primátora Ružomberka Juraja Čecha, ktorý sa po päťmesačnej práceneschopnosti 6. marca vrátil do úradu. Dva dni na to viedol rokovanie zastupiteľstva. Pri tejto príležitosti sme ho požiadali o rozhovor.
Ako sa v primátorskom kresle cítite po takmer polročnej neprítomnosti?
Predovšetkým som rád, že mám za sebou nepríjemnú životnú skúsenosť, keď si môj zdravotný stav vyžadoval dlhodobejšie liečenie. Ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili o môj návrat v určitej kondícii. Vidím, že počas mojej neprítomnosti sa nakopilo nemálo problémov. I keď ich kompetentní riešili, napriek tomu musím niektorým veľmi citeľným problémom venovať zvýšenú pozornosť. Mám na mysli hlavne problémy, ktoré doliehajú na občanov, predovšetkým je to otázka ceny tepla. Do práce som nastúpil v pondelok a už som absolvoval rokovanie s predsedom predstavenstva spoločnosti Mondi BP SCP pánom Čurillom i predsedom predstavenstva Ružomberskej energetickej spoločnosti pánom Matulayom. V krátkej dobe budú tieto rokovania pokračovať a verím, že nájdeme riešenie, ktoré momentálny stav významne zlepší.
Medzi občanmi i poslancami zastupiteľstva sa rôznia názory na dvojtýždenník mestského úradu Ružomberský hlas. Ako vnímate hlasy, ktoré hovoria o jeho podradenosti vedeniu mesta?
Hoci nerád používam silnejšie výrazy, v tomto kontexte musím povedať, že je to totálny nezmysel. Je logické a samozrejmé, že mestské periodikum prináša stanoviská primátora k aktuálnym otázkam života mesta, je to informačná služba občanom. Je mi cudzie dirigovať obsah novín. Ak by to bolo vnímané takto, je to pre mňa urážlivé. Do právomoci redakčnej rady a šéfredaktora nezasahujem. Neviem si predstaviť, že by v dnešnej dobe primátor určoval, čo má alebo nemá byť v nejakom médiu uverejnené. Vnímam Ružomberský hlas ako informačný most medzi samosprávou mesta a občanmi. S kritickými názormi na svoju prácu nemám nijaký problém, navyše, ich potláčanie by bolo kontraproduktívne.
V súvislosti s vynakladaním verejných financií a nezávislosťou médií si niektorí občania i časť poslancov zastupiteľstva kladú otázku, prečo popri dvojtýždenníku mesto investuje do vlastnej lokálnej televízie...
Mestská televízia nie je na Slovensku nijakou raritou. Jej zriadenie prehlbuje informovanosť občanov, rozširuje teda informačný most. Pre verejnosť bude mestská televízia veľmi citeľným, veľmi vnímaným a veľmi využiteľným informačným nástrojom a prostriedkom výmeny názorov.
Privátne médiá môžu v meste pôsobiť autonómne, nič a nik, vrátane mňa, tomu nebráni. Ak by v meste boli aj tri televízie, prečo nie, ak sa presadia a budú životaschopné.