Predstavuje veľkolepý prehľad rastlín sveta a je oslavou výnimočnej flóry našej planéty. Má 512 strán a obsahuje viac ako dve tisícky nádherných ilustrácií rastlín, približuje ich pôvod, prirodzený biotop a opisuje, čo tá-ktorá rastlina potrebuje v záhrade a prečo. Upozorňuje na ohrozené rastliny a na to, ako im môžeme pomôcť prežiť. Po encyklopédiách Zem, Zviera a Človek vychádza vo vydavateľstve Ikar ďalšia zo série veľkých obrazových publikácií s názvom Rastlina.
Publikáciu zostavila medzinárodná skupina expertov vedená Janetou Marinelli a ponúka čitateľom jedinečné informácie užitočné nielen pre odborníkov, ale aj širokú laickú verejnosť. Bohato ilustrovaná kniha predstavuje zároveň encyklopedicky rozsiahly prehľad ohrozených rastlín všetkých možných druhov, od ihličnanov a popínavých rastlín po orchidey a mäsožravé druhy, s odporúčaním ako im môžeme pomôcť prežiť.
Do kategórie kriticky ohrozených patrí aj Wollemi Pine, druhohorný ihličnatý strom, o ktorom sa predpokladalo, že vyhynul pred viac ako 200 miliónmi rokov. Objav tohto druhu v roku 1994 v Austrálii bol oslavovaný ako botanický nález storočia. Pri príležitosti slávnostného uvedenia knihy Rastlina do života bude tento vzácny stromček z čias dinosaurov dovezený z Austrálie na Slovensko, 6. apríla bude slávnostne, v prítomnosti jeho objaviteľa Davida Noblea, zasadený a prístupný širokej verejnosti v Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave. Kúpou encyklopédie Rastlina (40 Sk z každého zakúpeného výtlačku do konca tohto roku) prispejú čitatelia na Slovensku k jeho záchrane.
Niekoľko zaujímavostí o knihe:
• Rastlina sa skladá z piatich častí. Svet rastlín opisuje, ako sa rastliny vyvíjali a informuje, koľké z nich potrebujú na svoje prežitie našu pomoc. Kapitola Biómy na Zemi sa zaoberá prepojením rastlín s ich prírodným prostredím. Encyklopédia rastlín predstavuje rastlinnú ríšu v 12 kapitolách, od stromov a krov až po mäsožravé rastliny. Časť Invázne rastliny približuje tie druhy rastlín, ktoré najviac ohrozujú biodiverzitu Zeme. Na konci knihy sa nachádzajú adresy rôznych inštitúcií, ochranárske mapy a prehľady, slovník a register.
• Jednou z veľmi zaujímavých kapitol v knihe je problematika vymierania rastlín na našej planéte. Dozvieme sa z nej okrem iného, že sme na pokraji biologickej katastrofy, ktorú možno porovnať s ktoroukoľvek inou v evolučnej histórii, napríklad s hromadným vymieraním dinosaurov v období pred asi 65 miliónmi rokov. Vedci varujú, že ak bude pokračovať súčasný vývoj, vyhynie v nasledujúcich niekoľkých desaťročiach katastrofálny počet rastlinných druhov – vrátane pätiny až štvrtiny kvitnúcich rastlín našej planéty.
• Záhrady sú často posledným útočiskom pre niekoľko desiatok rastlinných druhov. Rečou ochranárov sú „vyhynuté vo voľnej prírode“, prežívajú len v pestovanej forme, ďaleko od svojich pôvodných biotopov. Ich úplnému vymiznutiu zabránila, alebo ho aspoň oddialila, práca celých generácií záhradkárov. Majitelia záhrad môžu teda zohrať významnú úlohu nielen pri záchrane domácich druhov a rastlín, ale aj ohrozených rastlín z iných častí sveta.
• Niektoré z celosvetovo najvzácnejších rastlín sa ocitli na pokraji vyhynutia preto, že nemajú vhodných partnerov, takže nemôžu založiť životaschopnú reprodukciu na populáciu vo voľnej prírode. Podľa dostupných informácií existuje napríklad len jediná rastlina austrálskeho kra Hemiandra rutilans. Rastie ako solitér v starostlivosti Kráľovského parku a botanickej záhrady v Perthe a vypestovali ju z odrezka posledného známeho jedinca vo voľnej prírode, ktorý zahynul v roku 1994. Osud však tomuto druhu naďalej nežičí. Nie je samoopelivý, čiže nemôže vytvoriť semená z vlastných kvetov. Ak sa nepodarí nájsť geneticky odlišného jedinca na opelenie rastliny v Kráľovskom parku, tento očarujúci šarlátovo kvitnúci sivolistý ker sa dostane na pokraj vyhynutia.
V spolupráci s vydavateľstvom Ikar sme pre vás pripravili súťaž o dve unikátne encyklopédie Rastlina. Tú prvú môže niekto z vás, milí čitatelia, vyhrať. Treba k tomu len správne odpovedať na súťažnú otázku a mať trochu šťastia pri žrebovaní. Výhercu vyžrebujeme spomedzi tých, ktorí najneskôr do 18. apríla do redakcie doručia lístky s kupónom a správnou odpoveďou na dnešnú otázku. Meno výhercu uverejníme v 25. čísle týždenníka MY Liptov, kde nájdete aj ďalšie zaujímavosti z knihy Rastlina a druhé kolo súťaže.
Otázka: Aký strom bude zasadený v Botanickej záhrade UK v Bratislave pri príležitosti slávnostného uvedenia knihy Rastlina do života?