Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Obrnený transportér a hrnčiarsky kruh

Základná škola na Ulici Čs. brigády v Liptovskom Mikuláši má niekoľko zvláštností, ktoré nikde inde nenájdete. Sídli v dvoch budovách na dvoch uliciach, chodia do nej aj policajti, má až tri knižnice, ekoučebňu a nedávno prišiel do nej obrnený transportér. Ale poďme pekne poporiadku.

Ekoučebňa a tri čitárne

V budove na Školskej ulici sa začalo vyučovať už v roku 1919 a preto má škola dodnes prívlastok prvá. V súčasnosti sa v nej učia mladší žiaci a okrem učební, knižnice a kabinetov je v nej aj miestnosť pre mestskú políciu. V druhej budove na Ulici Čs. brigády sa začalo vyučovať v roku 1950. Práve v nej otvorili nedávno v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva novú ekoučebňu, prvú a zatiaľ jedinú v Liptovskom Mikuláši. V spolupráci so spomínaným múzeom sa škola stane koordinačným strediskom pre environmentálnu výchovu. Pripravujú metodickú príručku s pôsobnosťou pre celé Slovensko.
Základnú školu na Ul. Čs. brigády navštevuje 595 žiakov. Mladší žiaci na prvom stupni majú rozšírené vyučovanie cudzích jazykov, na druhom stupni je rozšírené vyučovanie matematiky a prírodovedných predmetov. V budúcom školskom roku plánujú vyučovanie cudzích jazykov rozšíriť, k angličtine a nemčine by mala na druhom stupni pribudnúť aj ruština. Súčasťou školy je aj školské športové stredisko – bežecké lyžovanie.
V škole je knižnica a sú až tri čitárne – jedna pre prvý stupeň, druhá pre druhý a tretia pre učiteľov. Žiaci ich navštevujú nielen popoludní, ale páčia sa v nich hlavne hodiny čítania, literatúry a slohu. A čo na to hovoria učitelia? „Z takejto hodiny nechcú ani odísť. Začítajú sa a nevyruší ich ani zvonenie. Preto sa do knižnice vracajú. O to nám vlastne ide.“ Knižnice by chceli doplniť, zmodernizovať, vybaviť počítačmi a internetom. Peniaze chcú získať z grantu.
Škola sa zapojila do mnohých iných projektov, napríklad Digitálni štúrovci. Je určený pre mamičky na materskej dovolenke. Aby počas nej nestratili kontakt so svetom, budú chodiť do školy a v počítačovej učebni ich štyria učitelia budú učiť pracovať s počítačom a internetom. Projekt budú realizovať už v najbližších dňoch v spolupráci s materským centrom Zornička.

Športový areál a sad

„Podali sme aj projekt otvorená škola, ktorý je práve v procese schvaľovania,“ povedala riaditeľka školy Ľubica Revajová a pokračovala: „Chceli by sme rozšíriť športoviská pri škole a vybudovať športový areál. Vonku máme iba hokejbalové a basketbalové ihrisko a trávnatú plochu. Chceme ju využiť na atletiku, futbal, mini futbal a rôzne loptové hry. V škole je cvičebňa, ktorú sme vybudovali vlani z bývalých skladov Strediska služieb škole. Cvičia tam hlavne mladší žiaci, starší ju využívajú na aerobik a posilňovanie. Športový areál by určite uvítali všetci a verím, že projekt bude úspešný.“
V rámci hodín telesnej výchovy škola využíva aj športové zariadenia mesta – zimný štadión, plaváreň, fitnescentrum, posilňovňu a saunu.
Žiaci si môžu vonku zašportovať aj v detskom parku na tigrovi, zebre a žirafe. Tak sa volajú jednotlivé časti opičej dráhy, ktorú vlani na školskom dvore postavili v rámci brigády deti amerických vojakov žijúci na vojenských základniach v Európe. Tento rok postavili v areáli školy aj veľký drevený stôl s lavicami, a tak majú vlastne pred školou ešte jednu triedu v prírode. Okolo je samá zeleň, stromy a kríky, ktoré žiaci sami vysadili a chystajú sa sadiť ďalšie. Auditórium využívajú na hodinách prírodovedy, prvouky, výtvarnej výchovy, prírodopisu, fyziky... Chcú vybudovať aj náučné chodníky a v školskej záhrade zriadiť expozíciu neživej prírody. Ak sa im to podarí, budú mať vlastne dve ekoučebne – jednu v triede a druhú na školskom dvore.

Regionálna výchova

V škole sa zameriavajú aj na regionálnu výchovu. Cez poznanie krajiny, histórie a kultúry vlastnej obce, kraja a štátu chcú pestovať v žiakoch nielen lokálpatriotizmus, ale najmä pevné národné vedomie a vlastenectvo a viesť ich aj k osvojeniu si remeselných zručností našich predkov. Preto chcú v budúcom školskom roku zriadiť poloodborné učebne zamerané na regionálnu históriu, geografiu, umenie, vlastivedu... V historickej budove na Školskej ulici bol školský inšpektorát. Tu sedel aj prvý slovenský školdozorca Miloš Janoška, autor mnohých učebníc, zakladateľ Krás Slovenska. Škole ich podarovala, spolu s fotografiami, dcéra Miloša Janošku Oľga Kostková. V škole mu bude zriadená pamätná vitrína. V budúcom školskom roku sa chcú venovať rôznym ľudovým remeslám - paličkovaniu, rezbárstvu, košikárstvu, a tkáčstvu. Nadviazali spoluprácu s UĽUV-om, Galériou ľudového výtvarného prejavu v L. Hrádku, Školou úžitkového výtvarníctva v Ružomberku a mnohými remeselníkmi, ktorí by priamo v škole zasväcovali žiakov aj učiteľov do tajov ľudových remesiel. Vypracovali projekt, ktorého cieľom je vytvoriť v škole keramickú dielňu. Ak ho schvália, budú mať v škole hrnčiarsky kruh a žiaci môžu vyrábať z hliny rôzne hrnčeky, tanieriky, sošky.

Mažoretky, tvorivé dielne, zábavná matematika

V škole pracuje veľa krúžkov: turistický, vlastivedný, volejbalový, športový, výtvarný, zdravotnícky, počítačový, tvorivé dielne, krúžky anglického jazyka, anglickej konverzácie, zábavná matematika a ďalšie. Škola zastrešuje aj Detský folklórny súbor Pramienok. Na Námestí osloboditeľov sa 1. júna na Deň detí predstavil so svojím programom napríklad literárno-dramatický krúžok, aerobik a aj malé mažoretky, ktoré už vystupovali niekoľkokrát v Galérii P. M. Bohúňa na vernisážach. Šikovné sú aj deti z výtvarného krúžku. Školské chodby vyzdobili napríklad vyrezávanými tekvicovými strašidlami, tancujúcimi hadíkmi, vianočnými či veľkonočnými ozdobami, ku Dňu Zeme pomaľovali chodníky. Svoje práce posielajú aj do mnohých výtvarných súťaží. V tvorivých dielňach zase batikovali tričká, robili lampióny, náramky z farebných špagátikov, zdobili medovníky. Svojimi výtvormi potešili mamy, staré mamy aj kamarátky. Ich práce môžete obdivovať aj na výstave v múzeu Čierny orol, na ktorej sa budú prezentovať základné školy v L. Mikuláši. Vernisáž výstavy bude 5. júna.
V škole je aj zdravotnícky krúžok. Nadviazal spoluprácu s medzinárodnou organizáciou Zelený kríž. Začiatkom mája sa v školskej cvičebni uskutočnil kurz prvej pomoci pre žiakov 2. a 7. ročníka. V spolupráci s ČK deti nosia do školy hračky, ktoré potešia pod stromčekom deti zo sociálne slabších rodín alebo deti v detských domovoch.

ZŠ Čs. brigády – čestný názov či ulica?

