Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

V Pribyline tiekla krv, znásilňovali a rabovali

Keď Juraj Jakubisko nakrúcal v Pribyline pred Vianocami prvé zábery Báthoryčky, Perinbaba mu poriadne nasnežila. Asi z vďaky za to, že ju stvoril. Slovenský Fellini si mädlil ruky, lebo presne takú zimu chcel. Keď prišiel do Pribyliny začiatkom júna, želal si slnko. Ale bola zima ako v ruskom filme. Sneh síce nepadal, ale fúkal vietor, bolo zamračené alebo pršalo. „Asi Báthoryčka nechce prísť o prvenstvo, že je najväčšia vrahyňa. Ja som si myslel, že bude rada, keď ju trochu očistíme,“ povedal Juraj Jakubisko s úsmevom v bielom stane pred hotelom Esperanto, kde sme ho zastihli v dobrej nálade pri káve. Počas asi desaťminútového rozhovoru pripomenul, že Báthoryčka nikdy nestála pred súdom a nedokázali jej vinu, aj keď vypočuli asi tristo svedkov. Pravdepodobnejšie ako fáma, že sa kúpala v krvi svojich obetí, aby bola krásna, je to, že niekto sa chcel zmocniť jej majetku. Bola totiž najbohatšou uhorskou grófkou a majiteľkou šestnástich hradov. Film Love Story Báthory natáčajú v štrnástich hradoch a zámkoch výlučne na Slovensku a v Čechách. „Ale točíme aj na bratislavskej Kolibe, lebo na hradoch je veľká zima a Alžbeta by nám tam zmrzla, keď chodí polonahá a nedovolia nám tam ohrievače, alebo aby krv striekala po stenách,“ vysvetlil J. Jakubisko. Takže krv vo filme potečie, a nebude jej zrejme málo. Vo filme „krváca“ napríklad aj známa česká speváčka a herečka Lucka Vondráčková, horia čarodejnice a pri pohľade na zohavené telá zamaskovaných hercov aj figurín naskakuje husia koža. „Bola to krutá doba. Uhorsko sa na konci 16. storočia zmietalo v tureckých aj náboženských vojnách, bol mor, boje o moc, o majetok, intrigy, ktorých obeťou sa stala aj grófka Alžbeta. Ale vo filme nechcem iba dokazovať jej nevinu, ale ukázať hlavne dobu, v ktorej žila. Uhorsko bolo vtedy obrovské, žilo v ňom veľa národov a pripomínalo dnešnú Európsku úniu...“

Čachtická krčma aj „kašna“

Pre Juraja Jakubiska sme mali pripravených niekoľko otázok, ale nestihli sme mu ich položiť, pretože ho zavolali na „pľac“. Bez režiséra to jednoducho nejde. Sadli sme do auta a o tri minúty sme boli v Čachticiach. Z pribylinského skanzenu totiž urobili čachtické podhradie. Prešli sme popri studni či fontáne (česky ju volali kašna). Vyrobili ju z polystyrénu a sadrokartónu, voda v nej síce nebola, ale vyzerala ako „živá.“ Kúsok od nej parkoval koč, v ktorom sa vozila Báthoryčka. Priviezli ho až z Prahy, ale ťahali ho lipicány z jaloveckej farmy. Ich majiteľ Milan Gajan v zime v akčnej scéne zaskakoval za Ficka. Niektoré kone si však priviezli filmári až z Prahy. Scény na koči točili aj neďaleko Tatralandie, v Pribyline vraj nemohli, vadil im Kriváň. Nie, že by nebol fotogenický, ale v Čachticiach Tatry nemajú. Pod marským kostolom v skanzene už v zime postavili chlapi z Terchovej a Oravy čachtickú krčmu, v ktorej sa natáčali mnohé scény. Keď do nej vošiel Juraj Jakubisko, museli sme byť ticho, lebo sa v nej práve chystali znásilniť hostinskú.

Dvojhavé teľa prežilo

Keďže dnu sme ísť nemohli, porozprávali sme sa zatiaľ s reštaurátorom Tiborom Kováčom, ktorý si tiež zahral v komparze. Spýtali sme sa ho, aké scény sa mu najviac páčili a koho vlastne hrá. „Momentálne vojaka, ale za deň nás aj päťkrát prezlečú, fúzy prelepia, parochne zmenia. Včera sme napríklad niesli truhlu. Bolo dosť nepríjemné počasie a dosť sme sa s ňou nachodili. Trikrát sme išli obyčajne, trikrát na ostro. Zaujímavé bolo napríklad zabíjanie teľaťa, ktoré malo dve hlavy. S technikou sa dajú robiť fantastické veci. Tomu teľaťu napríklad prirobili druhú hlavu. Ukázali nám v kamere, ako to asi bude vyzerať. Teľa nám požičali z družstva asi na hodinku a aj keď to vo filme vyzerá, že ho zavraždili, absolútne nič sa mu nestalo, zaobchádzali s ním jemne.“ V Pribyline sa Tibor Kováč stretol asi po dvadsiatich rokoch so svojím profesorom, ktorý ho na drevárskej priemyslovke v Spišskej Novej Vsi učil kreslenie. „Do života mi dal najviac, veľa ma naučil a som mu za to vďačný. Je to fantastický človek. Volá sa Zdeněk Jeřábek a vo filme hrá kostolníka.“

