„Každý projekt, ktorý sa dostal do Jarného grantového kola 2006, bol kvalitne pripravený,“ hodnotila situáciu po zasadaní Grantovej komisie Komunitnej nadácie Liptov (KNL) jej správkyňa Jana Ilavská. „Podmienkou totiž bola povinná konzultácia projektu, tým sa zvýšila kvalita. Nepodporené projekty nedostali financie len preto, že už boli peniaze prerozdelené a nebolo ich dosť. Grantisti od KNL žiadali v rámci projektov viac ako päťstotisíc a na rozdelenie bolo 221 tisíc.“ Grantová komisia posudzovala dvadsaťosem projektov z okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok a navrhla Správnej rade KNL podporiť osemnásť z nich. Správna rada minulý týždeň odporúčanie schválila, a tak z Liptovského Hrádku dostane financie vo výške 83 500 Sk šesť projektov z desiatich podaných, z Liptovského Mikuláša deväť z dvanástich v hodnote 87 450 Sk a z Ružomberka tri projekty zo šiestich vo výške 51 tisíc Sk.
Téma projektov bola otvorená, pred komisiou a radou sa ocitli rôznorodé projekty. Zaujali originálne, nápadité a tie, ktoré stihnú byť ukončené a vyúčtované do konca augusta, postupujú do súťaže o najlepší projekt roka. Ktoré to boli? Osemnásť podporených projektov: Remeselný domček, Liptov v spomienkach, Čarovanie z nití a kúskov, MS v IDO a Hrádocký pohár, Bezpečné pieskovisko, Monografia po stopách Alojza Štróbla, Čo našla česká Barunka na Slovensku? Environmentálne vzdelávanie, Peeráci pomáhajú deťom, Aj starí a opustení ľudia chcú žiť plnohodnotne, Bezpečná škola, Pohybom k lepšiemu zdraviu, Výber nových talentov 2. hokejovej prípravky, Streetball challenge Ružomberok 2006, Deň Epony, Viacúčelové detské športové ihrisko, Skrášlenie okolia materského centra Zornička a Hrou k lepšiemu životu. Každý z nich má v centre pozornosti človeka a jeho plnohodnotný život – jeden sa viac zameriava na deti a ich bezpečnosť, iný podáva chápajúcu ruky starým ľuďom, ďalší obracia pozornosť na históriu a tradície Liptova, niekoľko projektov dáva do popredia pohyb, šport a zdravie Liptákov, či životné prostredie.
Prvýkrát v KNL podala projekt rómska komunita. Ide o projekt Hrou k lepšiemu životu, predkladateľom je vedúci tanečného krúžku pre rómske deti Ivan Puška z Ružomberka. Uvedomuje si, že „rómske deti a mládež často nemajú prostredie a podmienky na to, aby uplatňovali svoje, tak často skryté talenty. Preto cieľom projektu je prostredníctvom činnosti zameranej na rómsku kultúru – tance a spev - využiť vhodne voľný čas mládeže.“
Podporené projekty dostanú financie začiatkom mája, nepodporené sa môžu znovu uchádzať o peniaze v ďalších kolách.