Pondelok, 26. september, 2022 | Meniny má Edita

Pred domom im hučia autá a močia ľudia

„Keď tu predvčerom opravovali trabant, dymu bolo toľko, že ani vidno nebolo. Ale vrčia tu aj cadilaky a všelijaké autá. Tie balvany som sem nanosil preto, aby tu autá neparkovali a oni oproti urobia verejné parkovisko. Akoby nestačilo, nám pred domom robia verejné wc,“ rozčuľoval sa obyvateľ bytovky na Štúrovej ulici vedľa Prioru v L. Mikuláši. Viacerí, ktorí v nej bývajú, sú nespokojní, lebo kúsok od ich domu pred niekoľkými mesiacmi urobili neplatené parkovisko asi pre dvanásť áut. „Pod oknami máme hlavnú cestu osemnástku, ale na autá sme si už zvykli. Teraz je to však ešte horšie, lebo z druhej strany od Prioru, kde predtým bola tráva, je teraz parkovisko. Máme tu ešte väčší hluk a smrad od výfukových plynov, ako bol. A nielen od toho,“ povedala Božena Uhelová a pokračovala: „Od Prioru po náš dom je asi deväť metrov a kedysi sa dalo prejsť až k našim dverám. Chodili nám do dvora ,čúrať´ pod okná, robili aj horšie veci, nechcite vedieť, čo sme našli pred dverami...

Tak sme si svojpomocne asi pred jedenástimi rokmi postavili plot. Už sa nedostali až k dverám, ale urobili si potrebu pri plote alebo pri múre bytovky. Na jedného som raz vyliala aj hrnček vody. Preto sme chceli, aby od našej bytovky po Prior urobili nejakú bránu alebo plot, aby tam hocikto nemohol chodiť ako na verejné wc. V Priore síce wc je, ale na poschodí a musí sa zaň platiť päť korún. Ku plotu to je bližšie a zadarmo. Pred pár rokmi sme sa pýtali v Priore, či by ten priestor nemohli ohradiť, ale povedali nám, že nemôžu, lebo tadiaľ vedie úniková cesta a vraj ten pozemok nepatrí Prioru, ale mestu. Plot medzičasom pováľali, aj tam parkovali autá. A teraz parkujú aj oproti plotu. Mať pod oknom hlavnú cestu a z druhej strany verejné wc a ešte aj parkovisko, to je naozaj dosť hluku a zápachu. Chceli by sme, aby parkovisko zrušili, veď neďaleko pred lekárňou je veľké parkovisko a často poloprázdne. Ale autá radšej zaparkujú pri našom dome pri Priore, lebo je to zadarmo a pred lekárňou sa platí,“ skonštatovala B. Uhelová a spolu s ďalšími obyvateľmi domu sa rozhodla konať.

Otrasný pohľad

Domová dôverníčka Lýdia Meleková a ďalších dvanásť obyvateľov domu sa podpísali pod sťažnosť, ktorú koncom marca priniesla B. Uhelová osobne na sekretariát Mestského úradu v L. Mikuláši aj na oddelenie životného prostredia. Tam jej povedali, že s tým nič nemajú, že to patrí na odbor životného prostredia na Vrbickej ulici. Sťažnosť teda podala tam aj na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v L. Mikuláši. V sťažnosti obyvatelia píšu, že ich ruší neustále štartovanie áut na novozriadenom parkovisku. „Okrem toho vodiči a ich spolujazdci používajú plot, ktorý oddeľuje našu bytovku od OD Prior na neustále vykonávanie potrieb, čo je z hľadiska hygieny absolútne neprijateľné a je to pre nás zároveň otrasný pohľad,“ píše sa v sťažnosti. „Rôzni ľudia aj z bufetu močia pri plote, vidia to aj malé deti, ktoré sa hrajú na dvore. Teraz ešte častejšie, lebo sa môžu schovať za zaparkované autá. Keď naprší, je tu smrad ako na wc,“ dodala domová dôverníčka Lýdia Meleková.