Kostolník a odhryznuté ucho

Zdeněk Jeřábek má 75 rokov a dlhú bielu bradu. Najskôr som si myslela, že je nalepená. „To si myslela aj pani v kostymérni. Keď nás odstrojovali, povedala mi: ,Bežte do maskérne a odovzdajte bradu.´ Ale to je moja, môžete si potiahnuť,“ povedal sympatický Zdeněk Jeřábek. Jeho brada sa zapáčila aj Jakubiskovi, preto ho obsadil do svojho filmu. „Som rodák z Prahy, ale už 42 rokov bývam v Spišskej Novej Vsi. Jakubisko má v Prahe vilku v Hodkovičkách, tam sme sa stretli. Išiel som ho pozdraviť a hovorím: ,Vy ste sa presťahovali do môjho rodiska a ja do vášho.´ On je rodák z Kojšova od Margecian. Zasmial sa, vypýtal si adresu a povedal: ,Ale ani vlásek neodstrihnúť.´ Bradu som si nechal rásť omylom asi pred rokom v apríli. Hľadal som žiletky, nenašiel, tak som ju nechal rásť. Toto je moja piata brada v živote,“ povedal sympatický pán profesor, ktorého koníčkom je maľovanie a kone. Maturoval u akademického maliara Jaroslava Vodrážku, vyštudoval akadémiu výtvarných umení a do 33. rokov žil v Prahe. Kúpil si tam dva kone, ktoré mali ísť na bitúnok, prenajal si za tridsať korún stajne a deväť rokov sa o ne staral. Na koni išiel s kamarátmi po Václaváku na čunder a na koňoch jazdil ako mladík aj vo filmoch Jan Žiška, Proti všem a Jan Hus. Ale vie na nich jazdiť dodnes. Na jesen točil na Spišskom hrade v komparze v americkom filme Posledná légia. Hoci Z. Jeřábek žije v Spišskej Novej Vsi viac ako štyridsať rokov, hovorí viac po česky ako po slovensky. Ale na šarme mu to neuberá, práve naopak. „Snažil som sa v škole hovoriť po slovensky. Chcel som povedať zoberte si pravítko, ale nevedel som si spomenúť, ako sa to povie a povedal som meriatko. Dva roky som mal potom takú prezývku,“ povedal s úsmevom. Prezradil ešte, že sa bál, že filmovačku premešká, lebo bol štyridsať dní v nemocnici. „Otrávil som si nohu. Dal som si na ňu ľulok zlomocný, čo je síce liek, ale keď sa nechá pôsobiť dlho, môže byť aj jed. A ja som ho mal na nohe asi dvanásť hodín. Bola to moja vina, lebo som zaspal.“
Všeličo som sa ešte chcela opýtať pána profesora. Ale okolo prešiel Jiří Mádl, ktorému chýbalo pol ucha a chcela som zistiť, čo sa stalo. „Odhryzol mi ho vlk,“ povedal hrdina zo Snowborďákov a Rafťákov oblečený v mníšskom habite. Spýtala som sa, či ho to nebolí a kde vlastne ten kúsok ucha má: „To mi robil Renda Přibyl, najgeniálnejší človek na tieto veci. Ja to ucho vôbec necítim, ani neviem, že ho mám.“ Vo filme si zahral aj jeho mladší brat Pavlík. Kým som rozmýšľala, ako maskér urobil Mádlovi ucho, Bolkovi Polívkovi maskérka natáčala ofinu. Tiež hrá mnícha, ale uši mal celé.

