Integrovaný záchranný systém Slovenskej republiky vyžaduje v súčasnosti značný počet záchranárov s vysokými požiadavkami na teoretické vedomosti aj praktické zručnosti na široké rozpätie kritických situácií ohrozenia života a zdravia. S úplne novou koncepciou výchovy a vzdelávania mladých pre záchranné systémy prišla Fakulta zdravotníctva Prešovskej univerzity v Prešove, ktorá od septembra minulého roka otvorila nový študijný odbor urgentná zdravotná starostlivosť – zdravotnícky záchranár. Okrem teoretických vedomostí tento odbor vyžaduje aj 2 400 hodín praxe počas trojročného štúdia na rôznych pracoviskách, aj priamo v teréne. V základnom praktickom výcviku sa počíta s výučbou zdravotníckeho záchranára v zimnom aj letnom horskom teréne, s komplexnou činnosťou pri vodnej záchrane, prax u hasičov, v útvaroch civilnej obrany aj spolupráca s políciou pri riešení krízových situácií.
Litovčana so zlomeninou vytiahli z lesa
Prvý výcvik nováčikov v zdravotníckom záchranárstve naštartoval 2. apríla tohto roku na svahoch v Jasnej. Ich jasnočervené uniformy vyvolali v prvých okamihoch zdesenie a úžas na tvárach turistov, keď sa v kŕdli vyrojili (podľa poznámok miestnych ako muchotrávky) na svah a trénovali záchranu. Samozrejme, pod dozorom kvalifikovaných inštruktorov Horskej záchrannej služby (HZS) z oblasti Nízke Tatry – Sever a pracovníkov Strediska lavínovej prevencie (SLP). Tí im hneď od prvého dňa okrem základov lyžovania predviedli aj zásady bezpečného pohybu v zimnom teréne. Pre väčšinu študentov boli ukážky a praktický výcvik takou neznámou, že im ani veľmi neprekážalo, keď sa vyučovanie končilo niekedy o deviatej večer. Až tak ich zaujali prednášky profesionálov doplnené nevšednými zážitkami súvisiacimi so záchranou v horách. Už na druhý deň výcviku si mohli priamo na svahu preveriť svoje teoretické vedomosti zo školy aj to, čo počuli predchádzajúci večer z úst profesionálov. Pred ich očami precenil svoje sily litovský lyžiar a skončil v lese. Bez zaváhania mu poskytli prvú pomoc (zlomil si kľúčnu kosť), vyslobodili ho zo zajatia slovenských lesov a zabezpečili ďalší transport a ošetrenie v spolupráci s Horskou záchranou službou.
Zo zranenej sa vykľula pekná zdravá figurantka
V ďalších dňoch sa situácia opakovala pri mladej poľskej snowbordistke s podozrením na poranenie krčnej chrbtice, kde sa adepti na titul zdravotnícky záchranár zachovali podobne a okamžite pomohli. Miernu trmu–vrmu medzi americkými turistami na svahu spôsobil nácvik zvozu poraneného v kanadských saniach. Disciplinovaní zahraniční lyžiari pri pohľade na skupinu mladých záchranárov počas zjazdu s naloženými kanadskými saňami okamžite pre nich vytvorili na svahu koridor. Na ich prekvapenie však zo saní vstala pekná, mladá a úplne zdravá figurantka. Nedorozumenie vysvetlili nápisy na školských uniformách, ktoré im pohotovo preložil vedúci zimného výcvikového kurzu Marián Šanta.
Uverili, až keď nastúpil lavínový pes Zeus
Nikto zo zúčastnených neveril sľubom pracovníkov Strediska lavínovej prevencie, že nasleduje ostrý výcvik záchrany pri zasypaní lavínou. Uverili až priamo v teréne, keď začal vyhľadávanie lavínový pes Zeus. Ten po niekoľkých sekundách bez zaváhania označil miesto zasypania obete, ďalej pokračovali sondážou poslucháči Fakulty zdravotníctva a po niekoľkých minútach intenzívneho vykopávania vyslobodili z hĺbky 1,5 metra svoju spolužiačku – dobrovoľnú obeť poznaniachtivých spolužiakov. Prekvapením pre nich bola aj efektívnosť a rýchlosť vyhľadávania pomocou pipsov (vyhľadávacích prístrojov). Po týždni výcviku odchádzali študenti späť do školských lavíc plní nielen nových vedomostí o záchrane v horách, v jaskyniach, ale aj so znalosťami o horskej meteorológii, princípoch a problémoch komunikácie pri záchrane v horách a mnohých ďalších zaujímavých činnostiach. Staré známe porekadlo „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“ platilo po celý čas zimného výcvikového kurzu mladých zdravotníckych záchranárov najmä vďaka ochote, obetavosti a trpezlivosti všetkých chlapcov z Horskej záchrannej služby aj Horskej služby na Slovensku. Na rozlúčku s krásnym krajom a neuveriteľne krásnymi ľuďmi sa ozývalo mnohohlasné: „Ďakujeme za všetko a určite sa sem vrátime!“