Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

V Pribyline tiekla krv, znásilňovali a rabovali

Keď Juraj Jakubisko nakrúcal v Pribyline pred Vianocami prvé zábery Báthoryčky, Perinbaba mu poriadne nasnežila. Asi z vďaky za to, že ju stvoril. Slovenský Fellini si mädlil ruky, lebo presne takú zimu chcel. Keď prišiel do Pribyliny začiatkom júna, želal si slnko. Ale bola zima ako v ruskom filme. Sneh síce nepadal, ale fúkal vietor, bolo zamračené alebo pršalo. „Asi Báthoryčka nechce prísť o prvenstvo, že je najväčšia vrahyňa. Ja som si myslel, že bude rada, keď ju trochu očistíme,“ povedal Juraj Jakubisko s úsmevom v bielom stane pred hotelom Esperanto, kde sme ho zastihli v dobrej nálade pri káve. Počas asi desaťminútového rozhovoru pripomenul, že Báthoryčka nikdy nestála pred súdom a nedokázali jej vinu, aj keď vypočuli asi tristo svedkov. Pravdepodobnejšie ako fáma, že sa kúpala v krvi svojich obetí, aby bola krásna, je to, že niekto sa chcel zmocniť jej majetku. Bola totiž najbohatšou uhorskou grófkou a majiteľkou šestnástich hradov. Film Love Story Báthory natáčajú v štrnástich hradoch a zámkoch výlučne na Slovensku a v Čechách. „Ale točíme aj na bratislavskej Kolibe, lebo na hradoch je veľká zima a Alžbeta by nám tam zmrzla, keď chodí polonahá a nedovolia nám tam ohrievače, alebo aby krv striekala po stenách,“ vysvetlil J. Jakubisko. Takže krv vo filme potečie, a nebude jej zrejme málo. Vo filme „krváca“ napríklad aj známa česká speváčka a herečka Lucka Vondráčková, horia čarodejnice a pri pohľade na zohavené telá zamaskovaných hercov aj figurín naskakuje husia koža. „Bola to krutá doba. Uhorsko sa na konci 16. storočia zmietalo v tureckých aj náboženských vojnách, bol mor, boje o moc, o majetok, intrigy, ktorých obeťou sa stala aj grófka Alžbeta. Ale vo filme nechcem iba dokazovať jej nevinu, ale ukázať hlavne dobu, v ktorej žila. Uhorsko bolo vtedy obrovské, žilo v ňom veľa národov a pripomínalo dnešnú Európsku úniu...“

Čachtická krčma aj „kašna“

Pre Juraja Jakubiska sme mali pripravených niekoľko otázok, ale nestihli sme mu ich položiť, pretože ho zavolali na „pľac“. Bez režiséra to jednoducho nejde. Sadli sme do auta a o tri minúty sme boli v Čachticiach. Z pribylinského skanzenu totiž urobili čachtické podhradie. Prešli sme popri studni či fontáne (česky ju volali kašna). Vyrobili ju z polystyrénu a sadrokartónu, voda v nej síce nebola, ale vyzerala ako „živá.“ Kúsok od nej parkoval koč, v ktorom sa vozila Báthoryčka. Priviezli ho až z Prahy, ale ťahali ho lipicány z jaloveckej farmy. Ich majiteľ Milan Gajan v zime v akčnej scéne zaskakoval za Ficka. Niektoré kone si však priviezli filmári až z Prahy. Scény na koči točili aj neďaleko Tatralandie, v Pribyline vraj nemohli, vadil im Kriváň. Nie, že by nebol fotogenický, ale v Čachticiach Tatry nemajú. Pod marským kostolom v skanzene už v zime postavili chlapi z Terchovej a Oravy čachtickú krčmu, v ktorej sa natáčali mnohé scény. Keď do nej vošiel Juraj Jakubisko, museli sme byť ticho, lebo sa v nej práve chystali znásilniť hostinskú.

Dvojhavé teľa prežilo

Keďže dnu sme ísť nemohli, porozprávali sme sa zatiaľ s reštaurátorom Tiborom Kováčom, ktorý si tiež zahral v komparze. Spýtali sme sa ho, aké scény sa mu najviac páčili a koho vlastne hrá. „Momentálne vojaka, ale za deň nás aj päťkrát prezlečú, fúzy prelepia, parochne zmenia. Včera sme napríklad niesli truhlu. Bolo dosť nepríjemné počasie a dosť sme sa s ňou nachodili. Trikrát sme išli obyčajne, trikrát na ostro. Zaujímavé bolo napríklad zabíjanie teľaťa, ktoré malo dve hlavy. S technikou sa dajú robiť fantastické veci. Tomu teľaťu napríklad prirobili druhú hlavu. Ukázali nám v kamere, ako to asi bude vyzerať. Teľa nám požičali z družstva asi na hodinku a aj keď to vo filme vyzerá, že ho zavraždili, absolútne nič sa mu nestalo, zaobchádzali s ním jemne.“ V Pribyline sa Tibor Kováč stretol asi po dvadsiatich rokoch so svojím profesorom, ktorý ho na drevárskej priemyslovke v Spišskej Novej Vsi učil kreslenie. „Do života mi dal najviac, veľa ma naučil a som mu za to vďačný. Je to fantastický človek. Volá sa Zdeněk Jeřábek a vo filme hrá kostolníka.“