Veselý pohreb a rozbitá pera

Ladislava Cukora som videla vo viacerých kostýmoch. Ako sedliaka, bohatého mešťana aj spovedníka. Jeho dcéra Anička hrala slúžku,druhá dcéra Zuzka bohatú mešťanku, vnučka Danielka chudobné dievčatko a druhá vnučka Janka Báthoryčkinu dcéru. „Vozila sa na koči v krásnych šatách a bola z toho nadšená. Už som hral v komparze viackrát vo filme Dovidenia v pekle priatelia,Vojna volov, Neodchádzaj nocou letnou, kde si zahrali všetky moje štyri dcéry, najmladšiu Aničku vozila manželka v kočíku. Filmovanie ma veľmi baví, už od malička sa tomu venujem. Prvú kameru som mal ako 10-ročný a doteraz filmujem väčšinou rodinné video. Pri natáčaní s Jakubiskom sme si užili veľa zábavy, najviac na pohrebe v kostole, kde sme mali byť smutní. Rozveseľoval nás holub, ktorý nechcel lietať podľa režisérových predstáv. Bol priviazaný na silóniku a viackrát ho museli pustiť. Dcéry majú najväčšie zážitky z prepadnutia dediny, keď ich naháňali vojaci a vnučkám sa najviac páčili zvieratká, ktoré tam pobehovali, hlavne kone. Atmosféra bola vynikajúca, celý štáb bol veľmi milý a kuchár varil super! Každý deň som sa na natáčanie tešil,“ povedal L. Cukor. Jeho dcéru Aničku chceli vo filme znásilniť: „Ja som najskôr ani nevedela, že mám byť znásilnená. Keby som vedela, do čoho idem, tak by som do toho nešla. Pýtali sa, či sa nebojím koní, povedala som, že nie, lebo som na ňom kedysi jazdila. Mala som pred ním iba bežať, vojak mal z koňa zoskočiť a hodiť ma na slamu. Ale keď sa na mňa vrhol, bránila som sa, kričala, kopala a rozbila som mu peru. Potom som sa mu aj ospravedlnila. “ Anička svoju úlohu zahrala vraj perfektne ako naozajstná herečka a Jakubisko jej zložil kompliment. Asi vedel, prečo jej dopredu nepovedal, čo ju čaká.

Cvičené mačky, holuby aj krysy

Kým boli herci na „pľace“, vyspovedala som náhodne okoloidúcich komparzistov a členov štábu. Jakub Moravčík prezradil, že videl Bátoryčku v koči fajčiť aj to, ako ožila mŕvola, keď vypadla z koča a buchla si hlavu. Páčili sa mu aj herecké výkony štvornohých hercov. V skanzene som stretla napríklad obrovské čierne dogy aj jednu malú šedú, ktorá však vo filme nehrala a v Pribyline bola iba na výlete. Okrem psov z Prahy priviezli aj šesť cvičených mačiek, dvadsať holubov, kone a krysy, niektoré zvieratá si požičali z dediny, sliepky napríklad od údržbára skanzenu. Štáb si so sebou priviezol aj dve malé elektrárne - agregáty, ktoré dodávali elektrinu hlavne pre svetlá a kamery. Jeden bol pred Esperantom, druhý v skanzene za drevenou búdou, ktorá vyzerala ako senník. Volali ju katering a filmári v nej mali svoju základňu.


Čachtickú krčmu, holubník ani fontánu v skanzene dnes už nenájdete. Po filmovaní ich rozobrali a odviezli údajne na smetisko. Vidieť ich môžete už iba na fotografiách alebo v Jakubiskovom filme. Premiéru by mal mať na budúci rok a okrem Báthoryčky, ktorú stvárnila anglická herečka Anna Friel, v ňom uvidíte Hansa Mathesona, Karla Rodena, Bolka Polívku, Jiřího Mádla, Luciu Vondráčkovú aj taliansku hviezdu Franca Nera. A pri troche šťastia v ňom mnohí Pribylinčania uvidia aj samých seba.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 625
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 912
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 843
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 450
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 845
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 756
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 3 162
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 490

Blogy SME

 1. Jakub Konečný: UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
 2. Martin Sukupčák: Prečo by som volil v LM za primátorku Luciu Cukerovú.
 3. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 4. Adriana Karpinska: Bicyklom po (ne)hodvábnej ceste v Kirgizsku
 5. Štefan Vidlár: Hmm...
 6. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú...
 7. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 8. Ján Škerko: Za každého mobilizovaného záložníka živého barana?
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 934
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 708
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 7 545
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 6 319
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 662
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 816
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 409
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 866
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


3 h

Prečítajte si výber TOP športových správ z regiónov.


10 h
Tradičnú svadbu zaľúbeným párom opäť zorganizujú v kostole Panny Márie v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.

Liptovské múzeum zaznamenalo vo svojich expozíciách počas hlavnej letnej sezóny čiastočne nižšiu návštevnosť oproti predchádzajúcim dvom rokom.


TASR 12 h

Tipujte bez rizika a vyhrajte.


29. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Levičanka radí ľuďom, aby si faktúry kontrolovali.


29. sep

Pravidelná údržba vodnej nádrže je nariadená zákonom.


10 h

Záujem o prácu mestského policajta je slabý, problémom sú aj peniaze.


29. sep

Fakultná nemocnica Nitra plne rešpektuje rozhodnutie krajského súdu, povedala hovorkyňa.


29. sep

Blogy SME

 1. Jakub Konečný: UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
 2. Martin Sukupčák: Prečo by som volil v LM za primátorku Luciu Cukerovú.
 3. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 4. Adriana Karpinska: Bicyklom po (ne)hodvábnej ceste v Kirgizsku
 5. Štefan Vidlár: Hmm...
 6. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú...
 7. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 8. Ján Škerko: Za každého mobilizovaného záložníka živého barana?
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 934
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 708
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 7 545
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 6 319
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 662
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 816
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 409
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 866
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu