Študenti, ktorí študujú na slovenských katolíckych gymnáziách majú výnimočnú možnosť a príležitosť rok študovať v USA cez projekt Global Outreach. Slovenským partnerom v tomto projekte je Združenie katolíckych škôl Slovenska. Do projektu sa môžu zapojiť gymnazisti, ktorí sú v 2. ročníku.
Po výberových kolách v Bratislave a Košiciach, ktoré boli začiatkom februára, sa v Ružomberku koncom mesiaca na Gymnáziu sv. Andreja uskutočnili záverečné pohovory pre ročný študijný pobyt v USA.
Na stretnutí sa zúčastnili aj dvaja americkí lektori, ktorí si zo 16 študentov, účastníkov záverečných pohovorov, vybrali osem najlepších študentov, ktorí začiatkom augusta tohto roka odletia do USA a do júna budúceho roka tam budú študovať na amerických školách. O význame výnimočnosti tohto projektu pre slovenských študentov sa vyjadrili aj hostia z USA a prezident ZKŠS a riaditeľ Gymnázia sv. Andreja Stanislav Bella:
Mike Smith: „Predovšetkým ďakujem slovenským organizátorom za organizáciu tohto projektu na Slovensku. ZKŠS je naším skvelým partnerom a podmienky sú vždy výborné. Projekt Global Outreach je nielen o vzdelaní na školách v USA, ale hlavne o duchovnej formácii mladého človeka. Potrebujeme mladých ľudí tolerantných, s otvoreným srdcom s láskou a vierou, v tomto čoraz menej katolíckom svete.“
Gary Elmer: „Tento projekt sme začali pred pätnástimi rokmi s malou skupinkou ľudí a s určitými ťažkosťami. Dnes je tu zapojených veľa študentov a podmienky sú výborné. Úlohou Global Outreach je vytvoriť spoločenstvo lásky, po ceste viery. U nás v Amerike je viera na horizontálnej úrovni, ide tu o vzťah medzi ľuďmi. Na Slovensku je viera na vertikálnej úrovni, vzťah človeka k Bohu. Keď sa tieto dve cesty spoja vytvoria hlavný symbol veriacich - kríž. V tomto je posolstvo tohto projektu aj pre slovenských študentov.“
Stanislav Bella: „Veľmi oceňujem skutočnosť, že naši študenti majú takúto možnosť, každý rok ísť študovať do USA. Naši slovenskí študenti dosahujú v Amerike výborné výsledky nielen v oblasti vzdelania, ale aj v mnohých iných aktivitách, čo je v amerických školách samozrejmosťou. Po návrate z USA študenti pokračujú v štúdiu v 4. ročníku, sú zrelší, skúsenejší a hlavne oveľa viac si cenia hodnoty, ktoré máme tu doma na Slovensku.“