Z tých, ktorým bola adresovaná sťažnosť, dodnes na ňu nereagoval nikto, 25. apríla však prišla odpoveď z Mestskej polície L. Mikuláš, z ktorej citujeme: „Parkovanie vozidiel na parkovacej ploche v severozápadnej časti OD Prior je z nášho hľadiska v poriadku a vítané. Počet nesprávnych zastavení a narušovanie plynulosti cestnej premávky sa vytvorením tejto parkovacej plochy podstatne znížilo. Súčasne sme sledovali aj prípadné vykonávanie potreby v tejto časti. Počas sledovaného obdobia sa podobný prípad nevyskytol. Nemôžeme však takýto prípad vykonávania potreby vylúčiť a bolo by potrebné dôrazne upozorniť prevádzkovateľa blízkeho bufetu na zabezpečenie a riadne označenie wc primerane k rozsahu poskytovaných služieb.“

Na poschodí za päť korún

Bistro v Priore na prízemí prevádzkuje Pemmeva Závažná Poruba. Ak potrebujú jeho návštevníci použiť wc, musia ísť na poschodie a zaplatiť päť korún, na prízemí je wc iba pre zamestnancov.
Zašli sme za riaditeľom filiálky OD Prior Miroslavom Paculíkom a tlmočili mu sťažnosť obyvateľov susedného domu. Povedal nám, že pozemok, na ktorom zriadili parkovisko, patrí Prioru, zriadili ho na vlastné náklady, na svojom pozemku a so súhlasom mesta, ktoré ich údajne požiadalo o rozšírenie parkovacích miest a odporučilo práve tento priestor. „Žiadni ľudia za mnou neboli sťažovať sa ani pred výstavbou, ani počas výstavby parkoviska. Beriem to, že to nie je pre tých ľudí dobrý pohľad, keď tam chodia niektorí vykonávať potrebu, ale to sú väčšinou opilci a bezdomovci a s tým nič nenarobíme. V Priore je udržiavané wc, odsúhlasené hygienou, neviem, či také majú v iných veľkých obchodoch. (Zistili sme, že napríklad v neďalekej Hypernove je wc na prízemí a zadarmo – pozn. red.) Osobne som zástancom zelene, dalo by sa popri plote vysadiť nejaký živý plot, ale uzavrieť priestor medzi Priorom a bytovkou nemôžeme, je tam úniková brána a zásahová zóna pre hasičov,“ dozvedeli sme sa od M. Paculíka. (Keby náhodou nedajbože horelo a boli by na parkovisku zaparkované autá, ako by sa tam hasiči dostali?)

Vraj môžu byť radi...

Na názor sme sa spýtali aj na oddelení oddelenia dopravy a verejných priestranstiev na mestskom úrade. Ladislav Alman skonštatoval, že parkovisko bolo zriadené legálne a dopravné značenie bolo odsúhlasené dopravným inšpektorátom. Podľa vedúceho oddelenia Miroslava Tuliho mesto požiadalo Prior, aby riešilo svoju statickú dopravu, Prior hľadal možnosti, ako rozšíriť parkovacie miesta, a mesto nemalo k zriadeniu spomínaného parkoviska námietky. Obyvatelia domu môžu byť vraj radi, že je tam parkovisko, lebo je to podľa neho prijateľnejšie, ako keď tento priestor slúžil pre zásobovacie vozidlá. (Obyvatelia domu však tvrdia, že ich tam veľa nevideli a predtým tam bol rozhodne väčší kľud.) M. Tuli sa vyjadril, že parkovisko by malo byť určené pre nájomcov Prioru, ktorí tam majú svoje predajne. (Obyvatelia domu však tvrdia, že tam parkujú často Poliaci a iní turisti, ktorí určite nie sú nájomci ale len obyčajní zákazníci.) Pripomenul, že cesta na Štúrovej ulici už nie je osemnástka, ale miestna komunikácia a podmienky na bývanie tu majú ľudia podobné ako inde na sídliskách.(Nech sem príde bývať aspoň na dva týždne, mám voľnú izbu. Potom uvidíme... povedala jedna zo sťažovateliek.) Keď chce mať niekto kľud, treba sa presťahovať na dedinu, poznamenal M. Tuli. Nevidí však problém v tom, aby sa v nočných hodinách priestor medzi Priorom a bytovkou na Štúrovej ulici uzatváral bránou podobne ako na Tranovského ulici smerom k evanjelickému kostolu a Galérii P. M. Bohúňa. Zdôraznil, že to je však vec Prioru.


