Pôrod – uvedené slovo nesúvisí len s kýženou zvyšujúcou sa populačnou krivkou, ale v prenesenom význame v slovnom spojení s prívlastkom ťažký sa spája so všetkým, čo sa veľmi zložito stáva súčasťou nášho bytia. A z tohto pohľadu metaforu – ťažký pôrod - môžeme pokojne použiť v prípade debaty o mestskom televíznom vysielaní v Ružomberku, ktoré sa skutočne ťažkopádne prediera na svet... a ešte stále na ňom nie je!
Berme totiž na vedomie, že hoci niekto už veľahlasne „oznamuje“ jej (ďalší) zrod, ani tentokrát sa ružomberská mestská televízia ešte nezrodila – na svetlo sveta sa znovu pretlačila akurát jej hlavička (neskôr o tom, že skutočne nie po prvý raz). Pritom začiatok jej vysielania regionálny dvojtýždenník Spoločník avizoval od začiatku tohto roka (druhý mestský regionálny dvojtýždenník Ružomberský hlas sa zachoval prezieravejšie, profesionálnejšie, pretože začiatok vysielania uviedol nekonkrétne).
Súkromnej firme mesto finančne nepomôže
Určite si taký zložitý vstup do života nepredstavoval ani majiteľ novovznikajúcej mestskej televízie. Veď na rozdiel od samotného vysielania jej internetová stránka, aj keď v neúplnej podobe, už funguje. Čo teda tentokrát zabrzdilo „ťažký pôrod“ mestskej televízie? Nuž, ako to v podnikateľskom svete niekedy zvykne bývať – na vine sú peniaze. Naznačuje to aj februárové Mestské zastupiteľstvo v Ružomberku, na ktorom bola prerokovávaná nielen informácia o vzniku novej mestskej televízie (ktorá však nevysiela). Poslanci debatovali hlavne o projekte predloženom súkromnou spoločnosťou, ktorý navrhoval majetkový vstup Mestského úradu v Ružomberku do mestskej televíznej spoločnosti. Vraj po zakúpení potrebnej techniky, teda po zabezpečení nových finančných zdrojov pre súkromnú firmu z prostriedkov mesta môže ružomberská televízia začať vysielať praktiky okamžite.
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Ružomberku však mali na prevádzku mestskej televízie iný názor ako bol prezentovaný v predloženom projekte. Vraj tento druh média by mal byť od mesta nezávislý, na svoju existenciu by si mal zarobiť reklamou a ak mesto bude chcieť využiť vysielací priestor mestskej televízie, jednoducho si ho objedná a zaplatí. Navyše, vstup mestského úradu do mestskej televízie vo volebnom roku (parlamentné voľby sú stanovené na jún a komunálne na december tohto roka) by sa mohol vysvetľovať všelijako. Možno aj preto poslanci predložený projekt, teda majetkový vstup mesta do televíznej spoločnosti vo februári, neschválili.
Niekdajšie aktivity
Tým však nebol celý problém týkajúci sa mestskej televízie v Ružomberku definitívne uzavretý. Táto problematika, ako odznelo vo februári, sa mala opäť dostať na marcový rokovací stôl ružomberského poslaneckého zboru. A aj sa dostala...
Najprv sa však vráťme k informáciám, ktoré sme naznačili v úvode tohto príspevku. Snaha o vytvorenie mestskej televízie v Ružomberku nie je žiadnou novinkou. Dokonca sa touto myšlienkou zaoberal už aj poslanecký zbor. A nielen to. Niekedy v roku 2003 „práce“ na vzniku ružomberskej televízie vyústili až do menovania riaditeľa ešte nevytvoreného televízneho štúdia. To však akosi nevzniklo.
Sú známe minimálne dva spôsoby, ako sa mala televízia v Ružomberku zrodiť. V minulosti sa koketovalo so spoluprácou s mestskou televíziou v Handlovej, spracovaný bol dokonca projekt vzniku ružomberskej mestskej televízie, no nakoniec sa táto iniciatíva zahrala do stratena. Rovnako pod koberec sa zamietla ďalšia snaha – televízne štúdio mal vytvoriť vtedajší poskytovateľ káblovej televízie v Ružomberku. Dokonca na prevádzku mestskej televízie mal zmluvne mesačne prispievať určitú sumu z každej domácej prípojky káblového televízneho rozvodu. Nestalo sa. Firma mala kopec iných problémov, takže predstavitelia Mesta boli radi, že Ružomberčanom ostala zachovaná aspoň káblová televízia.
