O podujatiach Veľkej noci nám porozprávala Iveta Zuskinová.
Jarné predveľkonočné a veľkonočné obdobie využívame na množstvo podujatí pre rôzne skupiny verejnosti.
Od polovice marca pracujeme s deťmi predškolského a školského veku v tvorivých dielňach. O tieto podujatia je veľký záujem a deti sa ich rady zúčastňujú. Okrem nadobudnutia zručnosti a vedomostí ich prínosom je aj to, že dieťa si z múzea odnesie malý vlastnoručne vyrobený predmet, ktorý môže ukázať doma rodičom, pochváliť sa. Tým, že si ho odloží, spája si ho so spomienkou na múzeum – takto sa buduje v deťoch pozitívny prístup ku kultúrnym hodnotám a vychovávajú sa z nich budúci ochrancovia kultúrneho dedičstva.
V apríli sa takéto podujatia budú konať vo všetkých troch múzeách v mestách Liptova – Ružomberku, Liptovskom Mikuláši a Liptovskom Hrádku pre žiakov základných škôl a podľa záujmu aj pre deti predškolského veku. V Ružomberku robili Veselé vajíčka z polotovarov, ktoré im nachystali pracovníci múzea. Pre uloženie zdobených vajíčok vytvárali zajačiky, sliepočky, košíčky. V L. Mikuláši sa učili zdobiť vajíčka voskovanou technikou a zhotovovali veľkonočné pozdravy. V L. Hrádku v novej špecializovanej expozícii Ovčiarstva si deti zhotovovali z papiera a vaty malé ovečky, ktoré si pomocou nitiek a špajdlí môžu doma zavesiť na okno alebo do interiéru. Ďalšie tvorivé dielne na ne ešte čakajú pred Veľkou nocou a tiež výstava kraslíc v L. Hrádku. V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sú Veľkonočné sviatky už tradične pre návštevníkov veľmi atraktívne. Pod názvom Sviatky jari v dňoch 15.- 16. apríla budú netradične figurínami oživené expozície v dreveniciach. Pre záujemcov sa uskutoční Škola zdobenia kraslíc, ľudoví tvorcovia budú rôznymi technikami zdobiť kraslice, medovníky, pliesť korbáče, bude pripravená aj ľudová výšivky a návštevníci si budú môcť tieto výrobky zakúpiť. Múzeum liptovskej dediny je známe tým, že v ňom žijú aj hospodárske zvieratá a práve teraz na jar prichádzajú na svet mláďatá. Múzeum sa začína špecializovať na chov pôvodného plemena čiernej ovce valaška. V tejto časti uvidia návštevníci ukážky strihania oviec a mútenie mlieka klasickým spôsobom v drevenej dbanke. Vo veľkonočnú nedeľu popoludní v múzeu v prírode vystúpi s programom folklórny súbor Liptov z Ružomberka s pásmom jarného zvykoslovia pod názvom Od fašiangov po Veľkú noc.
Ostatné expozície Liptovského múzea v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši a Liptovskom Hrádku budú otvorené počas veľkonočných sviatkov od 13.00 do 16.00 hodiny. V prípade priaznivého počasia bude sprístupnený aj Archeoskanzen na Havránku pri Liptovskej Mare.