Nikomu by nebolo príjemné, keby mu nikto močil pre domom a denne štartovali pod oknami desiatky, možno stovky áut. Keby v takom dome bývali tí, ktorým obyvatelia bytovky na Štúrovej ulici adresovali svoju sťažnosť, možno by s tým niečo robili. Alebo žeby sa odsťahovali na dedinu?

Ak máte podobné skúsenosti, budeme radi, ak nám napíšete svoj názor, prípadne poradíte sťažovateľom, čo by ste robili na ich mieste.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike
 2. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 3. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 2. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 3. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 4. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 7. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 473
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 326
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 840
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 444
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 211
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 288
 7. Viete, ktorá je najvzácnejšia komodita? Budete prekvapení! 1 756
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 1 479

Blogy SME

 1. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Najvýhodnejšou formou pre rodinný holding je s.r.o. alebo a.s. (3. časť)
 2. Jozef Bednár: Prečo súčasný riaditeľ TANAPu neuvádza vo svojom životopise všetko úplne a pravdivo?
 3. Miroslav Daniš: Mráz prichádza z Kremľa (a u nás zo Súmračnej) - II
 4. Café Európa: Správa o stave Európskej únie 2022
 5. Pavel Macko: Ako von z energetickej krízy?
 6. Monika Chovanová: Adaptácia dieťaťa na škôlku
 7. Roland Ondrus: Policajné autá
 8. Matúš Lazúr: Tak dlho sme bojovali proti globálnemu otepľovaniu až z toho budeme v zime mrznúť.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 183
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 399
 3. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 262
 4. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 5 640
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 171
 6. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 559
 7. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 4 320
 8. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 428
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Osobná doprava dnes patrí k bežnému štandardu, vozíme sa do práce, na nákupy, dovolenky, za koníčkami.


(PR) 5 h
Obce ružomberského okresu trápia najmä preťažené cesty.

Prinášame exkluzívny zoznam všetkých kandidátov do blížiacich sa komunálnych volieb v ružomberských obciach. Kde končia dlhoroční starostovia?


24. sep
Viacero liptovských obcí čaká zmena, budú si voliť nového starostu alebo starostku.

Prinášame exkluzívny zoznam všetkých kandidátov do blížiacich sa komunálnych volieb v liptovských obciach. Kde končia dlhoroční starostovia? Zmenu čaká napríklad Liptovský Ján, Podtureň či Kráľovu Lehotu.


24. sep
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Interiér je vybavený z veľkej časti vecami, ktoré majú viac ako 50 rokov.


25. sep

Mnohí sa správajú agresívne, sú vulgárni a robia neporiadok.


24. sep

Len sedem gólov v prvých štyroch kolách? Najmenej od roku 2013.


20 h

Tragédia sa stala v sobotu večer v okrese Zlaté Moravce.


25. sep

Blogy SME

 1. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Najvýhodnejšou formou pre rodinný holding je s.r.o. alebo a.s. (3. časť)
 2. Jozef Bednár: Prečo súčasný riaditeľ TANAPu neuvádza vo svojom životopise všetko úplne a pravdivo?
 3. Miroslav Daniš: Mráz prichádza z Kremľa (a u nás zo Súmračnej) - II
 4. Café Európa: Správa o stave Európskej únie 2022
 5. Pavel Macko: Ako von z energetickej krízy?
 6. Monika Chovanová: Adaptácia dieťaťa na škôlku
 7. Roland Ondrus: Policajné autá
 8. Matúš Lazúr: Tak dlho sme bojovali proti globálnemu otepľovaniu až z toho budeme v zime mrznúť.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 183
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 399
 3. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 262
 4. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 5 640
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 171
 6. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 559
 7. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 4 320
 8. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 428
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu