„Áno, máme síce Deklaráciu práv dieťaťa i dohovor o právach dieťaťa, ale problém je v tom, že hoci žijeme v modernej dobe na začiatku tretieho tisícročia, toto právo často vôbec nefunguje. Ľudia vymysleli rôzne zákony a práva jedných voči druhým, ktoré však nemôžu priniesť radostný a šťastný život všetkým ľuďom, lebo povyšujú práva jedných ľudí nad druhých. Mnohí si myslia, že majú právo robiť to, čo chcú, ale vôbec pritom nemyslia na druhých a nemyslia na dôsledky svojho konania. My sme oproti tomuto tzv. právu robiť si, čo chcem, postavili právo na život v láske, porozumení a vzájomnom rešpektovaní sa.“ Týmito slovami uviedli mladí moderátori konferenciu Aj deti majú svoje práva, ktorá sa uskutočnila minulý pondelok a zorganizovali ju učitelia a žiaci Základnej školy v Kvačanoch.
Spoločne na nej zhodnotili predchádzajúci týždeň aktivít pripravovaných v rámci 4. týždňa spolupráce školy s rodinou (predtým Týždeň bez televízie, Týždeň aktívneho čítania, Týždeň zdravia). V školskom roku 2005/2006 bol tematicky venovaný problematike práv dieťaťa. Jednotlivé dni boli zamerané na konkrétne činnosti, ktoré postupne gradovali od oboznámenia sa s detskými právami, cez priradenie významu jednotlivých práv podľa hodnotenia detí a ďalšie činnosti. Žiaci napísali rodičom List detskej vďaky a nacvičili jedinečné výstupy tried, ktoré prezentovali na konferencii. V rámci nej školskí novinári zverejnili výsledky školskej ankety formou prezentácie pripravenej v programe PowerPoint. „Podarilo sa nám konštituovať žiacky školský parlament, ktorého členovia a program sa oficiálne na konferencii predstavili. Počas prestávky všetci hlasovali za najdôležitejšie právo uznané žiakmi školy. Stalo sa ním právo na rodinu: všade, kde je možné, dieťa má vyrastať obklopené starostlivosťou rodičov,“ dozvedeli sme sa od Márie Rypákovej, riaditeľky Základnej školy v Kvačanoch.
So žiakmi sa v rámci svojho týždňa sústredili na prácu s náročnou témou. „Veľa sme sa naučili, získali nové informácie, obohatili sme sa o nové skúsenosti. Téma pre týždeň spolupráce školy s rodinou v budúcom školskom roku ešte nie je určená. Očakávame, že iniciatívu vezme do svojich rúk žiacky školský parlament a žiaci nás prekvapia svojimi návrhmi. Vďaka takýmto aktivitám sa nám darí prehlbovať záujem rodiny o dianie v škole,“ dodala Mária Rypáková.