Jedenásť výpovedí z nájmu eviduje Bytový podnik mesta, prevádzkovateľ Domu služieb na Námestí mieru v L. Mikuláši. V druhej polovici minulého roka odsťahovali svoje prevádzky štyria nájomcovia. Pátrali sme po príčine odchodu značného počtu prevádzok z veľmi atraktívnej miestnej lokality s vyše tridsaťročnou tradíciou koncentrácie služieb pre širokú verejnosť.
„Odchádzame, ale sme z toho smutní, sťahujeme sa už štvrtý raz,“ komentovala rozhodnutie presunúť prevádzku Pohrebníctva Hlavatý inde jeho spolumajiteľka Zlatica Šimová. Pokračovala, že „z Domu služieb pomaly odchádzajú všetci. Ani my nemôžeme žiť v neistote a vystaviť firmu trojmesačnej výpovedi z nájmu, čo sa nedá vylúčiť. Stretnutie nájomcov s primátorom koncom minulého roka naše obavy nerozohnalo, nepovedal nič konkrétne“. Ukazuje sa, že vtedajší prísľub primátora mesta Alexandra Slafkovského o stabilizácii súčasného využívania Domu služieb do jari 2007 nájomcov neuspokojil. „A čo potom? Našli by sme inde vyhovujúce priestory? Čo ak nie? Naša firma živí štyri rodiny, musíme byť veľmi opatrní,“ poukázala Z. Šimová na neisté vyhliadky Domu služieb.
Kvôli účasti na jeho osude sa asi polovica nájomcov zomkla do Občianskeho združenia Zachráňme Dom služieb. V januári sa združenie predstavilo vedeniu mesta na stretnutí členov výboru s primátorom. Pripomeňme slová predsedu združenia Bohuša Paloviča (cestovná kancelária Liptour) o poslaní združenia, ktoré sme čitateľom sprostredkovali v článku „Do volieb otázka osudu Domu služieb a Námestia mieru ostane otvorená“, uverejnenom vo 4. vydaní nášho týždenníka. Povedal, že cieľom združenia je, „aby o budúcnosti Domu služieb a celej lokality nerozhodli iba úradníci, ale aby problematika komplexného architektonického a funkčného riešenia tejto časti mesta bola v rukách odborníkov a obyvateľov mesta“. „Na tom sa nič nemení,“ prízvukoval B. Palovič.
Primátor vtedy členom výboru združenia sľúbil, že vedenie mesta prenechá rozhodnutie o osude Domu služieb novej samospráve, ktorá vzíde z volieb. „Môj sľub platí,“ povedal primátor. Združenie ale oponuje poukázaním na prebiehajúce aktivity vedenia mesta smerujúce k zmene Územného plánu L. Mikuláša, doplnok by mal byť hotový do konca mája. Vedenie mesta pripomína, že občania budú mať príležitosť oboznámiť sa s navrhovanými zmenami a vysloviť sa k nim. „To je v poriadku, avšak konanie vedenia mesta vo veci utvrdzuje ľudí v presvedčení o spečatení osudu Domu služieb jeho likvidáciou. Chýba zásadné stanovisko mesta,“ vyslovil sa B. Palovič.
Ako na margo vyprázdňovania sa Domu služieb povedal člen výboru združenia Milan Hegeduš (lekáreň Sabadilla), dôvodom odchodu nájomcov je jeho zahmlený osud. Podľa neho nájomcovia vnímajú objekt, ktorý mesto ako svoj majetok zanedbalo, ako potápajúcu sa loď. Kolujú aj chýry o zbúraní budovy. „Ľudia reagujú na neistú budúcnosť objektu,“ povedal o pribúdaní prázdnych priestorov v Dome služieb podpredseda výboru združenia Igor Líška (kníhkupectvo Panterei). Poukázal na významný príjem mesta z nájmov v hodnote vyše desať miliónov korún za minulý rok a vyslovil rozčarovanie nad tým, že „vedenie mesta naše združenie ignoruje“. Na absenciu spätnej väzby zo strany mesta poukázal aj podpredseda výboru združenia Tibor Michalčík (T-Mobil).
„Boli by sme veľmi radi, keby bol Dom služieb plný nájomcov,“ komentoval stupňovanie sa počtu odchádzajúcich generálny riaditeľ Bytového podniku Anton Urgela. Z jeho slov sme usúdili, že je prívržencom zachovania objektu ako významného mestského centra služieb. Hovoril o potrebe vynoviť objekt i o predpoklade nájsť potrebných tridsať miliónov korún na tieto práce v horizonte troch-štyroch rokov. Otáznik nad osudom Domu služieb visí naďalej.