Viete, aký je rozdiel medzi rohom a parohom? Žiaci v Základnej škole na Ulici Čs. brigády v L. Mikuláši to určite vedieť budú. Dozvedia sa to v novej ekoučebni, ktorú v škole slávnostne otvorili na Deň Zeme. Vo vitrínach môžu vidieť napríklad raka bahenného, nášho najväčšieho chrobáka roháča, chránené minerály, polodrahokamy aj skameneliny, na paneloch sa dočítajú o kamzíkoch, dinosauroch, rôznych hubách a rastlinách. Pásku v novej ekoučebni prestrihol viceprimátor L. Mikuláša Jozef Repaský a Jana Dulajová z ministerstva životného prostredia. O kultúrny program sa postarali žiaci školy, zaspievali, zarecitovali aj zahrali. Na vzniku ekoučebne sa podieľali takmer všetci pracovníci Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ)v L. Mikuláši, za čo im v príhovore poďakovala jeho riaditeľka Danica Šubová. Prihovorila sa aj riaditeľka školy Ľubica Revajová. Poďakovala múzeu aj svojim kolegom, hlavne prírodopisárke Márii Trnovskej.
Ľ. Revajová má už s ekoučebňou skúsenosti. V roku 1993 v spolupráci so SMOPaJ otvorili prvú ekoučebňu na Slovensku v škole v Liptovských Sliačoch, kde bola vtedy riaditeľkou. Zdôraznila, že environmentálna výchova má v ZŠ na Ulici Čs. brigády dlhodobé tradície a žiaci školy boli úspešní na mnohých olympiádach. „Je dôležité, aby sme prírodu poznali a chránili, lebo sme jej súčasťou. Tomu má pomôcť aj nová ekoučebňa. Vrcholom nášho snaženia by mala byť metodická príručka ako využiť ekoučebňu nielen pre podmienky základných, ale aj stredných škôl, ktorú sme podali v enviroprojekte na ministerstvo školstva.“
O tom, že v škole to s ekológiou myslia vážne, svedčí aj školský dvor. Vlani na ňom vysadili tavoľníky, zlatý dážď, tuje, dráče a asi sedem druhov kríkov a chcú sadiť ďalšie rastliny. V časti záhrady chcú zriadiť expozíciu neživej prírody. Školský dvor im vylepšili aj americkí brigádnici z Clubu Beyond. Vlani na ňom postavili opičiu dráhu – slona, tigra a žirafu a tento rok pribudol v školskej záhrade veľký okrúhly drevený stôl a lavice.
Ľ. Revajová prezradila, že v škole plánujú každú triedu tematicky zamerať na jednu oblasť – dejepis, výtvarnú výchovu, matematiku, informatiku..., a tak by sa vlastne každá trieda mala stať poloodbornou učebňou.
„Koncom roka by nám mali udeliť čestný názov Základná škola 4. Čs. brigády, ktorá oslobodila túto časť mesta. Veľa ľudí si myslí, že škola má názov Čs. brigády, ale to nie je názov školy, ale ulice. Pôvodne som chcela názov ZŠ Miloša Janošku, ktorého pamätnú tabuľu máme na starej budove školy, ale asi by si nás mýlili so školou Juraja Janošku a navyše už nás majú zafixovaných ako škola Čs. brigády. Dcéra Miloša Janošku pani Kostková nám dala nejaké učebnice a materiály o svojom otcovi, chceme mu v škole urobiť expozíciu,“ dodala Ľ. Revajová.