Liptovský Mikuláš – Primátor Alexander Slafkovský ocenil pri príležitosti Dňa učiteľov minulý utorok štyridsať vynikajúcich pedagógov z mesta Liptovský Mikuláš za ich obetavú prácu a pedagogické majstrovstvo. Pamätné medaily mesta odovzdal pätnástim pedagógom - Márii Adlerovej, Jánovi Bellovi, Dagmar Bestvinovej, Janke Brtáňovej, Marte Frniakovej, Márii Gašpierikovej, Anne Jurčovej, Lýdii Kokavcovej, Anne Micenkovej, Kataríne Mištovej, Slávke Mlynčekovej, Veronike Škorupovej, Márii Štrbkovej, Viere Vyšnej, Margite Žalúdekovej - a pamätné listy prevzalo dvadsaťpäť pedagógov, ktorých za ich záslužnú činnosť v školstve na území mesta nominovali ich kolegovia a zástupcovia rád škôl.
„Naša vďaka a uznanie patrí všetkým za lásku, ktorú žiakom dávajú i za to, že celý svoj život zasvätili tomu najcennejšiemu, čo naša spoločnosť má – našim deťom. Chcem pri tejto príležitosti požiadať všetkých učiteľov, aby to robili aj naďalej, zvlášť preto, že naša spoločnosť sa ešte nevyrovnala so zmenami, ktoré nám priniesol rok 1989,“ uviedol A. Slafkovský. Podľa neho sa doterajšie školské reformy takmer vždy dotkli organizačne školstva a jeho riadenia, zriedkavejšie metód a obsahu vzdelávania i výchovy. Takmer vôbec sa nedotýkali osobnosti učiteľa, jeho postavenia, vzdelávania a hodnotenia. „Nevšímať si osobnosť učiteľa znamená stratu jeho spoločenského postavenia, zníženie jeho mravných hodnôt,“ zdôraznil A. Slafkovský.
Primátor zhodnotil aj štvrtý rok fungovania školstva v podmienkach samosprávy obcí. Za pozitívne zmeny označil priblíženie výkonu správy smerom k občanom, ako aj normatívne financovanie od roku 2004, ktoré prinieslo do systému prvok objektívnosti a transparentnosti. Pozornosť upriamil tiež na schválenú prognózu vývoja škôl a školských zariadení v kompetencii mesta do roku 2012. Mesto Liptovský Mikuláš ako zriaďovateľ siedmich základných škôl s 3002 žiakmi, jedenástich materských škôl s 924 deťmi a dvoch školských zariadení v nej počíta s určitými zmenami v sieti, ktoré reagujú na znižujúci sa počet detí. Medziročný pokles žiakov sa v najbližších šiestich rokoch očakáva približne sto žiakov, čo vyvinie vnútorný tlak na jednotlivé školy ku zníženiu tried. „Neuvažujeme s rušením škôl, ale uvažujeme o ich zlúčení, prípadne prepojení s inými,“ ubezpečil A. Slafkovský. Pedagógom pri príležitosti Dňa učiteľov zaželal okrem morálneho ocenenia aj zlepšenie sociálnych a hlavne platových podmienok.