Kostolník a odhryznuté ucho

Zdeněk Jeřábek má 75 rokov a dlhú bielu bradu. Najskôr som si myslela, že je nalepená. „To si myslela aj pani v kostymérni. Keď nás odstrojovali, povedala mi: ,Bežte do maskérne a odovzdajte bradu.´ Ale to je moja, môžete si potiahnuť,“ povedal sympatický Zdeněk Jeřábek. Jeho brada sa zapáčila aj Jakubiskovi, preto ho obsadil do svojho filmu. „Som rodák z Prahy, ale už 42 rokov bývam v Spišskej Novej Vsi. Jakubisko má v Prahe vilku v Hodkovičkách, tam sme sa stretli. Išiel som ho pozdraviť a hovorím: ,Vy ste sa presťahovali do môjho rodiska a ja do vášho.´ On je rodák z Kojšova od Margecian. Zasmial sa, vypýtal si adresu a povedal: ,Ale ani vlásek neodstrihnúť.´ Bradu som si nechal rásť omylom asi pred rokom v apríli. Hľadal som žiletky, nenašiel, tak som ju nechal rásť. Toto je moja piata brada v živote,“ povedal sympatický pán profesor, ktorého koníčkom je maľovanie a kone. Maturoval u akademického maliara Jaroslava Vodrážku, vyštudoval akadémiu výtvarných umení a do 33. rokov žil v Prahe. Kúpil si tam dva kone, ktoré mali ísť na bitúnok, prenajal si za tridsať korún stajne a deväť rokov sa o ne staral. Na koni išiel s kamarátmi po Václaváku na čunder a na koňoch jazdil ako mladík aj vo filmoch Jan Žiška, Proti všem a Jan Hus. Ale vie na nich jazdiť dodnes. Na jesen točil na Spišskom hrade v komparze v americkom filme Posledná légia. Hoci Z. Jeřábek žije v Spišskej Novej Vsi viac ako štyridsať rokov, hovorí viac po česky ako po slovensky. Ale na šarme mu to neuberá, práve naopak. „Snažil som sa v škole hovoriť po slovensky. Chcel som povedať zoberte si pravítko, ale nevedel som si spomenúť, ako sa to povie a povedal som meriatko. Dva roky som mal potom takú prezývku,“ povedal s úsmevom. Prezradil ešte, že sa bál, že filmovačku premešká, lebo bol štyridsať dní v nemocnici. „Otrávil som si nohu. Dal som si na ňu ľulok zlomocný, čo je síce liek, ale keď sa nechá pôsobiť dlho, môže byť aj jed. A ja som ho mal na nohe asi dvanásť hodín. Bola to moja vina, lebo som zaspal.“
Všeličo som sa ešte chcela opýtať pána profesora. Ale okolo prešiel Jiří Mádl, ktorému chýbalo pol ucha a chcela som zistiť, čo sa stalo. „Odhryzol mi ho vlk,“ povedal hrdina zo Snowborďákov a Rafťákov oblečený v mníšskom habite. Spýtala som sa, či ho to nebolí a kde vlastne ten kúsok ucha má: „To mi robil Renda Přibyl, najgeniálnejší človek na tieto veci. Ja to ucho vôbec necítim, ani neviem, že ho mám.“ Vo filme si zahral aj jeho mladší brat Pavlík. Kým som rozmýšľala, ako maskér urobil Mádlovi ucho, Bolkovi Polívkovi maskérka natáčala ofinu. Tiež hrá mnícha, ale uši mal celé.

