Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Pred domom im hučia autá a močia ľudia

„Keď tu predvčerom opravovali trabant, dymu bolo toľko, že ani vidno nebolo. Ale vrčia tu aj cadilaky a všelijaké autá. Tie balvany som sem nanosil preto, aby tu autá neparkovali a oni oproti urobia verejné parkovisko. Akoby nestačilo, nám pred domom robia verejné wc,“ rozčuľoval sa obyvateľ bytovky na Štúrovej ulici vedľa Prioru v L. Mikuláši. Viacerí, ktorí v nej bývajú, sú nespokojní, lebo kúsok od ich domu pred niekoľkými mesiacmi urobili neplatené parkovisko asi pre dvanásť áut. „Pod oknami máme hlavnú cestu osemnástku, ale na autá sme si už zvykli. Teraz je to však ešte horšie, lebo z druhej strany od Prioru, kde predtým bola tráva, je teraz parkovisko. Máme tu ešte väčší hluk a smrad od výfukových plynov, ako bol. A nielen od toho,“ povedala Božena Uhelová a pokračovala: „Od Prioru po náš dom je asi deväť metrov a kedysi sa dalo prejsť až k našim dverám. Chodili nám do dvora ,čúrať´ pod okná, robili aj horšie veci, nechcite vedieť, čo sme našli pred dverami...

Tak sme si svojpomocne asi pred jedenástimi rokmi postavili plot. Už sa nedostali až k dverám, ale urobili si potrebu pri plote alebo pri múre bytovky. Na jedného som raz vyliala aj hrnček vody. Preto sme chceli, aby od našej bytovky po Prior urobili nejakú bránu alebo plot, aby tam hocikto nemohol chodiť ako na verejné wc. V Priore síce wc je, ale na poschodí a musí sa zaň platiť päť korún. Ku plotu to je bližšie a zadarmo. Pred pár rokmi sme sa pýtali v Priore, či by ten priestor nemohli ohradiť, ale povedali nám, že nemôžu, lebo tadiaľ vedie úniková cesta a vraj ten pozemok nepatrí Prioru, ale mestu. Plot medzičasom pováľali, aj tam parkovali autá. A teraz parkujú aj oproti plotu. Mať pod oknom hlavnú cestu a z druhej strany verejné wc a ešte aj parkovisko, to je naozaj dosť hluku a zápachu. Chceli by sme, aby parkovisko zrušili, veď neďaleko pred lekárňou je veľké parkovisko a často poloprázdne. Ale autá radšej zaparkujú pri našom dome pri Priore, lebo je to zadarmo a pred lekárňou sa platí,“ skonštatovala B. Uhelová a spolu s ďalšími obyvateľmi domu sa rozhodla konať.

Otrasný pohľad

Domová dôverníčka Lýdia Meleková a ďalších dvanásť obyvateľov domu sa podpísali pod sťažnosť, ktorú koncom marca priniesla B. Uhelová osobne na sekretariát Mestského úradu v L. Mikuláši aj na oddelenie životného prostredia. Tam jej povedali, že s tým nič nemajú, že to patrí na odbor životného prostredia na Vrbickej ulici. Sťažnosť teda podala tam aj na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v L. Mikuláši. V sťažnosti obyvatelia píšu, že ich ruší neustále štartovanie áut na novozriadenom parkovisku. „Okrem toho vodiči a ich spolujazdci používajú plot, ktorý oddeľuje našu bytovku od OD Prior na neustále vykonávanie potrieb, čo je z hľadiska hygieny absolútne neprijateľné a je to pre nás zároveň otrasný pohľad,“ píše sa v sťažnosti. „Rôzni ľudia aj z bufetu močia pri plote, vidia to aj malé deti, ktoré sa hrajú na dvore. Teraz ešte častejšie, lebo sa môžu schovať za zaparkované autá. Keď naprší, je tu smrad ako na wc,“ dodala domová dôverníčka Lýdia Meleková.


Z tých, ktorým bola adresovaná sťažnosť, dodnes na ňu nereagoval nikto, 25. apríla však prišla odpoveď z Mestskej polície L. Mikuláš, z ktorej citujeme: „Parkovanie vozidiel na parkovacej ploche v severozápadnej časti OD Prior je z nášho hľadiska v poriadku a vítané. Počet nesprávnych zastavení a narušovanie plynulosti cestnej premávky sa vytvorením tejto parkovacej plochy podstatne znížilo. Súčasne sme sledovali aj prípadné vykonávanie potreby v tejto časti. Počas sledovaného obdobia sa podobný prípad nevyskytol. Nemôžeme však takýto prípad vykonávania potreby vylúčiť a bolo by potrebné dôrazne upozorniť prevádzkovateľa blízkeho bufetu na zabezpečenie a riadne označenie wc primerane k rozsahu poskytovaných služieb.“

