá, nad ktoré sa nakláňajú staré vŕby. V ich dutinách žijú netopiere a pod koreňmi má svoj tajný úkryt vydra. Občas ponad rieku preletí rybárik a v jej hlbinách sa mihnú tiene kaprov. V júni jej vody rozkvitajú leknami, ku koncu leta vo vetre šuští tŕstie a pálky. Nenadarmo inšpirovali slávnych britských maliarov ako Thomas Gainsborough a John Constable. Ako kdekoľvek inde vo svete, aj tu boli rieky vždy súčasťou života človeka. Boli dopravnou cestou, poháňali mlyny, plné rýb poskytovali potravu. Tŕstie z ich vôd a okolitých jazier slúži ako stavebný materiál na strechy, ktoré ak urobí šikovný remeselník, prežijú aj osemdesiat rokov. Anglosasi na riekach postavili mnoho mlynov, ktoré dnes prispievajú k pestrosti biotopov, striedaniu úsekov stojatej vody s rýchlo prúdiacimi. Koryto väčšiny východoanglických riek bolo upravené kvôli navigácii, využitiu pôdy, či ochrane proti povodniam. Našťastie sa ich bočné ramená a niva zachovali a vyhli sa osudu potrubia alebo betónového koryta ako vo veľkomestách, či napríklad aj na liptovských dedinách. Liptáci sa veľmi natlačili k riekam a potokom, stavajúc svoje domy priamo na hrane brehu, v nive rieky - v jej prirodzenom záplavovom území. A tak pod hrozbou straty života a majetku boli liptovské potoky oblečené do betónových šiat, cez ktoré dnes preteká mŕtva voda. Snáď raz ľudia pochopia, že rieky sú živým organizmom, neustále sa vyvíjajú a menia seba a okolitú krajinu. “Nikdy ich neporazíme a ani im úplne neporozumieme, musíme sa ich však naučiť rešpektovať,” zneli slová starého farmára z našej dediny, ktoré mi dodnes utkveli v pamäti.

SkryťVypnúť reklamu

Nepriateľ norok

Rieka Stour za našou dedinou a jej niva sú dôležitým biotopom pre vzácne druhy živočíchov. Nie je zriedkavé vidieť rybárika, volavky, žlnu, plamienku, sokola, sliepočku zelenonohú, lysku, natrafiť na stopy vydry, dulovnice vodnej či hryzca. Pre ekosystém tu však číha hrozba. Norok americký. Ten sa v minulosti z kožušinových fariem dostal do prírody a veľmi sa tu uchytil. Loví vodné živočíchy, plazy, či vtáčie mláďatá, rýchlo sa rozmnožuje, nemá prirodzeného nepriateľa, a tým vytláča vydru a ďalšie predátory. Môj priateľ Nick, mladý ranger, mapuje výskyt norka a tieto živočíchy aj odchytáva. Pasca má menší otvor, aby sa do nej náhodou nechytila vydra, ktorá má väčšiu hlavu ako norok. Ako navnáda stačí jedna golfová loptička. Norok si myslí, že je to vtáčie vajce a ľahko sa dá oklamať. Nick mi však nechcel vysvetliť, čo napokon s chytenými zvieratami robí. Že vraj to nie je vec pre baby ako som ja. Nuž, netreba si veľa domýšľať. Len mi je z toho smutno, že na chybu človeka opäť doplatia len nevinné zvieratá.

SkryťVypnúť reklamu

Vzácna voda

Východné Anglicko je jeden z najsuchších regionóv na Britských ostrovoch. A tohotročná zima bola obzvlášť chudobná na zrážky. Nedostatok pravidelných záplav sa odrazí na tohtoročnej kvalite pastvy, môže dôjsť i k ohrozeniu rastlinných druhov, ktoré sú na každoročné záplavy viazané. Nielen však meniace sa prírodné podmienky, ale aj narastajúca spotreba vody spôsobuje jej nedostatok. Túto situáciu sa snaží zachrániť prečerpávací systém z rieky Great Ouse do rieky Stour, ktorá zásobuje nádrže pre Colchester. Nároky na vodu sú také vysoké, že často ani kvapka z rieky Stour neskončí v mori. V čase nedostatku vody sa hladina v rieke Stour odrazu prudko zdvihne a koryto vyplní starou sivou vodou. Táto voda, ktorá už prešla jedným riečnym systémom sa čerpá do začiatku druhého. Prečerpávanie starej vody, extrémy v kolísaní hladiny a neprirodzené prietoky majú vážny vplyv na riečny ekosystém. Nielen však v Anglicku, ale aj v suchých oblastiach u nás je voda veľkým problémom. Ako povedali mnohí múdri ľudia, šetrná spotreba vody, používanie ekologických čistiacich prípravkov, citlivý prístup k riekam a snaha udržať si vodu v krajine, sú jediným východiskom „aby sme navždy nevysmädli“. Snažme sa o to, prosím.

Autor: Lenka Milonová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 104
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 231
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 047
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 749
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 624
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 824
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 620
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  2. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  3. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  4. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  7. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  8. Ján Šeďo: Stalin s "Číňanom a Brazílčanom", Slovák sa nezmestil do záberu.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 768
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 623
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 792
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 334
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 963
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 723
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 966
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Jaroslav Mender z DHZ Ludrová tragicky zahynul 10. septembra 2024 v Ludrovskej doline.

Všetci hasiči stáli a tlieskali jeho pamiatke.


Svadba je jedným z najkrajších dní v živote – ale jej plánovanie môže byť poriadne vyčerpávajúce. Pripravili sme pre vás overené tipy, vďaka ktorým si celý proces užijete rovnako ako samotný obrad.


Pečivo od MINIT ulahodí aj skutočným fajnšmekrom.


Rudolf Huliak.

Slovenského skialpinistu privítala cigarová vôňa dymu.


4

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  2. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  3. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  4. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  7. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  8. Ján Šeďo: Stalin s "Číňanom a Brazílčanom", Slovák sa nezmestil do záberu.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 768
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 623
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 792
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 334
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 963
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 723
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 965
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 966
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu