Pokiaľ sa „nahryzne“ téma psíčkarov a ich miláčikov, najčastejšie sa zoznámime s ponosami tých, ktorým správanie sa dvoj a štvornohých priateľov poriadne lezie na nervy. Teraz preto urobíme výnimku. Témou síce znovu budú psičkári a ich miláčikovia, avšak z ich pohľadu. Konečne sa teda dozvieme o ich výhradách, ktoré jeden z nich zverejnil na internetovej stránke L. Mikuláša:
„Je predpísané, aby mal pes vždy náhubok, alebo postačí, ak je na vodidle? Na ktorých miestach to platí a kde môže byť pes v sprievode majiteľa voľne pustený? V tejto súvislosti sa v nariadeniach často používa termín - územie mesta. Ktoré časti tento termín presne zahŕňa? Voľný pohyb psa je v lesoch i na lúkách a pasienkoch údajne tiež zakázaný. Každý živý tvor však potrebuje pre svoju existenciu voľný priestor. Sú v jednotlivých mestských lokalitách na to vyhradené priestory? Mám na mysli miesta, ktoré sú v blízkosti bydliska a ku ktorým netreba dochádzať dlhšie, ako trvá celá vychádzka so psom. Ak áno, kde a ktoré sú to? Ak nie je, čo s tým mesto, okrem vyberania pokút, plánuje robiť?
Pre spolunažívanie všetkých v tzv. občianskej spoločnosti treba samozrejme stanoviť jasné pravidlá. Je rozdiel, keď niekto vypustí psa medzi deti na pieskovisko, ako keď je v blízkosti majiteľa na voľnom priestranstve, kde nikto nie je. Za nemalé dane, ktoré si mesto za chov psov nárokuje a usilovne aj vyberá, musí urobiť viac ako jednostranné nezainteresované zákazy.“
Odpoveď na viaceré dotazy bola dostatočne obsiahla, aj keď sme presvedčení, že pýtajúceho sa úplne neuspokojila a v niektorých častiach isto ani nepotešila. Je to však téma, na ktorú sú diametrálne rozdielne názory. Aj preto odpoveď zverejňujeme bez redakčného komentára:
„Náhubok musí mať vždy len ten pes, ktorý niekoho pohrýzol. Je to už nebezpečný pes, takého treba nahlásiť mestu a dostane novú známku. Poplatok je zaň rovnaký. Správcovia jednotlivých budov a pozemkov majú svoje požiadavky, je to v ich kompetencii, či tam môže pes voľne pobehovať...
Na všetkých verejne prístupných miestach v zastavanom území mesta musí byť akýkoľvek pes na vodidle. Na súkromných oplotených pozemkoch to neplatí a na vyhradených cvičiskách pre psov - sú v Demänovej, Palúdzke, pod privádzačom do mesta, na Podbrezinách – tiež nie. Mesto L. Mikuláš má pôdorysný tvar taký, že netrvá celú večnosť sa dostať na okraj mesta a tam nechať psa voľne behať. Mať psa znamená venovať mu viac času, ako len ho vypustiť pred panelák na potrebu (a nechať to tam) ráno a večer. Poplatky za psov sa zatiaľ míňajú na čistenie ulíc a na prevádzku karanténnej stanice.“