Na poschodí za päť korún

Bistro v Priore na prízemí prevádzkuje Pemmeva Závažná Poruba. Ak potrebujú jeho návštevníci použiť wc, musia ísť na poschodie a zaplatiť päť korún, na prízemí je wc iba pre zamestnancov.
Zašli sme za riaditeľom filiálky OD Prior Miroslavom Paculíkom a tlmočili mu sťažnosť obyvateľov susedného domu. Povedal nám, že pozemok, na ktorom zriadili parkovisko, patrí Prioru, zriadili ho na vlastné náklady, na svojom pozemku a so súhlasom mesta, ktoré ich údajne požiadalo o rozšírenie parkovacích miest a odporučilo práve tento priestor. „Žiadni ľudia za mnou neboli sťažovať sa ani pred výstavbou, ani počas výstavby parkoviska. Beriem to, že to nie je pre tých ľudí dobrý pohľad, keď tam chodia niektorí vykonávať potrebu, ale to sú väčšinou opilci a bezdomovci a s tým nič nenarobíme. V Priore je udržiavané wc, odsúhlasené hygienou, neviem, či také majú v iných veľkých obchodoch. (Zistili sme, že napríklad v neďalekej Hypernove je wc na prízemí a zadarmo – pozn. red.) Osobne som zástancom zelene, dalo by sa popri plote vysadiť nejaký živý plot, ale uzavrieť priestor medzi Priorom a bytovkou nemôžeme, je tam úniková brána a zásahová zóna pre hasičov,“ dozvedeli sme sa od M. Paculíka. (Keby náhodou nedajbože horelo a boli by na parkovisku zaparkované autá, ako by sa tam hasiči dostali?)

Vraj môžu byť radi...

Na názor sme sa spýtali aj na oddelení oddelenia dopravy a verejných priestranstiev na mestskom úrade. Ladislav Alman skonštatoval, že parkovisko bolo zriadené legálne a dopravné značenie bolo odsúhlasené dopravným inšpektorátom. Podľa vedúceho oddelenia Miroslava Tuliho mesto požiadalo Prior, aby riešilo svoju statickú dopravu, Prior hľadal možnosti, ako rozšíriť parkovacie miesta, a mesto nemalo k zriadeniu spomínaného parkoviska námietky. Obyvatelia domu môžu byť vraj radi, že je tam parkovisko, lebo je to podľa neho prijateľnejšie, ako keď tento priestor slúžil pre zásobovacie vozidlá. (Obyvatelia domu však tvrdia, že ich tam veľa nevideli a predtým tam bol rozhodne väčší kľud.) M. Tuli sa vyjadril, že parkovisko by malo byť určené pre nájomcov Prioru, ktorí tam majú svoje predajne. (Obyvatelia domu však tvrdia, že tam parkujú často Poliaci a iní turisti, ktorí určite nie sú nájomci ale len obyčajní zákazníci.) Pripomenul, že cesta na Štúrovej ulici už nie je osemnástka, ale miestna komunikácia a podmienky na bývanie tu majú ľudia podobné ako inde na sídliskách.(Nech sem príde bývať aspoň na dva týždne, mám voľnú izbu. Potom uvidíme... povedala jedna zo sťažovateliek.) Keď chce mať niekto kľud, treba sa presťahovať na dedinu, poznamenal M. Tuli. Nevidí však problém v tom, aby sa v nočných hodinách priestor medzi Priorom a bytovkou na Štúrovej ulici uzatváral bránou podobne ako na Tranovského ulici smerom k evanjelickému kostolu a Galérii P. M. Bohúňa. Zdôraznil, že to je však vec Prioru.


Nikomu by nebolo príjemné, keby mu nikto močil pre domom a denne štartovali pod oknami desiatky, možno stovky áut. Keby v takom dome bývali tí, ktorým obyvatelia bytovky na Štúrovej ulici adresovali svoju sťažnosť, možno by s tým niečo robili. Alebo žeby sa odsťahovali na dedinu?

Ak máte podobné skúsenosti, budeme radi, ak nám napíšete svoj názor, prípadne poradíte sťažovateľom, čo by ste robili na ich mieste.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 842
 2. Všetkým lepí pred voľbami 12 574
 3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 8 586
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 869
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 940
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 5 997
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 994
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 722

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Viete, kedy prichádza diabol?
 2. Eva Gallova: Horský hotel Gejdák s krásnou prírodou
 3. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
 4. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
 5. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
 6. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
 7. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
 8. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 337
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 344
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 611
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 744
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 418
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 23 338
 7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 21 094
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 568
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

K imobilným a ťažko chodiacim schádzajú členovia volebnej komisie na liptovskomikulášskom sídlisku Nábrežie s prenosnou urnou.

Ľudia stoja a čakajú na voľby v radoch.


a 1 ďalší 1 h
V Demänovskej Doline.

Najvyššia volebná účasť na Liptove býva tradične v Demänovskej Doline.


2 h
Výsledky parlamentných volieb 2023 v Žilinskom kraji.

Pripravili sme pre vás zoznam odkazov, na ktorých nájdete podrobné výsledky parlamentných volieb 2023 pre okresy, mestá a obce v Žilinskom kraji. Prvé výsledky začnú pribúdať po 22:00.


4 h

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Viete, kedy prichádza diabol?
 2. Eva Gallova: Horský hotel Gejdák s krásnou prírodou
 3. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
 4. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
 5. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
 6. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
 7. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
 8. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 337
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 344
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 611
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 744
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 418
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 23 338
 7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 21 094
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 568
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu