Evanjelická cirkev a. v. v Liptovskej Porúbke obhospodaruje síce len 16,43 ha lesných porastov, no úlohy, ktoré čakajú majiteľov lesa v tomto roku aj v tých nasledujúcich, sú na túto výmeru veľké. V roku 2002 postihla porasty nielen tohto majiteľa, ale aj okolitých vlastníkov lesa rozsiahla vetrová kalamita. Dnes ostala po nej rozsiahla holina, konkrétne takmer 7,50 ha. Teda takmer celá polovica bývalej výmery lesa. Po tom, čo sa v médiách pohovorilo a popísalo o kalamite vo Vysokých Tatrách, si takíto drobní majitelia lesov na Slovensku určite s ťažkým srdcom spomenú na to, ako boli odkázaní sami na seba a nikde sa nechodili sťažovať. Žiadne zbierky a žobranie. Museli si poradiť sami. Podľa lesného zákona je každý majiteľ lesa povinný vzniknutú kalamitu (náhodnú ťažbu dreva) spracovať do 6 mesiacov od vzniku. Spracovať, to znamená zabezpečiť vyznačenie kalamitnej ťažby, ťažobné skupiny, odberateľa na veľmi často znehodnotenú drevnú hmotu, kontrolu a evidenciu odvážaného dreva, ceny. A to najhlavnejšie, čo veľmi často nie je také jednoduché, ako vyzerá, aby to aj odberateľ zaplatil.
V roku 2006 vysadí Evanjelická cirkev a. v. v Liptovskej Porúbke 2 400 sadeníc rôznych drevín, najmä smrekovec, smrek, jedľa. V ďalších rokoch predpokladáme na celej ploche pri opakovanom zalesňovaní výsadbu ďalších asi 1 800 sadeníc. A to za predpokladu, že nevzniknú ďalšie kalamitné plochy. Okrem toho bude potrebné v tomto roku vykonať ochranu proti burine vyžínaním na celej ploche holiny. A pokiaľ bude vlhké a teplé leto, aj dvakrát v roku. V jeseni bude potrebné túto plochu ochrániť proti ohryzu najmä jeleňou, prípadne srnčou zverou. Vykonáva sa buď chemicky pomocou rôznych repelentov, alebo mechanicky. Módnym hitom sa v posledných rokoch stala ovčia vlna.
Všetky tieto práce a výkony si vyžadujú mnoho finančných prostriedkov. Ich zabezpečenie nie je jednoduché a je v plnom rozsahu na pleciach majiteľa lesa. Takže zalesniť musíš, vyžínať musíš, chrániť musíš, ale vyťažiť a predať ležiace a hnijúce drevo ti (niekedy) nepovolíme. To som si neodpustil na adresu takzvaných pseudoochranárov. Nie ochranárov, ktorí to myslia s lesom vážne. Vzhľadom na to, že v poslednom čase majú okolité neštátne subjekty, vlastniace les, veľmi dobrú spoluprácu so študentami Strednej lesníckej školy v Liptovskom Hrádku, rozhodla sa aj Evanjelická cirkev a. v. v L. Porúbke uzavrieť s žiakmi 1. B triedy dohodu o zabezpečení týchto pestovných prác v roku 2006. Všetci spolumajitelia veria, že ich mladí lesníci nesklamú a svojim zodpovedným prístupom napomôžu pestovaniu (žiadnej záchrane, na to ich je málo) slovenských lesov.