Pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca stretli sa minulý utorok členovia a priaznivci Územného spolku Liptov Slovenského Červeného kríža (SČK) na slávnostnom aktíve. Jeho dejiskom bola výstavná sieň Galérie P. M. Bohúňa v L. Mikuláši. V prvom rade (sprava) generálny sekretár SČK Bohdan Telgársky, predsedníčka spolku Elena Hrbčová, riaditeľka spolku Anna Petrufová, člen komisie spolku Dušan Červeň, prednostka Mestského úradu L. Mikuláš Anna Rašiová a riaditeľ Základnej umeleckej školy J. L. Bellu Ľubomír Raši. V okrese L. Mikuláš má spolok 1700 a v okrese Ružomberok 1400 členov. Miestnych spolkov je dovedna 91. B. Telgársky označil za hlavnú úlohu SČK v tomto roku prípravu záchranných tímov na pomoc pri živelných pohromách a iných katastrofách doma i v zahraničí.
Prítomnosť generálneho sekretára SČK v L. Mikuláši využila redakcia aj na otázku o jeho údajnej spolupráci s ŠtB. Práve v deň jeho návštevy priniesol článok na túto tému denník Nový čas, vzbudil pozornosť aj viacerých účastníkov aktívu. „Čítal som to. Nový čas je bulvár, autorka článku si z kauzy povyberala, čo chcela, svoje dobré meno si obhájim súdnou cestou. S SČK nemá toto nič spoločné, ide o moju minulosť, keď som pracoval v chemickom priemysle. Na žiadosť terajšieho zamestnávateľa som sa dal lustrovať, mám negatívne osvedčenie. Osočovaním mojej osoby sa mi niekto pomstí, možno tí, ktorí prehrali na minuloročnom sneme. Môže to byť aj pomsta bývalého prezidenta SČK, ktorý zdefraudoval peniaze organizácie,“ povedal B. Telgársky.
Súčasťou programu tradičného májového aktívu spolku je pocta zaslúžilým členom SČK. V spolkovej Knihe cti pribudlo tento raz sedemnásť mien a podpisov ocenených aktívnych členov. Redakčný fotoaparát zastihol pri podpise predsedníčku Miestneho spolku SČK v Uhorskej Vsi Katarínu Holigovú. Členkou SČK sa stala v roku 1961 a už onedlho ju v obci zvolili za tajomníčku organizácie. „Predsedníčkou som už celé štvrťstoročie. Hoci ma práca v SČK stále baví, roky pribúdajú... Obzerám sa preto, kto by ma vo funkcii vystriedal, “ povedala. Zaujímalo nás, či si už vytipovala kandidáta. Vraj áno, ale svoj tip drží v tajnosti. Potešilo by ju, keby sa o činnosť v SČK zaujímalo viac mladých ľudí. Kniha cti zachová pre nasledovníkov aj Jána Gregockého z Vodnej záchrannej služby, školiteľov prvej pomoci lekárov Ladislava Gašpara, Margitu Račkovú a Martu Voštinákovú, školiteľku Zdenku Lofflerovú, Juraja Sedláčka z L. Hrádku, Magdalénu Jurčovú z Pribyliny, lekárku Libušu Svitekovú z Prosieka, Danu Mihalovičovú a Silviu Obrcianovú z Ľubele, Evu Hrčovú z Jakubovian, Annu Lučanskú z Važca, Soňu Šuňavcovú z L. Kokavy, Elenu Pillerovú z L. Lúžnej, Annu Barbušovú z Ľubochne i Lýdiu Sidorovú z Bieleho Potoka. Zlatica Mráziková z Partizánskej Ľupče je čerstvá nositeľka striebornej medaily Henricha Dunanta, zakladateľa Červeného kríža. Z rúk čelných funkcionárov SČK ju prevzala 4. mája na slávnosti v Bratislave. A. Petrufovú vtedy vyznamenali Čestným uznaním 1. stupňa.
Niekto o humánnosti iba hovorí, iný napriahne pažu a daruje krv. Rozdiel medzi bezcenným pozlátkom a perlou je neraz deliacou čiarou medzi bytím a nebytím. Janského plakety za viacnásobné darovanie krvi prevzalo na aktíve 51 darcov. Zlaté plakety za 40 a viac odberov u mužov a za 30 a viac odberov krvi u žien získali Liptovskomikulášania Jozef Herich, Róbert Jánošík a Kamila Marušiaková (na fotografii zľava), Agneša Sirotová z Ploštína, Roman Gábrik a Adriana Kompišová z L. Hrádku, Eva Fašanoková z Jamníka, Ľudovít Surovček z Vavrišova a František Račko z Beňadikovej. Minimálne dvadsaťkrát darovali krv a stali sa nositeľmi striebornej Janského plakety Malvína Dvorožňáková, Jozef Mikuš, Peter Vyhnal, Vratislav Ambrož, Ladislav Mlynček, Ľubomír Ferianc, František Prieboj, Branislav Štrass, Peter Slačka a Jozef Kyčina z L. Mikuláša, Milan Švrlo z Ploštína, Milan Kramár zo Smrečian, Tomáš Kurpaš a Ján Kovalík z L. Hrádku, Peter Macko z L. Porúbky, Tomáš Ondra z Vavrišova, Peter Krivoš a Peter Beňo z Hýb, Alena Červeňová zo Žiaru a Františka Filipová zo Sv. Kríža. K držiteľom bronzových plakiet pribudlo v okrese L. Mikuláš ďalších 21 darcov krvi.