Veselý pohreb a rozbitá pera

Ladislava Cukora som videla vo viacerých kostýmoch. Ako sedliaka, bohatého mešťana aj spovedníka. Jeho dcéra Anička hrala slúžku,druhá dcéra Zuzka bohatú mešťanku, vnučka Danielka chudobné dievčatko a druhá vnučka Janka Báthoryčkinu dcéru. „Vozila sa na koči v krásnych šatách a bola z toho nadšená. Už som hral v komparze viackrát vo filme Dovidenia v pekle priatelia,Vojna volov, Neodchádzaj nocou letnou, kde si zahrali všetky moje štyri dcéry, najmladšiu Aničku vozila manželka v kočíku. Filmovanie ma veľmi baví, už od malička sa tomu venujem. Prvú kameru som mal ako 10-ročný a doteraz filmujem väčšinou rodinné video. Pri natáčaní s Jakubiskom sme si užili veľa zábavy, najviac na pohrebe v kostole, kde sme mali byť smutní. Rozveseľoval nás holub, ktorý nechcel lietať podľa režisérových predstáv. Bol priviazaný na silóniku a viackrát ho museli pustiť. Dcéry majú najväčšie zážitky z prepadnutia dediny, keď ich naháňali vojaci a vnučkám sa najviac páčili zvieratká, ktoré tam pobehovali, hlavne kone. Atmosféra bola vynikajúca, celý štáb bol veľmi milý a kuchár varil super! Každý deň som sa na natáčanie tešil,“ povedal L. Cukor. Jeho dcéru Aničku chceli vo filme znásilniť: „Ja som najskôr ani nevedela, že mám byť znásilnená. Keby som vedela, do čoho idem, tak by som do toho nešla. Pýtali sa, či sa nebojím koní, povedala som, že nie, lebo som na ňom kedysi jazdila. Mala som pred ním iba bežať, vojak mal z koňa zoskočiť a hodiť ma na slamu. Ale keď sa na mňa vrhol, bránila som sa, kričala, kopala a rozbila som mu peru. Potom som sa mu aj ospravedlnila. “ Anička svoju úlohu zahrala vraj perfektne ako naozajstná herečka a Jakubisko jej zložil kompliment. Asi vedel, prečo jej dopredu nepovedal, čo ju čaká.

Cvičené mačky, holuby aj krysy

Kým boli herci na „pľace“, vyspovedala som náhodne okoloidúcich komparzistov a členov štábu. Jakub Moravčík prezradil, že videl Bátoryčku v koči fajčiť aj to, ako ožila mŕvola, keď vypadla z koča a buchla si hlavu. Páčili sa mu aj herecké výkony štvornohých hercov. V skanzene som stretla napríklad obrovské čierne dogy aj jednu malú šedú, ktorá však vo filme nehrala a v Pribyline bola iba na výlete. Okrem psov z Prahy priviezli aj šesť cvičených mačiek, dvadsať holubov, kone a krysy, niektoré zvieratá si požičali z dediny, sliepky napríklad od údržbára skanzenu. Štáb si so sebou priviezol aj dve malé elektrárne - agregáty, ktoré dodávali elektrinu hlavne pre svetlá a kamery. Jeden bol pred Esperantom, druhý v skanzene za drevenou búdou, ktorá vyzerala ako senník. Volali ju katering a filmári v nej mali svoju základňu.


Čachtickú krčmu, holubník ani fontánu v skanzene dnes už nenájdete. Po filmovaní ich rozobrali a odviezli údajne na smetisko. Vidieť ich môžete už iba na fotografiách alebo v Jakubiskovom filme. Premiéru by mal mať na budúci rok a okrem Báthoryčky, ktorú stvárnila anglická herečka Anna Friel, v ňom uvidíte Hansa Mathesona, Karla Rodena, Bolka Polívku, Jiřího Mádla, Luciu Vondráčkovú aj taliansku hviezdu Franca Nera. A pri troche šťastia v ňom mnohí Pribylinčania uvidia aj samých seba.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 6. Pomáhajte čítaním
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 1. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 29 716
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 585
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 625
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 087
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 853
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 631
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 993
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 812
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 301
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 180
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hrboltová ide na postup, jesennú časť odohrali bez jedinej prehry

Hovorili sme s trénerom futbalistov TJ Iskra Hrboltová Milanom Krivošom. Nič iné ako postup v ružomberskej mestskej časti sa v súťažnom ročníku 2020/2021 neberie.

Hrboltová v zelenom v zápase proti Lipt. Ondreju.

Stredoslovenská energetika, a.s., prijíma nové preventívne opatrenia

S účinnosťou od 26. októbra 2020 do odvolania SSE, z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie, zatvára svoje zákaznícke centrá pre verejnosť.

Samosprávy pripravujú odberové miestnosti

Výber miestností ovplyvňuje aj očakávané nepriaznivé počasie. Liptovské samosprávy hľadajú dobrovoľníkov.

Vojaci prechádzali mestom navrhnuté odberové miesta v Ružomberku.

MY PLUS: Pokojne zostaňte doma, náš týždenník MY si teraz prelistujete už aj online

23 regionálnych titulov MY a niekoľkoročný archív online plus odomknutý exkluzívny obsah na 27 weboch MY - to je MY PLUS.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Agrokomplex musí po desaťročiach odstrániť svoj ikonický nápis

Konštrukciu vytvorili v roku 1974. Jej súčasťou bol aj klas.

Už ste čítali?