Zbytočné obavy
Poznajúc tieto peripetie je jasné, že problematika týkajúca sa vzniku mestskej televízie je v Ružomberku veľmi komplikovaná. Skutočne už pomyselná hlavička nového televízneho štúdia viackrát pri ťažkom pôrode vykúkala na svet, ale doposiaľ si Ružomberčania nemohli zakričať – Heuréka, televízia je tu! A výsledok tohto prešľapovania na mieste? Pokým sa v Ružomberku stále ešte len zvažuje forma vzniku mestskej televízie, všetky okolité mestá ho už predbehli. Dolný Kubín či Martin vybudovali svoje mestské televízie už dávnejšie, od konca minulého roka sa týmto informačným médiom hrdia aj v Liptovskom Mikuláši.
Horšie však je, že ružomberské váhanie nie je to najzložitejšie na celej snahe. V súčasnosti je totiž stav súvisiaci so vznikom televízneho štúdia v Ružomberku ešte komplikovanejší ako v minulosti. Po februárovom mestskom zastupiteľstve, ktoré odmietlo majetkový vstup mesta do novej súkromnej televíznej spoločnosti, sa situácia diametrálne zmenila - v meste môžu byť dve samostatné mestské televízie alebo ani jedna.
Táto, pre niektorých obava, pre iných zase múdra myšlienka, sa nakoniec naplnila na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo v stredu 8. marca. Ružomberskí poslanci sa zoznámili s projektom, ktorý vedenie mesta vypracovalo znovu v spolupráci s televíziou Handlová. Diskusia na túto tému bola mimoriadne obsiahla, miestami až búrlivá. Nakoniec väčšina poslancov súhlasila s tým, čo im bolo navrhnuté - mesto v spolupráci s televíziou Handlová vytvorí vlastnú mestskú televíziu, ktorá začne vysielať po komunálnych voľbách, teda v decembri tohto roku.
Toto riešenie je rozumné z viacerých dôvodov. Spomeňme len jeden, a to ten ekonomický. Keďže je nepravdepodobné, že by ekonomicky veľmi silná papierenská spoločnosť – SCP Mondi – v akejkoľvek podobe finančne podporovala novovznikajúcu súkromnú ružomberskú televíziu, výhodnejšie je v spolupráci s handlovskou televíziou vybudovať novú mestskú televíziu, zriaďovateľom ktorej bude mesto. A to bez ohľadu na „výkriky do tmy“ tých, ktorí tvrdia, že zriaďovateľom mestskej televízie by v žiadnom prípade nemala byť samospráva. Tieto názory sú totiž v príkrom rozpore so zaužívanou praxou, minimálne na Slovensku. Väčšina lokálnych televízií je totiž viac či menej previazaná s obecnou či mestskou samosprávou. V mnohých prípadoch je práve samospráva zriaďovateľom mestského vysielania. Tak je to napríklad v blízkom Liptovskom Mikuláši, právne trochu zložitejšie je to vyriešené, ale znovu s prepojením na mestské úrady, v Dolnom Kubíne či v Martine.
V tomto prípade je podstatný jeden očakávaný ekonomický efekt - na financovaní prevádzky televízneho štúdia zriaďovateľom, ktorého bude mesto, sa zrejme významnou mierou (povedzme formou zadávania reklamy či objednávania si vysielacieho času) bude podieľať aj ružomberská papierenská fabrika.
S plánovaným vznikom televízneho štúdia, zriaďovateľom ktorého bude mesto, súvisí ešte jedna obava niektorých mestských poslancov – vraj takáto aktivita mestského úradu by sa vo volebnom roku mohla vysvetľovať všelijako. Nuž, aj tieto obavy sú zbytočné, alebo sú v Ružomberku prejavom... Nie je predsa problémom prijať také „pravidlá hry“, aby v predvolebnej kampani boli šance všetkých politických strán dostať sa do vysielania mestskej televízie rovnaké. A že sa vstupu elektronických médií do predvolebnej kampane neobávajú v Bratislave, v ústredí jednotlivých politických strán, dokazuje aj fakt, že tohto roku je predvolebná kampaň po prvý raz dovolená aj v celoštátnych televíznych či rozhlasových staniciach. Napriek tomu druhá mestská televízia (zrejme) vznikne až po komunálnych voľbách.
Aj keď je známych viacero informácií o vzniku mestskej televízie z minulosti i zo súčasnosti, v ružomberskom prípade stále platí otázka - bude mať mesto svoju mestskú televíziu alebo nie? Odpoveď zatiaľ nejestvuje, pretože doposiaľ nevyšiel ani jeden pokus. A to aj napriek tomu, že mesto už v súčasnosti má (z r. 2003) vymenovaného riaditeľa nejestvujúcej televízie. Len tak na záver pripomeňme, že odborne zdatného, schopného a kompetentného človeka, ktorý sa podieľal na tvorbe drvivej väčšiny doterajších projektov súvisiacich s vytvorením mestského televízneho vysielania v Ružomberku. A tak sa na jazyk tlačí záverečná otázka – bude tento pracovník mestského úradu v decembri riaditeľom mestského televízneho štúdia? (Uvidíme, povedal slepý...)