Liptovské Kľačany ležia v nadmorskej výške 672 metrov, v strednom Liptove pri ústí Kľačianskej doliny. Chotár obce sa nachádza pod Chabencom v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry. Liptovské Kľačany vznikli v chotári Ľubele a spomínajú sa v roku 1474. Kostol bol postavený v roku 1878 na mieste starého gotického kostola, z ktorého sa zachoval zvon z roku 1612. V obci sú zaujímavé staré drevenice. Lesy v okolí obce poskytujú množstvo nenáročných vychádzok, napríklad veľmi príjemný a vďačný výstup hore grúňom Brestovec na vyhliadkový vrch Ľupčianska Magura. Zdatnejší turisti môžu pochodiť Kľačiansku a Dúbravskú dolinu, či vystúpiť na Chabenec, prípadne na Chopok. Autom to nie je ďaleko k Liptovskej Mare, kde sa dá plávať, surfovať, člnkovať alebo absolvovať plavbu na výletnej lodi. Pre tých, ktorí hľadajú zdravie, sú tu kúpele Lúčky a termálne kúpaliská v Bešeňovej.
Budovanie v obci na prvom mieste
Obec má jednu z priorít výstavbu bytov, a tak v Liptovských Kľačanoch vybudovali a odovzdali pre mladé rodiny devätnásť nájomných bytov. Pred štyrmi rokmi vybudovali Dom smútku. V malebnej dedinke pod horami, kde sa rozvíja cestovný ruch, je rozostavaný penzión pre starších občanov a z bývalej materskej školy tiež vznikne penzión. Požiarnu budovu vedľa obecného úradu prebudujú a v júli v nej bude otvorené pohostinstvo. „Bola to schátraná budova, ktorá je v súčasnosti opravená a bude schopná prevádzky,“ povedala starostka obce Viera Tomčíková. V obci za posledné obdobie vymenili celé osvetlenie, opravili cesty a rozšírili miestny rozhlas. Aj vďaka nezamestnaným, ktorých majú len štyroch, sa dedina postupne zveľaďuje. Práve občania v rámci aktivačných prác obec najviac skrášľujú. Pri úpravách v dedine slúži aj obecný krovinorez, motorová píla a kosačka, ktoré zakúpil obecný úrad.
Na Hôrke sa rozhorí jánsky oheň
V obci pravidelne organizujú rôzne akcie. V zime súťaže na sánkach a v lete bývajú každoročne oslavy Medzinárodného dňa detí. Deti sa na túto akciu vždy tešia, pretože sú pre ne pripravené rôzne súťaže. „Aj tohto roku 9. júna deti na svoj sviatok opekali, ale tie staršie vystúpili na vrch Brestovec. Bola to krásna akcia,“ doplnila starostka. Na Jána robia v Kľačanoch tradičné pálenie jánskeho ohňa. Jánska vatra sa rozhorí na vrchu Hôrka. Vždy sa tam stretne celá dedina.
Každé dva roky býva aj stretnutie Klačian na Slovensku. „S názvom Kľačany ja na Slovensku desať obcí a vždy sa stretávame v iných Kľačanoch. Je to netradičné stretnutie ľudí s rovnakým názvom obcí,“ vysvetlila starostka obce Viera Tomčíková. Jej prioritou je pokračovať v zveľadovaní obce a za pomoci miestneho úradu opraviť faru, aby v dedine zachránili dedičstvo otcov.