Ona a on. Ona, mladé zdravo sebavedomé dievča - Mária Pjateková. On, špeciálny prípad svojej triedy s takmer profesionálnym úsmevom - Pavel Vrbičan. Oni, spolužiaci v 3. A triede na Gymnáziu v Liptovskom Hrádku. Dvaja predstavitelia – podľa ich vlastných slov – najúspešnejšej triedy na gymnáziu čo sa týka prospechu. Vraj s dochádzkou je to horšie, ale v škole je hlavný prospech, nie? A ten je teda na úrovni, veď v monitore zo slovenského jazyka, matematiky a angličtiny obsadili ako trieda štvrté, piate a šieste miesto na Slovensku. „Dúfali sme, že to dopadne dobre, ale že až takto?“ hneď na úvod nášho stretnutia informuje Pavel.
Keď je hovorené slovo úspešné
A jeden cez druhého mi chcú zvestovať najčerstvejšie úspechy svojej úspešnej triedy. „Práve pred chvíľou sme sa dozvedeli, že naša spolužiačka Vierka Kozáková vyhrala na krajskom kole Hviezdoslavovho Kubína prvé miesto a ide na celonárodnú prehliadku do Dolného Kubína,“ vytešuje sa so spolužiačkinho úspechu Mária. „Pred pár dňami v mladšej kategórií vyhrala Adriana Ilavská. Ja idem zas na Štúrov Zvolen (súťaž pre mladých rečníkov – pozn. autorky) reprezentovať školu i okres,“ dopĺňa Pavel. „Už som tam bol niekoľkokrát a postupne som bol na prvom, druhom i treťom mieste.“ Či robí Pavel špeciálnu prípravu na túto súťaž v rétorike? „Nie, špeciálne sa nepripravujem. Niekto rozpráva pred zrkadlom, ja rád improvizujem. Chcem študovať žurnalistiku. Práve s Vierkou Kozákovou som moderoval niekoľko akcií – jarmok v L. Hrádku, Miss študentka, prezentáciu hrádockého básnika Ivana Šobáňa. Tu som recitoval aj jeho básne a bol to zážitok. Veď sám autor mi mohol radiť, jeho radosť z môjho prejavu bola veľmi spontánna. Hlbokým zážitkom bolo pre mňa aj recitovanie v rámci ankety osobnosť roka v L. Hrádku vtedy, keď sa ňou stal bývalý riaditeľ gymnázia Vojtech Kollár. Bol to dobrý pedagóg a som rád, že som sa mohol prihovoriť básňou práve jemu.“ Už sa ani nečudujem, že Pavel nepotrebuje špeciálnu prípravu na súťaž v rečníctve, on si všetko overí v praxi.
Dievča je doma v ozbrojenych silách
Mária sa pridáva k rozhovoru: „Koncom apríla idem na celoslovenské kolo v stredoškolskej odbornej činnosti do Modry obhajovať v slovenčine aj v angličtine projekt Ozbrojené sily SR v medzinárodných mierových misiách a operáciách.“ Zaklipkám očami a nechce sa mi veriť, že nežné dievča predo mnou vypracovalo takýto projekt. Skôr by mi k nej išiel záujem o módu a také babské záležitosti, ale Mária hneď vysvetľuje: „Samozrejme ma zaujímajú aj také veci ako móda, ale od malička sa pohybujem v prostredí, kde téma armády nie je tabu. Zaujali ma informácie od našich veľmi dobrých rodinných priateľov, ktorí pracovali alebo pracujú ako profesionálni vojaci. Navštívili množstvo zaujímavých krajín – Kanadu, Irak či Cyprus. Práve z Cypru sa teraz po trojročnej misii vrátil na Slovensko aj podplukovník Milan Kukuk, ktorý bol mojím konzultantom pri vyhotovení práce.“ A aby nechválili len seba, rozhovoria sa aj o svojom spolužiakovi Ivanovi Srbovi, ktorý je vynikajúcim triednym fotografom a autorom množstva dokumentárnych filmov. Získal mnoho ocenení a jeho trieda má vďaka nemu najmenej dvetisíc fotiek. „Ivan bravúúúrne zvláda kameru, pohrá sa s každým detailom,“ hovorí Pavel s veľkým dôrazom na slovo bravúrne.
Mladí šíria spokojnosť a pohodu
A mladí sa rozhovoria ešte aj o prestavbe školy, kde na bývalom pôjde vyrastajú ďalšie učebne a ateliéry, o tom, ako im škola otvára možnosti a pedagógovia im dôverujú, a tak sa zdá, že títo mladí sú očividne spokojní na svojom mieste a vo svojej škole. Pavel ešte mysľou zabehne aj do Ameriky, kde strávil na tamojšej strednej škole rok, ale spomenie aj Petra Ševčíka, ktorý si študijne užíval školský rok v Austrálii, a Zuzku Triebušníkovú, ktorá trávi stredoškolské dni v USA. „Keď som prišiel do Ameriky, zo začiatku som mal trošku obavy, ale čoskoro som zistil, že je fantastické stráviť čas mimo Slovenska. Získal som iný pohľad aj na náš svet tu. Ľudia v Amerike majú obrovské srdce, sú neuveriteľne tolerantní voči cudzincom. Veď napokon v USA sa to cudzincami len tak hmýri. Bola to dobrá životná skúsenosť.“
PS: Mária v Modre obhajovala svoju prácu medzi pätnástimi mladými ľuďmi v odbore politológia, právne vedy, európska únia, geografia. V prvej trojke sa neumiestnila, ale získala zvláštne ocenenie poroty.