Cieľom občianskeho združenia ECO-PAPIER, ktoré vzniklo v Ružomberku vzniklo koncom minulého roka je náprava krívd spojených s privatizáciou Severoslovenské celulózky a papierne, a. s., (SCP). Ako pre ružomberský časopis Spoločník povedal člen prípravného výboru občianskeho združenia, advokát Marián Alušic, poškodenými boli zamestnanci SCP, ktorí v deň podpisu privatizačnej zmluvy v septembri 1996, alebo neskôr - prakticky až dodnes, boli zamestnancami tejto firmy. Privatizačná zmluva totiž nadobúdateľovi akcií papierní, spoločnosti ECO Invest, ukladá povinnosť do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti privatizačnej zmluvy presadiť vydanie akcií obchodnej spoločnosti ECO-INVEST v rozsahu minimálne 15% jej základného imania tak, aby všetci zamestnanci obchodnej spoločnosti Severoslovenské celulózky a papierne mali možnosť tieto akcie nadobudnúť.
Inými slovami, zamestnanci SCP mali dostať možnosť získať 15% akcií Eco Investu. Nestalo sa. „Celá privatizácia SCP sa uskutočnila za veľmi čudných podmienok,“ povedal Marián Alušic. „Nielenže boli SCP predané za veľmi nízku cenu, ale na rozdiel od iných podnikov nepristúpil Fond národného majetku (FNM) ani k navráteniu akcií štátu, hoci neprišlo k naplneniu privatizačnej zmluvy a táto priamo umožňovala zobrať akcie späť pre štát,“ dodal. Podľa Mariána Alušica pritom stanovisko renomovanej Aliancie advokátov, ktorú vedie Pavol Hagyari, Fond národného majetku upozornilo na možnosť odstúpenia od zmluvy. Firma ECO Invest síce zaplatila pokutu 10 miliónov korún, ale tá má podľa Mariána Alušica donucovaciu funkciu. Čiže zaplatenie pokuty neznamená odpustenie záväzku poskytnúť zamestnancom SCP akcie firmy. „Je smiešne, aby povinnosť poskytnúť zamestnancom akcie v hodnote stoviek miliónov korún, bola nahradená desaťmiliónovou pokutou, táto povinnosť podľa nás stále trvá,“ vraví Marián Alušic. Podľa stanoviska občianskeho združenia, predstavitelia manažmentu SCP o tejto povinnosti vedeli, rovnako ako vládni predstavitelia a vedenie FNM. „Treba sa pýtať aj Mečiara, Reháka, Pinkavu, Gavorníka, potom aj Kaníka a ďalších, prečo neurobili nápravu?“
Členmi občianskeho združenia môžu byť všetci občania, ktorí chcú pomôcť pri jeho činnosti. Jeho hlavným cieľom bude zastupovať terajších aj bývalých zamestnancov SCP pri vymáhaní akcií a náhrade škôd, ktoré im zaručuje privatizačná zmluva. „Chceme aj touto cestou ponúknuť členstvo v občianskom združení všetkým obyvateľom okresu, najmä poškodeným bývalým, či súčasným zamestnancom SCP, členom Senátu občanov mesta Ružomberka,“ vyzval Marián Alušic. Podľa jeho slov fabrika má vplyv na život v okrese Ružomberok, a preto je prirodzené, že obyvatelia okresu by mali dostať to, čo stavali ich rodičia. „Dnes sledujeme rôzne sponzorstvo zo strany SCP, Mondi či Eco Investu, ale to je len malá časť toho, čo obyvateľom okresu patrí,“ dodáva Marián Alušic. Občianske združenie v prípade nemožnosti dohody s predstaviteľmi spoločnosti ECO Invest a jej nástupcov, má pripravenú žalobu na súd a trestné oznámenia na predstaviteľov uvedenej spoločnosti.
Žiadosť o členstvo môžu občania poslať na ružomberskú adresu Občianske združenie ECO-PAPIER.
Všetci budú pozvaní na osobné stretnutie, alebo schôdzu občianskeho združenia.