V 8. čísle MY Liptov z 28. februára sme sa v súvislosti s pripravovanou výstavbou Auparku v Ružomberku venovali obave niektorých Ružomberčanov, že investor z mesta zdupkal. Nie je to pravda, Aupark v Ružomberku bude postavený. Aj preto viacerí diskutujúci začali na oficiálnej internetovej stránke mesta polemizovať na inú tému. Zaujíma ich, koľko ľudí tento obchodný komplex zamestná. Pre lepšie pochopenie celej diskusie odcitujeme najprv názor Jána Petreka, vedúceho oddelenia stavebného práva a životného prostredia Mestského úradu v Ružomberku:
„...200 pracovných príležitostí (v Auparku – pozn. aut.) je možno len nutné prevádzkové minimum. V Ružomberku je priemer 30 m2 úžitkovej plochy občianskej vybavenosti na jedného zamestnanca. Ak tento kľúč aplikujeme aj na Aupark (a nie je dôvod, prečo ho neaplikovať), tak pri očakávaných približne 18 až 24 tisíc m2 úžitkovej plochy vychádza počet zamestnancov v Auparku na 600 až 800 osôb, čo je celkom slušný priemyselný park postavený bez dotácií zo zdrojov daňových poplatníkov...“
Odhadovaný počet pracovných miest sa viacerým diskutujúcim nepozdáva. Vraj ide o nereálne číslo. Veď čítajte spolu s nami: „Zdá sa mi to dosť nereálne (počet nových pracovných miest – pozn. aut.)... Navyše, komu budú predávať tovary a komu ponúkať služby? Chudobným Ružomberčanom, ktorí sú radi, že si zaplatia nutné výdavky a nejako prežijú? A potom dovolenkujú tak maximálne vo svojej záhradke? Alebo mladým študentom z Katolíckej univerzity, ktorí si tu nemôžu nájsť žiadnu brigádu? Tu treba skôr niečo vyrábať a až potom sa môžeme začať zabávať v Auparku. Študenti potrebujú peniaze na notebooky, internet, na nové technológie, aby boli dobre pripravení do budúcnosti, aby Katolícka univerzita nebola, tak ako je tomu teraz, vysokou školou s jednou z najnižších úrovni na Slovensku... Verte tomu, že až potom bude v meste viac peňazí a až potom bude mať zmysel postaviť Aupark... Na turistov som skoro zabudol. Sú tu nejakí Poliaci, ale podľa mojich skúseností, sú to väčšinou tí chudobnejší.“
Ďalší diskutujúci nielenže reagoval na príspevok J. Petreka, ale hlavne na názor, ktorý podľa neho podceňuje kúpnu silu v tomto regióne: „Tých 800 ľudí je blud... Uberme tak 400 - 500 ľudí a budeme niekde pri reálnom čísle. A čo sa týka tej kúpyschopnosti, nepodceňujme Ružomberčanov, turistov, ani študentov. Viete, koľko občanov Ružomberka chodí na nákupy do Banskej Bystrice, Žiliny, ba aj do Bratislavy? Tí určite uvítajú niečo iné ako „tiň ťong“ obchody. S tými turistami je to podobne, čakajú niečo viac. A univerzita v Ružomberku sa už teraz môže radiť k tým najmodernejším a úroveň ide hore. Never všetkému, čo čítaš v novinách, resp. to dočítaj do konca. A študenti vôbec nie sú takí chudobní, ako sa zdá. Oni sa stanu chudobní až potom, čo doštudujú. Takže kupovať bude mať kto.“
O počte pracovných miest v budúcom Auparku redakcia nebude polemizovať, pretože by to bola len akademická debata bez možnosti verifikovania vyslovených názorov. Inak je tomu v prípade deklarovanej kúpnej sily v samotnom Ružomberku a jeho okolí. Podľa oficiálnej štatistiky Ružomberok aj vďaka nadpriemerným mzdám v SCP Mondi patrí medzi regióny s dostatočne veľkou kúpnou silou. Výrazne plusové hospodárske výsledky všetkých obchodných reťazcov v meste tiež naznačujú dobré finančné zabezpečenie mnohých domácností. A cestovný ruch? Znovu podľa oficiálnych štatistík ho netvoria len chudobní Poliaci. Veľa by sa o tom dalo rozprávať napríklad v súvislosti s Bešeňovou, kde značnú časť klientely tvoria solventní zahraniční turisti navštevujúci najčastejšie práve Ružomberok.
Z tohto pohľadu je zvláštne, že niektorí kritizujú plánovanú výstavbu Auparku a možno tí istí sa sťažujú, že pre rozvoj turizmu sa v meste málo robí. Pritom Aupark určite pritiahne do regiónu ďalších turistov, ďalších potenciálnych zákazníkov.