Letná turistická sezóna sa začala aj v našom najstaršom národnom parku. Minulý týždeň vo štvrtok otvorili vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku (TANAP) 38 sezónne uzatvorených turistických chodníkov. Správa TANAP-u ako odborná organizácia ochrany prírody a krajiny na území národného parku sa pred otvorením letnej turistickej sezóny sústredila predovšetkým na zlepšenie informovanosti návštevníkov. Na šiestich vysokohorských chatách pripravila informačné kútiky, na Štrbskom plese dali do prevádzky interaktívny informačný terminál, po prestavbe priebežne dopĺňajú aj oficiálnu internetovú stránku TANAP-u o rubriky vyznania osobností o Tatrách, fotogalériu, prehliadku informačného centra v Pribyline aj tipy na výlet.
Juraj Švajda, vedúci odboru strážnej služby, envirovýchovy a propagácie TANAP-u povedal:
„Cieľom týchto aktivít je poskytnutie informácií o hodnotách prírodného prostredia Tatier ako aj možnostiach pre športové a rekreačné využitie v súlade s návštevným poriadkom. V priebehu sezóny plánujeme vydať noviny národného parku určené návštevníkom regiónu, dokončujeme DVD film propagujúci národný park aj v spolupráci s televíziou Sedna, ktorej vysielanie je možné sledovať na celom svete prostredníctvom internetu, zostavujeme program tematicky zameraných exkurzií v sprievode pracovníkov správy národného parku. Touto cestou chceme stále pripomínať a zdôrazňovať, že ochranu prírody v Tatrách treba vnímať ako jednu z možností regionálneho rozvoja nie ako obmedzenie. Je zrejmé, že práve vďaka existencii národného parku tu ročne prichádza niekoľko miliónov návštevníkov prinášajúcich celému regiónu nemalé benefity najmä v oblasti cestovného ruchu.“
V oblasti legislatívy zostáva v súčasnosti stále v platnosti všeobecne záväzná vyhláška Krajského úradu v Prešove č. 1/1999 o Návštevnom poriadku TANAPu, ktorá upravuje podrobnosti o povinnostiach návštevníkov a podmienkach využívania národného parku vrátane pešej turistiky, cykloturistiky a horolezectva. Koncom roka 2006 po prijatí zonácie národného parku Nariadením vlády SR sa predpokladá aj novelizácia návštevného poriadku. V priebehu posledných rokov totiž došlo k viacerým zmenám v oblasti legislatívy (nový zákon o ochrane prírody a krajiny, návrhy chránených vtáčích území a území európskeho významu). Keďže usmerňovanie aktivít resp. zakázané činnosti na území národného parku sa odvíja od stupňov ochrany v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny, zonácia národného parku by mala byť jedným z rozhodujúcich podkladov pre nový návštevný poriadok. Vzhľadom na elimináciu rizika vzniku požiarov na území TANAPu postihnutom veternou smršťou v 2004 boli v teréne rozmiestnené informačné plagáty upozorňujúce na riziko vzniku požiaru. Krajský úrad životného prostredia v Prešove vydal tiež rozhodnutie obmedzujúce vstup verejnosti do časti národného parku v dobe trvania požiarneho nebezpečenstva. Opatrením by malo byť uzatvorených celkom 18 turistických značkovaných chodníkov v deviatich národných prírodných rezerváciách na území TANAPu.
Tento rok sa bude pokračovať vďaka podpore Nadácie Ekopolis vo výstavbe mostíkov a turistických prístreškov, prerezávaní turistických chodníkov a ich oprave a rekonštrukcii na území neštátnych subjektov v oblasti Západných Tatier - dolina Parichvost, Jalovecká a Bobrovecká dolina. V spolupráci s mimovládnymi organizáciami sa tiež plánuje zapojenie do problematiky riešenia vysokohorského odpadu na území národného parku.
Autor: -r-