„Minulý rok sme na úrade práce ako nezamestnaného zaznamenali len jedného nášho absolventa,“ uviedla Janka Profantová, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši vo svojom príhovore na slávnostnej akadémii pri príležitosti 55. výročia vzniku školy minulý utorok. Od vzniku školy na prácu zdravotných sestier, resp. zdravotníckeho asistenta na pripravili už tisícky absolventov, ktorí našli uplatnenie v zdravotníctve nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Časť z nich sa rozhodla študovať aj na vysokých školách.
„Za posledných päť rokov sa na škole uskutočnili obrovské zmeny, ktoré zasiahli nielen pedagogických pracovníkov, ale aj študentov. Medzi ne patrí aj zmena študijného odboru, pretože v súlade s legislatívou Európskej únie sestra nadobúda vzdelanie len na fakultách ošetrovateľstva, na zdravotníckych školách vzniká nová kategória zdravotníckych pracovníkov – zdravotnícky asistent,“ dozvedeli sme sa od Janky Profantovej. Ďalšie zmeny sa týkali zriaďovateľa, keď pred troma rokmi Ministerstvo zdravotníctva SR nahradil Žilinský samosprávny kraj, financovanie škôl, či zmena filozofie na tzv. otvorenú školu.
Študenti Strednej zdravotníckej školy spolupracujú aj so spoločenskými organizáciami pri takých aktivitách akými sú Liga proti rakovine, Deň chôdze, Stop fajčeniu, Nezábudka, Modrý gombík... „Bez pomoci našich študentov sa dnes už nezaobíde takmer ani jedno športové podujatie,“ dodala Janka Profantová.
Škola sa zapája aj do rôznych projektov. „Vďaka jednému z nich, projektu Comenius 1, sme dokonca získali nových priateľov z Českej republiky a Nórska. Naši študenti prostredníctvom tohto projektu získali obraz o ich školách a kultúre a navyše sa zdokonalili v anglickom jazyku,“ poznamenala Janka Profantová. V rámci projektu sa na partnerských školách z Česka a Nórska naraz uskutočnil Medzinárodný informačný deň.
Riaditeľka školy pri príležitosti oslavy 55. výročia školy odovzdala desiatim pedagogickým a piatim nepedagogickým pracovníkom pamätné listy za zodpovednú a tvorivú prácu v prospech študentov a školy. Diplomami tiež ocenila triedy, ktoré sa zapájali do mimoškolskej činnosti – 2. A. za aktívnu účasť na projekte Comenius 1 a 3. A. za aktívnu účasť na projekte, v rámci ktorého študenti realizovali prvky prvej pomoci v základných školách.
Prednostka Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši Anna Rašiová za mesto Liptovský Mikuláš ocenila školu Verejným uznaním za zásluhy školstva a tiež škole odovzdala Pamätnú plaketu primátora mesta.
V rámci kultúrneho programu sa prezentovali ľudovým i moderným tancom, hrou na husliach a poéziou študenti školy a tiež nádherným spevom pedagogička Magda Móresová.
Po slávnostnej časti nasledovalo pre hostiteľov zo Strednej zdravotníckej školy a hostí z Českej republiky a Nórska náročné pracovné projektové stretnutie. Na ňom každá z partnerských strán prezentovala svoju realizáciu projektu s názvom Prvá pomoc. Liptovskomikulášska zdravotnícka škola ho realizovala prostredníctvom päťčlenného projektového tímu a na stretnutí so zahraničnými hosťami ho prezentovala zástupkyňa riaditeľky školy Anna Jurčová. „Našimi prioritami v projekte bolo osvojenie si nových trendov v poskytovaní prvej pomoci, získavanie praktických zručností prvej pomoci, tímová práca, formovanie priateľských vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi a zlepšenie jazykových zručností v anglickom jazyku,“ dozvedeli sme sa od Anny Jurčovej. Stredná zdravotnícka škola projekt realizovala v materských školách, pričom formou hier a názornými ukážkami chcela vzbudiť u detí v predškolskom veku záujem, aby sa naučili ako treba poskytovať prvú pomoc. Deti projekt veľmi zaujal a páčilo sa im najmä to, keď si mohli sami prakticky vyskúšať, ako by zastavili krvácanie z nosa, ošetrili omrzlinu, odreninu, popáleninu či úpal.
Projekt realizovalo tridsaťtri študentov v troch materských školách.