„Pre mňa to bolo jedno z najlepších stretnutí zástupcov komunitných nadácií. Bolo zaujímavé zistiť, že napriek rozdielom v našich krajinách máme veľa spoločného. Domov odchádzam s novými nápadmi a vedomosťami o Slovensku, o ktoré sa určite podelím s kolegami v Nemecku,“ povedala nadšene Nina Spallek. Podobne reagovali aj ostatní predstavitelia nadácií z Európy a Severnej Ameriky, ktorí posledný marcový víkend strávili na hrade v Liptovskom Hrádku. Témou stretnutia bola výmena informácií a skúseností z oblasti strategického grantovania, čo najlepšie využitie limitovaných zdrojov, tvorba partnerstiev v komunite s cieľom spoločne riešiť potreby v komunite a zapojenie správnych rád do ich poznávania. Organizátorom stretnutia bola Komunitná nadácia Prešov. Katarína Minárová z tejto nadácie hodnotila seminár: „Jednou z ambícií Asociácie komunitných nadácií Slovenska je vzdelávať svojich členov a prinášať nové poznatky a skúsenosti z iných krajín. Tento seminár bol tou ideálnou príležitosťou na nadviazanie nových kontaktov a získanie nových inšpirácií. Slovenské komunitné nadácie sa prezentovali v najlepšom svetle ako profesionálne organizácie s budúcnosťou.“ Stretnutie sa uskutočnilo v rámci aktivít medzinárodnej siete komunitných nadácií TCFN - The Transatlantic Community Foundation Network, ktorá združuje takmer štyridsať nadácií v Severnej Amerike a v Európe.
Prečo Slovensko a Liptov
Počas seminára sa účastníci navzájom oboznámili s aktivitami, ktoré v spomenutých oblastiach realizujú, a s prístupmi, ktoré možno aplikovať v iných komunitných nadáciách či krajinách.
„Hlavným dôvodom, prečo sme sa rozhodli organizovať úplne prvú akciu tohto druhu práve na Slovensku, je to, že až udivujúco rýchly rozvoj komunitných nadácií na Slovensku. Profesionalita, s akou sa slovenské komunitné nadácie zhostili svojej úlohy hostiteľa, nás v tomto len utvrdila. Je viac ako zrejmé, že slovenské komunitné nadácie sú cenným prínosom pre celosvetovú scénu komunitných nadácií,“ hodnotil postavenie našich nadácii Peter Walkenhorst z The Bertelsmann Foundation.
Zaujímavá skúsenosť
Správkyňa Komunitnej nadácie Liptov (KNL) Jana Ilavská sa pridala so slovami: „Pre mňa to bola skutočne veľmi zaujímavá skúsenosť. KNL je jedna z najmladších komunitných nadácií na Slovensku a doposiaľ sa podobných konferencií s medzinárodnou účasťou nezúčastnila. Od skúsenejších kolegov som sa dozvedela, že dobrý regranting (podpora miestnych projektov) – je dobrý fundraising a kľúčom k úspešnému fundraisingu je silná Správna rada. Vízia, stratégia, budovanie dôvery a sadenie semienok v podobe malých grantov to je to, na čo sa chcem v najbližšom období v KNL intenzívne zamerať. Pochopila som, že v zahraniční kladú komunitné nadácie skutočne veľký dôraz na príbehy darcov a obdarovaných. Príbehy priťahujú, a tak sa chcem upriamiť aj na túto činnosť a venovať jej viac času.“ Účasť na stretnutí berie aj Beata Hirt z Komunitnej nadácie Zdravé mesto Banská Bystrica ako príležitosť získať nové podnety, naučiť sa niečo nové a porovnať svoju prácu s komunitnými nadáciami v zahraničí. „Na tomto stretnutí bolo pre mňa celkom príjemne zistiť,“ povedala, „ že naše komunitné nadácie sú aj po pomerne krátkom čase od svojho vzniku dobre rozvinuté, majú silnú pozíciu na Slovensku a ich úspechy sú porovnateľné s podobnými nadáciami v USA, Kanade, Nemecku. Veľkým prínosom pre nás je existencia Asociácie komunitných nadácii Slovenska, ktorá poskytuje veľa možnosti na spoluprácu, výmenu skúsenosti a pomáha všetkým jej členom posúvať sa stále dopredu.“
Zahraniční účastníci o našich nadáciách
Zahraniční účastníci boli nadšení prácou našich nadácií, očarila ich príroda i pohostinnosť v Liptove.
Sandy Richardson, Victoria Foundation, Kanada: „Veľa som sa naučila o tom, ako slovenské komunitné nadácie napĺňajú potreby v komunite formou partnerstiev v komunite... v tejto oblasti sa naozaj máme čo učiť. Bolo pre mňa potešením aj prínosom zároveň zúčastniť sa tejto akcie.“
Kateřina Niklová, Komunitní nadace Euroregionu Labe, Česká republika: „Bola to pre mňa výnimočná príležitosť stretnúť sa s pracovníkmi komunitných nadácií z iných krajín a vymeniť si skúsenosti. Je to pre mňa inšpirácia na ďalšie projekty a nové prístupy v rámci našej práce. Stretnutie poslúžilo aj ako príležitosť na prezentáciu našej činnosti.“
Andy Morikawa, USA: „Myslím, že slovenské komunitné nadácie ma naučili viac, ako som mohol naučiť ja ich. Napriek kultúrnym a spoločenským rozdielom všetci svoje komunity milujeme. Slovenské komunitné nadácie pracujú vo veľmi znevýhodnenom prostredí a všetko, čo robia, vychádza priamo zo srdca. Vážim si ich preto a je pre mňa zrejmé, že ich motivácia nemá nič spoločné s predstavou ekonomického zisku. Slovensko je prekrásna krajina a tunajší ľudia boli veľmi pohostinní.“
Giles Ruck, Veľká Británia: „Pre mňa sú prínosom skúsenosti veľmi rozdielnej skupiny a nové poznatky, ako realizovať strategické grantovanie a ako čo najefektívnejšie využiť malé granty. Slovenské komunitné nadácie boli pre mňa príkladom, ako možno ovplyvniť budovanie občianskej spoločnosti vo svojej krajine. Nezabudnuteľným zážitkom bol aj pobyt, aj keď krátky, vo Vysokých Tatrách.“