Liptovský Mikuláš – Aktuálnym otázkam lesného škôlkarstva, semenárstva a umelej obnovy lesa bol venovaný seminár Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR a Národného lesníckeho centra, ktorý sa konal minulý týždeň. Medzinárodný ráz mu dala účasť českých, poľských a nemeckých odborníkov, ktorí sa s účastníkmi podujatia podelili o skúsenosti pri práci s lesným reprodukčným materiálom. V rámci dvojdňového program odznelo vyše dvadsať prednášok. Pozornými poslucháčmi boli pracovníci lesného hospodárstva so zameraním na pestovateľskú činnosť.
Ako pre MY Liptov povedala vedúca Strediska kontroly lesného reprodukčného materiálu v Liptovskom Hrádku Miriam Sušková, v poradí už piaty odborný seminár venovaný umelej obnove lesa, pomáha právnickým i fyzickým osobám lepšie sa orientovať v právnej problematike a rozširuje ich odborný rozhľad. Zdôraznila zákonnú povinnosť obnovovať les, pričom spôsoby obnovy sú presne stanovené. Liptovskohrádocké špecializované stredisko s celoslovenskou pôsobnosťou je súčasťou Národného lesníckeho centra. Preveruje správnosť získavania, spracovania, skladovania a využitia reprodukčného materiálu. Napríklad semená sa môžu získavať výlučne z uznaných zdrojov.
Produkciou lesného reprodukčného materiálu sa na Slovensku môžu zaoberať subjekty s osvedčením na túto činnosť. Stredisko eviduje zhruba 180 producentov. Vďaka intenzívnej kontrole je obnova lesa z roka na rok kvalitnejšia. Ako uviedol riaditeľ Lesníckej sekcie MP Pavel Toma, v súčasnej dobe je prvoradou úlohou obnova víchricou zničených lesných plôch. „Je potrebné získať taký sadbový materiál, ktorý zabezpečí plnenie funkcií lesa, ale zároveň aj zvýšenú odolnosť nových porastov voči veterným smrštiam a ostatným škodlivým činiteľom,“ podčiarkol. Slovensko podľa neho patrí medzi krajiny únie s dobrým právnym zázemím pre kvalitnú umelú obnovu lesa. „Jedna vec je právny rámec, iná zabezpečenie vhodného sadbového materiálu. Ani tu nie sú vážnejšie problémy, sme schopní zabezpečovať dostatok kvalitného sadbového materiálu,“ povedal. Seminár ukázal, že vytvorenie dobrého systému pre uplatnenie príslušnej legislatívy v praxi je zárukou správneho obhospodarovania našich lesov. „ Stretávame sa, žiaľ, aj s osobami, ktoré rešpektovanie všeobecne záväzných právnych predpisov považujú za príťaž,“ poukázal P. Toma na úskalie starostlivosti o lesné bohatstvo Slovenska vo vlastníctve štátu i iných subjektov.