Špeciálna základná škola v Ružomberku oslávila minulý rok 20. výročie svojho založenia. Za tento čas sa v škole stihli vystriedať desiatky pedagógov a detí, ktoré potrebujú špeciálnu starostlivosť. V súčasnosti navštevuje školu 113 žiakov, ktorým sa venuje 20 špeciálnych pedagógov.
Láska a úsmev
Škola sa z Námestia Andreja Hlinku pred dvoma rokmi presídlila do Malých Tatier, kde v krásnom, i keď trocha izolovanom prostredí, pomáha deťom s rôznym druhom a stupňom mentálneho a kombinovaného postihnutia. V rámci vzdelávania vo variantoch A, B a C špeciálni pedagógovia venujú individuálnu starostlivosť každému žiakovi. Za každou prečítanou vetou, vymaľovaným šarkanom alebo prepísanou básňou sa skrýva doslova mravčia práca učiteľov. Aj deti, vyžadujúce individuálnu starostlivosť a výučbu, dokážu robiť obrovské činy, aké by si nejeden zdravý mohol vziať za vzor. Neuveriteľnou húževnatosťou a úprimnou radosťou z dobre vykonanej úlohy častokrát predbehnú svojich rovesníkov. Rozdávajú lásku a úsmev a nerobia rozdiel, komu ju venujú. Ich objatie vychádza z prostého vnútra, bez ostychu, či postranného úmyslu, lebo ich duša je čistá. Neskazená. Svet, v ktorom žijú, nepozná zápor ani žiadnu z chorôb ľudského charakteru. Preto ich nemožno a nehodno skrývať do tmavých izieb, ba naopak, nech všetci vidia, ako sa žije bez matného nánosu dnešného sveta. Nech aspoň na chvíľu svet dostane farby.
Kalich trpezlivosti
Špeciálni pedagógovia svoj život a dušu zasvätili práci s postihnutými deťmi. Táto profesia si vyžaduje silného ducha a nekonečný kalich trpezlivosti. Deti majú akýsi zvláštny, však výborne vyvinutý zmysel spoznať, či skôr vycítiť úprimnosť a dobrý úmysel. Učitelia sa stali pre nich priateľmi. Priateľmi s autoritou. Lásku, ktorú deťom venujú, im oni neúnavne vracajú.
Aby deti vytrhli zo stereotypu učebného procesu, pedagógovia ružomberskej špeciálnej základnej školy vymýšľajú a pripravujú množstvo podujatí a akcií, ktoré deti vítajú s veľkou radosťou. Už po štvrtýkrát zorganizovala ŠZŠ mimoriadne obľúbený Vianočný benefičný koncert, na ktorom sa predstavili deti zo všetkých ročníkov a ukázali ružomberčanom svoje nadanie. „Cieľom takýchto predstavení je, aby sa aj naše deti dostali do povedomia verejnosti, aby sme ukázali, že aj oni sú také isté deti ako všetky ostatné a aj oni sa dokážu nielen veľa naučiť, ale aj prezentovať svoje schopnosti,“ hovorí riaditeľka ŠZŠ Eva Baranová. Už prvý benefičný koncert sa stretol s pozitívnym ohlasom, a práve z tohto dôvodu sa stal akousi tradíciou typickou pre ružomberskú špeciálnu školu. Je krásne vidieť deti, ktoré majú silu prezentovať sa na pódiu a dokázať svojím nadšením očariť nielen rodičov, ale aj verejnosť. „Nechceme, aby sa tam predstavili len tí najlepší, chceme ukázať všetky deti, ktoré chcú a ktoré sa dokážu prezentovať.“
Spevácky súbor
Deti majú možnosť spievať aj v školskom speváckom súbore, ktorý sa taktiež teší veľkej priazni počas svojej obdivuhodnej 16 ročnej tradície. „V našej škole sa spieva každý deň,“ pokračuje Eva Baranová, ktorá vedie súbor na všetkých predstaveniach za hudobného doprovodu svojich kolegov, „pre deti je spev samozrejmosťou.“ Deti vystupujú veľmi radi, na všetky vystúpenia sa veľmi tešia, či už na Mikulášske predstavenie alebo vystúpenia pre svojich starších kamarátov z Domova sociálnych služieb v Ružomberku, v ktorom má špeciálna základná škola umiestnenú triedu variantu C. Vzdelávajú sa tu žiaci s ťažkým mentálnym a kombinovaným postihnutím, ktorí sú súčasne chovancami domova sociálnych služieb. Pedagógovia nezabúdajú ani na potrebu pracovného vyučovania, výtvarnej výchovy, počas ktorých rozvíjajú u detí najmä jemnú motoriku. Ich výrobky sú mimoriadne precízne a vypracované, pretože deti si na nich dávajú skutočne záležať.
Chrániť sny
Poslaním nás, dospelých, je chrániť deti a ich sny. Najväčšieho zločinu by sa dopustil ten, ktorý kradne sny a túžby tých najmenších. No nesmieme zabudnúť na tie najzraniteľnejšie deti, ktorých tajné želania sú najväčšie a zároveň najjednoduchšie. Ako najväčší poklad pod sklenným zvonom ich chránia rodičia a pedagógovia, ktorí im odovzdávajú kus svojho srdca a veľa lásky. My možno nemáme silu ich strážiť, tak im aspoň neublížme.