Kvôli neistote, aká budúcnosť postihne Dom služieb v Liptovskom Mikuláši v súvislosti s investičnými zámermi martinskej spoločnosti Runica Slovakia a bratislavskej spoločnosti Aupark Reavis Group, týkajúci sa výstavby polyfunkčného objektu na Námestí mieru, ktorý prerokovali na Mestskom úrade vlani v októbri, sa niekoľko nájomcov z budovy už vysťahovalo. Názory, ktoré sme v tejto súvislosti už v týždenníku MY Liptov priniesli na to, či obyvatelia a návštevníci viac potrebujú v centre mesta všespoločenské centrum alebo Dom služieb, sa rôznia. Všetky však majú jedného spoločného menovateľa a to, že takúto zásadnú zmenu netreba urýchliť. Zatiaľ sa k téme vyjadrovali zástupcovia mesta, predstavitelia občianskeho združenia Zachráňme Dom služieb a náhodne vybratí občania. Dnes vám, milí čitatelia, prinášame názory známych osobností a podnikateľov.
Tadeusz Frackowiak, predseda predstavenstva Verex Holding a člen predstavenstva Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR: „Myslím si, že pokiaľ ide o Dom služieb a celé námestie pred ním, takýto dom si zaslúži dôstojnejší stánok, ktorý by nemal zasahovať do celkového usporiadania mesta. Lobistické skupiny v meste chcú urobiť tesne zastavané územie, ako to bývalo v minulosti, ale vtedy bola iná situácia. Liptovský Mikuláš si zaslúži centrum, ktoré môže dýchať zeleňou a kde sa dá skĺbiť práve zeleň s modernou stavbou. Viem si tu predstaviť moderný dom služieb, prípadne aj s pasážami. Nie je podstatné, ako sa bude volať – či to bude dom služieb alebo iné obchodné centrum – podľa mňa však netreba zastavať kompletne celé námestie, zeleň by mala zostať, aby ňou mesto dýchalo. Aj zeleň, aj fontány majú v meste a na spomínanom námestí svoj význam.“
Dušan Lichardus, člen predstavenstva Jednoty: „Myslím si, že je dosť rozumné neponáhľať sa do rozhodnutia pre „Aupark“ a stotožňujem sa s názorom, že treba postupovať citlivo, zvážiť veci a toto rozhodnutie odložiť pre nové zastupiteľstvo. Treba to seriózne premyslieť... neviem, aký rozsah má stavba, aký ďalší vplyv bude mať na výzor mesta. Osobne si myslím, že to nebolo najšťastnejšie riešenie, veď vedľa je Prior s podobným sortimentom tovaru, aký sa predpokladá v novom obchodnom centre. A ani v Bratislave si Aupark nepostavili v centre mesta. Viem si ale predstaviť pre rušný turistický ruch v strede Liptovského Mikuláša malé obchodíky, kaviarničky promenády... Teraz je dôležité neunáhliť sa. Súčasný Dom služieb má svoje opodstatnenie, ale nie v terajšej podobe. Verím, že sa nájde zdravý rozum a rozhodnutie padne neskôr. Veď o chvíľu sú tu voľby...“
Ján Blcháč, predseda Slovenského mliekarenského zväzu, rodák a občan mesta: „Ak by išlo o obchodné centrum typu „Aupark“, podľa môjho názoru takýto objekt nepatrí priamo do centra mesta Liptovský Mikuláš, vedel by som si ho predstaviť niekde na okraji mesta, logisticky nadväzujúc na hlavné komunikácie podobne ako to riešili v Nitre. Územie okolo Domu služieb vrátane jeho objektu v nadväznosti na pešiu zónu by malo byť urbanisticky prispôsobené tak, aby občania mesta a turisti, ktorých počet sa určite v krátkej budúcnosti znásobí, mohli vychutnať atmosféru nášho pekného historického a zároveň moderného mesta. O takýchto zásadných zmenách v centre mesta, ako aj o ďalšej stratégii rozvoja mesta by sa mala viesť diskusia odborníkov, berúc do úvahy záujmy občanov mesta.“
Jozef Šišila, generálny riaditeľ a konateľ Telink s.r.o.: „Liptovský Mikuláš potrebuje „Aupark“ nielen pre svojich obyvateľov, ale aj pre turistov. Či práve takýto veľký obchodný dom na mieste v centre mesta – to je otázka. Skôr si myslím, že obchodné centrum typu Aupark by malo stáť na periférii mesta, určite nie v jeho strede.“
Slavomír Moravčík, riaditeľ Liptovských pekární a cukrární Včela – Lippek k. s.: „Prihováram sa za Dom služieb. Jednoznačne moderný Dom služieb.“
Štefan Packa, podnikateľ s dlhoročnou praxou v hoteliérstve a cestovnom ruchu: „K osudu Domu služieb mám jednoznačný názor. Mesto by nemalo diskutovať o jeho zrušení, ale malo by sa postarať o jeho razantnú modernizáciu! V tomto procese by malo vedenie mesta aktívne a seriózne komunikovať s občanmi a tiež organizačne a finančne zabezpečiť proces modernizácie, resp. rekonštrukcie tak, aby sa uskutočnil v optimálnom časovom horizonte. Liptovský Mikuláš Dom služieb, situovaný v centre mesta potrebuje. Na Slovensku je dosť prípadov, keď z fádnych budov z obdobia socialistickej výstavby vznikli zaujímavé architektonické diela. Príklady? Aspoň dva: v Trnave mimoriadne úspešne zmodernizovali bývalý hotel Karpaty a dnes v ňom sídli banka, v Púchove zasa z bytovky vznikol moderný hotel. Ak sa to dá inde na Slovensku, prečo nie v Liptovskom Mikuláši?“
Michal Rumanský, predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Stavoindustria: „Je to o perspektíve, čo mesto bude potrebovať o dvadsať – tridsať rokov, a akým spôsobom chce riešiť budúcnosť jeho občanov a návštevníkov. Stotožňujem sa so záverom z pracovného rokovania, ktoré sa uskutočnilo v októbri minulého roku na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši. Námestie mieru je možné zastavať polyfunkčným objektom a do projektu zástavby zakomponovať aj rekonštrukciu, prípadne dostavbu Domu služieb. Dom služieb by mesto malo odpredať budúcemu investorovi – nie je dôvod v súčasnosti hovoriť o Auparku, môže to byť ktorýkoľvek investor. Mesto v kúpnej zmluve môže žiadať zachovať služby pre občanov a návštevníkov mesta. Objekt v súčasnom stave vyžaduje nevyhnutnú rekonštrukciu, ktorá si vyžiada finančné náklady minimálne tridsať miliónov korún. Vzhľadom na pripravovanú legislatívnu normu v nadväznosti na energetickú hospodárnosť budov, ktorá by mala vstúpiť do platnosti od začiatku roku 2008, som presvedčený, že náklad na rekonštrukciu bude ešte vyšší. Mesto ako vlastník budovy bez vstupu investora nebude schopné zo svojich kapitálových zdrojov rekonštrukciu financovať.“