Liptovský Hrádok - O neprimeranom zvýšení cien tepla v Liptovskom Hrádku informoval začiatkom apríla denník Pravda a o niekoľko dní aj televízia Markíza. Uvedené informácie mohli vyvolať dojem, že aj Bytový podnik (BYP) Liptovský Hrádok zvýšil ceny tepla pre občanov mesta. Ľubomír Devečka ako konateľ spoločnosti vyhlásil, že medzi kontrolovanými subjektami BYP, s.r.o. Liptovský Hrádok nebol, informácie v médiách sa netýkajú tejto spoločnosti, ale aj tak vrhajú zlé svetlo na mesto. Po námietkach konateľa spoločnosti sa Televízia Markíza vyjadrila: „... ospravedlňujeme sa za chybný údaj. Neúmyselne sme pri tvorbe grafu zaradili na mapku aj mesto, kde sa nachádza vaša spoločnosť. Stalo sa to pri komunikácii medzi grafikom a redaktorom v časovom strese. Opätovne sa budeme zaoberať firmami, ktoré oklamali zákazníkov – vaša spoločnosť medzi ne nepatrí. Ďakujeme za pochopenie, Mária Adamová, TV Markíza“.
Nepriaznivá medializácia BYPu je vysvetlená, iné zistenia sa však objavili v správe o výsledkoch kontroly hlavného kontrolóra mesta Milana Juríka. Podľa slov Ľ. Devečku v niektorých prípadoch ide o „nejednoznačné hodnotenie kontroly a často je vedľa seba postavený len zákon a konštatovanie situácie bez toho, aby sa do úvahy bralo ľudské hľadisko a nutnosť riešiť mnohé situácie promptne a tak, aby napríklad autá, z ktorých dve sú viac ako osemročné, boli rýchlo a včas opravené.“ M. Jurík v správe následnej kontroly uviedol nedodržiavanie predpísaných postupov a napriek tomu, že „pri prevažnej väčšine finančných operácií je uvádzané vykonávanie predbežnej finančnej kontroly poverenými zamestnancami, uvedené zistenia preukazujú v mnohých prípadoch jej formálny výkon. Pri skutočnej realizácii mnohé finančné operácie by neboli vykonané.“ Ako ďalší problém okrem iného sa ukázalo nezabezpečenie predbežnej finančnej kontroly pri niektorých peňažných úkonoch. V následnej diskusii minulý týždeň na Mestskom zastupiteľstve konateľ spoločnosti uviedol, že stav konštatovaný v správe hlavného kontrolóra je na osemdesiat/ deväťdesiat percent odstránený a nebola spôsobená žiadna škoda, ktorá by sa dotkla občanov.
V rozhovore sme sa dotkli aj transformácie podniku, ktorej dôvodom bola zmena legislatívy a o type spoločnosti bolo rozhodnuté v júni 2005 na Mestskom zastupiteľstve. Zároveň bol určený konateľ spoločnosti, dozorná rada, valné zhromaždenie. Keďže v dozornej rade sú pracovníci podniku, vyskočila otázka, či je v poriadku takéto zloženie dozornej rady. Ľ. Devečka povedal, že „zloženie bolo schválené vedením mesta a nie je v rozpore so zákonom. Navyše dozorná rada nie je len kontrolným orgánom a je päťčlenná.“
Bytový podnik s.r.o. Liptovský Hrádok je podnik, v ktorom vznikajú aj problémy, ale jeho konateľ Ľ. Devečka vyslovil presvedčenie, že kde sa niečo robí, môže dôjsť i k chybným krokom, ale on sám sa zodpovednosti nevyhýba a je skôr zástancom dohody a zmierlivého postupu.