Škola na Ulici Čs. brigády už päťdesiat rokov má družbu so Základnou školou v Karvinej a vlani nadviazala družbu so Základnou školou Jána Kollára v Selenči v srbskej Vojvodine. Nie je to názov školy, ale názov ulice. Práve ňou išla oslobodzovacia československá brigáda v roku 1945. V našom meste žijú mnohí pamätníci týchto bojov – plukovník Ján Iľanovský a plukovník Nikolaj Tegza. Nikolaj Tegza spolu so Štefanom Pavlovom venovali škole kus histórie. „Videli ste to? Obrnený transportér pred školou!,“ hovorili deti. To pán Tegza priviezol veľkú nástenku. Sú na nej fotografie priamych účastníkov bojov o Mikuláš, kúsok histórie aj mapa, ako prebiehali boje o Mikuláš od januára až do mája 1945. Je na nej napísané: Pre základnú školu 4. Čs. brigády v L. Mikuláši.
Po svadbe sa dievča pýta farára: „Dali by ste mi, prosím, potvrdenie o svadbe?“ „Prečo?“ pýta sa farár. „Aby som v škole nemala neospravedlnené hodiny...“ Tento vtip sme si prečítali v školskom časopise Horizonty. Začali ho vydávať v tomto školskom roku, doteraz vydali dve čísla a pripravujú tretie. Píše sa v nich o úspechoch žiakov na rôznych súťažiach a olympiádach, sú v ňom básničky, dobré rady, hry, hlavolamy, hádanky, testy, recepty, školská poradňa, rubriky o zdraví, hudbe, móde aj motorizme a všelijaké iné zaujímavosti. Dočítali sme sa v nich napríklad, ako sa hrá klobáskový matboj, ako mať krásne „háro“, ako si neobhrýzať nechty, ako vyčistiť fľaky, ako pripraviť kokosovú griláž, kto je to James Blund... Časopis pripravuje redakčná rada v zložení: M. Durná, S. Mlynčeková, D. Multáňová, D. Ratulovská a K. Siváková pod vedením učiteľky Márie Voznej. Aj keď, ako sa zdá, časopis robia samé „baby“, grafickú podobu mu dáva muž – učiteľ Róbert Jánošík. Na záver sme z Horizontu vybrali pár perličiek zo žiackych zošitov.
Človek znesie všetko – okrem vajíčka.
Adela Ostrolúcka sa usmiala popod fúzy.
Zo všetkých predmetov mám najradšej veľkú prestávku.
Vojaci nosia zelené uniformy preto, aby sa viac ponášali na trávu.
Odkiaľ získavame ortuť? Z rozbitých teplomerov.

O tom, čo je nové v najstaršej, i čo sa týka počtom žiakov najväčšej, škole v Liptovskom Mikuláši, sa už v septembri dočítate na internete.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 148
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 766
 3. Všetkým lepí pred voľbami 11 477
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 157
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 862
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 946
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 405
 8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 3 962

Blogy SME

 1. Juraj Sališ: Nevšedné strasti inakšieho Kristiána
 2. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (7/7)
 3. Michal Baran: Najnudnejšia kampaň v dejinách nudných kampaní
 4. Anna Miľanová: Náš zárodok demokracie...
 5. Ivan Hejda: Čo sa stane 19. augusta 2026 (variant 2)?
 6. Otilia Horrocks: Milka, v BBC asi nikdy nepočuli o nejakom moratóriu
 7. Veronika Modlová: Keď sa žena stratí..
 8. Miroslav Pollák: Fašista, komunista a demokrat pri nedeľňajšom stole
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 79 422
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 357
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 995
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 237
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 612
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 877
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 152
 8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 20 296
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

V Blatnom, v Ľubochnianskej doline, vznikli priehlbiny, v ktorých sa bude zachytávať voda. Práve takéto prostredie je ideálne pre rozmnožovanie obojživelníkov.

Obojživelníky prichádzajú o miesta na rozmnožovanie, urobili im nové.


7 h
Heligonkárka Vlasta Mudríková.

Koncert ponúka náruč humorného slova, piesní s heligónkou, šlágrov ale aj duchovných melódií skladateľa a textára Karla Peterku v umeleckom podaní speváčky Vlasty Mudríkovej.


(BCH) 18 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu čitateľských príbehov o úspešnom boji so závislosťou.


(red) 23 h
Papierne plánujú v areáli postaviť nový kotol s komínom

Ružomberský primátor upokojuje, že nie je dôvod na paniku.


28. sep

Blogy SME

 1. Juraj Sališ: Nevšedné strasti inakšieho Kristiána
 2. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (7/7)
 3. Michal Baran: Najnudnejšia kampaň v dejinách nudných kampaní
 4. Anna Miľanová: Náš zárodok demokracie...
 5. Ivan Hejda: Čo sa stane 19. augusta 2026 (variant 2)?
 6. Otilia Horrocks: Milka, v BBC asi nikdy nepočuli o nejakom moratóriu
 7. Veronika Modlová: Keď sa žena stratí..
 8. Miroslav Pollák: Fašista, komunista a demokrat pri nedeľňajšom stole
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 79 422
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 357
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 995
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 237
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 612
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 877
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 152
 8. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 20 296
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu