Lavíny v horstvách Slovenska – tak sa volá kniha Ladislava Milana, ktorú začiatkom júna pokrstil v Dome Horskej služby v Jasnej ľadom z chladničky a pohladil vetvičkou kosodreviny horal, cestovateľ a člen Horskej služby Juraj Cenker, dlhoročný priateľ a spolupracovník autora knihy. Bol na polárnom kruhu aj na Kilimandžáre, pochodil Tatry, Kaukaz aj Alpy, bol veterinárom lavínových psov a v súčasnosti je inšpektorom Slovenskej veterinárnej správy. Lavínovým psom sa venoval aj Ladislav Milan, bol šéfom Kynologického klubu Horskej služby. Je horal, Tatranec, lesník, lavinár, záchranár, fotograf, publicista aj spisovateľ, venuje sa aj rezbárčine. V súčasnosti napríklad vyrezáva sochu, ktorá bude zdobiť symbolický cintorín v Žiarskej doline.
Ladislav Milan doteraz napísal už päť kníh, z toho tri o lavínach, dve o psoch (spoluautorom jednej z nich je J. Cenker). Napísal aj humorné príbehy z hôr Demänovské psiny. Narodil sa v roku 1936 v Liptovskej Tepličke a odmalička bol spojený s prírodou. Vyštudoval vysokú lesnícku školu a od roku 1968 pracoval v Horskej službe v oblasti Nízke Tatry. Bol medzi prvými pracovníkmi novovytvoreného Strediska lavínovej prevencie, stál pri vzniku a vývoji všetkých praktických výkonov lavínovej prevencie a záchrany. Lavíny skúmal, pozoroval a poznatky získaval aj v alpských krajinách a na Kaukaze.
Kniha Lavíny v horstvách Slovenska vyšla k 50. výročiu pádu lavíny vo Vajskovskej doline na južnom svahu Nízkych Tatier a je venovaná pamiatke šestnástich horalov, ktorý v nej zahynuli. Je bohato ilustrovaná, okrem fotografií v nej nájdete aj kresby, grafy a rôzne zaujímavé štatistiky a tabuľky. Autor v nej zhrnul fakty, vedomosti, poznatky a skúsenosti z lavín v horstvách Slovenska. Opisuje v nej vznik lavín, ich vlastnosti, jednu kapitolu venoval prevencii a ochrane, ďalšiu protilavínovej obrane a záchrane, v závere knihy uvádza aj prehľad našich najvýznamnejších lavínových prípadov. „Každá lavína v závislosti od topografických vlastností terénu a momentálneho vývoja počasia má v každom prípade osobité vlastnosti, parametre, priebeh procesu a účinky. Súčasná vyspelá technika a nazhromaždené poznatky umožňujú v značnej miere znižovať lavínové ohrozenie a škodlivé následky. V prvom rade je to lavínová prevencia, ktorej ochranné a obranné metódy sa postupne uplatňujú aj u nás,“ povedal okrem iného autor knihy a poďakoval za pomoc a podporu všetkým, ktorí mu pomohli, hlavne bývalým kolegom zo všetkých oblastí Horskej služby na Slovensku a Strediska lavínovej prevencie v Jasnej. Pri slávnostnom uvedení knihy do života v budove Horskej služby v Jasnej zahral na trombón Vlado Pavelka, knihe i autorovi popriali mnohí veľa úspechov, prihovoril sa aj náčelník Strediska lavínovej prevencie Ján Peťo, program moderovala horolezkyňa a lyžiarka Edita Garajová.