Viete si predstaviť tristopäťdesiatsedem výkresov z dvadsaťdva škôl rozložených v malej miestnosti? Sú všade. Presne tak to vyzeralo pri hodnotení výtvarnej súťaže vyhlásenej Komunitnou nadáciou Liptov (KNL). Pred porotou v zložení Karol Feňveš s manželkou Juditou, Zuzana Gážiková, Jana Kacianová sa takmer tristošesťdesiat výkresov ocitlo a potom ste v takom správnom pracovnom nasadení už len počuli: farebne posunuté, striedanie farieb nepochopené, sýtejšie farby dané do obrazu po pamäti, vzdialenejšia inšpirácia, teplý obraz, nešlo len o fantáziu, išlo o predlohu, presná kópia obrazu. To sú útržkovité hodnotenia poroty nad výtvarnými prácami detí zo základných a umeleckých škôl. Možno by bolo dobré, keby aj deti a ich učitelia mali možnosť pozorovať porotu pri prác. Ale koniec-koncov aj každý z porotcov mal svoj pohľad na súťažné výtvory.
Musím oceniť vnímavosť detských autorov
Akademický maliar Karol Feňveš bezprostredne po určení víťazných prác povedal: „Musím oceniť vnímavosť detských autorov, hoci som detské veci nemal už takmer dvadsať rokov. Vidím v nich však nové trendy, aj farebne sú v poriadku. Prekvapili ma žiaci zo základných umeleckých škôl, pekne vytvárajú podľa predlohy a svojským spôsobom obraz dopĺňajú. Deti pochopili úlohu, ich práce dýchajú. Osobitý prejav má autor, ktorý získal najvyššie ocenenie. Vedel do namaľovaného vložiť vlastné ja a nebol pasívny. Predpokladám, že tu vyrastá budúci architekt.“ Trošku iný pohľad na výtvarné práce detí má riaditeľka Galérie P. M. Bohúňa Zuzana Gážiková: „Práce sa ukázali v dvoch smeroch – jedni išli viac po predlohe, druhí chápali predlohu voľne a boli viac kreatívni. Silnejšou kategóriou boli tentoraz práce zo základných škôl. Neostávali len pri predlohe, v ich prácach bolo aj čosi navyše. Bolo vidno, že do práce sa vložili aj učitelia výtvarnej výchovy, aj žiaci videli novú možnosť v sebarealizácii v danej téme. Celkom si na tom pochutili a bolo to v ich prácach aj cítiť. Tie práce, ktoré prišli zo základných umeleckých škôl, mali rovnaký rukopis, akoby ich jedna mater mala.“
Odchod Marcela Dúbravca
V čase (3. mája), keď porota hodnotila výtvarné práce detí, bol pohreb akademického maliara Marcela Dúbravca. Marcel Dúbravec do súťaže venoval obraz z okolia Ružomberka – nekonečná krajina, deťom jeho výtvarný prejav tak trošku snovo-mystický bol blízky a dosť verne sa držali predlohy. Obraz Okolie Ružomberka, podľa ktorého žiaci základných a umeleckých škôl pracovali, bude vystavený a následne vydražený na októbrovom Benefičnom večeri KNL.
Život aj dielo Marcel Dúbravec zasvätil výtvarnému umeniu. Po štúdiách na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa vracia do Ružomberka a aktívne sa venuje predovšetkým tvorbe. Maľuje, kreslí a ilustruje, venuje sa grafike i monumentálnym realizáciám v architektúre. Moderný realizmus svojho starého otca i otca obohacuje o novšie, emotívnejšie formy prejavu a citového výrazu. Aj on je verný krajine, časté a sugestívne sú jeho prírodné zátišia, ale aj veľká téma hudby.
Porota udeľovala len prvé miesta
Po takmer dvojhodinovom hodnotení prác sa porota rozhodla osobitne udeliť ceny za reprodukcie obrazu akademického maliara Karol Feňveša a osobitne za reprodukcie podľa predlohy akademického maliara Marcela Dúbravca takto: v kategórii pre základné umelecké školy prvé miesto podľa predlohy M. Dúbravca nebolo udelené. Prvé miesto podľa predlohy K. Feňveša obsadil Lukáš Blana z Ružomberku. V kategórii pre základné školy prvé miesto podľa predlohy M. Dúbravca získal Lukáš Olos z Hubovej. Prvé miesto podľa predlohy K. Feňveša obsadila Karin Feriancová z Liptovského Hrádku.
Hľadali autora diela, ktoré získalo zvláštne ocenenie
Zvláštne ocenenie získalo výtvarné dielo v čase hodnotenia neznámeho autora. Do súťaže doručil prácu tak, že ju nechal na recepcii hotela Smrek v Liptovskom Hrádku. Anonymná práca je originálna svojským videním predlohy. Pracoval tušom na bielom podklade. Podľa práce sa dalo usúdiť, že ide o chlapca v pubertálnom alebo po pubertálnom veku so silným technickým cítením a so zmyslom pre detail. Príroda, ktorá dominovala obom predloženým obrazom, sa v jeho pochopení premenila na súbor čiar, technických detailov, spracovaných takmer počítačovo. Po tak trošku detektívnom pátraní pracovníčka KNL Martina Ilavská zistila, že autorom obrazu je šestnásťročný žiak Základnej umeleckej školy z Liptovského Hrádku Adam Danko.
Oficiálne odovzdanie cien bude v júni 2006 na vernisáži. Komunitná nadácia Liptov spracuje najúspešnejšie výtvarné prejavy detí a vydá ich v súbore ako pohľadnice.