V predchádzajúcich rokoch prichádzala jar do Vlkolínca potichu, tentoraz prišla aj s muzikou. Po dlhšom čase sa rozhodli obnoviť tradíciu vynášania Murieny podľa starých ľudových zvykov. Kedysi Vlkolínčania so spevom kráčali s Murienou dolu dedinou z vyšného konca na nižný, tam Murienu zapálili a hodili do potoka. Tentoraz ju však upálili a utopili iba symbolicky, lebo folkloristi s ňou ešte mali svoje plány...
Murienu niesla dievčina z Folklórneho súboru Liptov, v ktorého réžii bol celý program. Sprievod sa začal pred obchodom. Jeho majiteľ Peter Pribilovič navaril kapustnicu pre celú dedinu, popri tom stihol upiecť aj meteník a aby domácim a hosťom lepšie chutilo, ešte im k tomu aj zahral na heligónke. V strede dediny sa vynášači zimy a vítači jari zastavili a od radosti, že svieti slnko a jar už konečne definitívne prevzala žezlo, si zatancovali. Kto vedel a mal chuť, spieval a tancoval s nimi, mestskí a zahraniční turisti „cvakali“ fotoaparátmi. Turistov a návštevníkov bolo vo Vlkolínci asi trikrát viac, ako stálych obytateľov. Možno ich prilákalo pekné počasie, ale určite aj plagáty, ktoré vyrobili študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. Každý bol iný, jeden krajší ako druhý.
Keď Muriena „akože“ zhorela a odplávala dolu vodou, pestrofarebný sprievod sa vydal späť hore dedinou k obchodíku, kde vítanie jari pokračovalo ľudovou veselicou. Správca Vlkolínca Igor Štreit síce netancoval, ale mapoval situáciu a spokojne sa usmieval popod fúzy. Ľudia by podľa neho mali získať pozitívny zážitok, aby sa do Vlkolínca opať vrátili a tí, ktorí prišli na Kvetnú nedeľu, ho určite získali.
Najbližším podujatím vo Vlkolínci po veľkonočnom výstupe na Sidorovo bude sadenie májov.
Autor: -r-