Ďalší rozvoj miest sa dnes nezaobíde bez budovania dátových sietí. Preto tak, ako v minulosti bolo pre mestá nevyhnutnosťou budovať cesty alebo verejné osvetlenie, dnes sa stáva potrebou budovanie metropolitných dátových sietí.
Medzi niekoľko slovenských miest, ktoré sa do výstavby metropolitnej optickej siete pustili, patrí aj mesto Liptovský Mikuláš, ktoré má štyridsaťpercentnú účasť v akciovej spoločnosti LiptovNet. Zvyšných šesťdesiat percent akcií má liptovskomikulášska spoločnosť Imafex s.r.o.
Hoci poslanci liptovskomikulášskeho Mestského zastupiteľstva schválili účasť mesta v spoločnosti LiptovNet už v roku 2004 a spoločnosť vznikla pred viac ako rokom, mnohí občania nevedia čím sa vlastne táto spoločnosť zaoberá a čo vlastne metropolitná optická sieť je. „Je to vlastne multimediálna sieť, prostredníctvom ktorej je možné pripojiť sa na internet, posielať elektronickú poštu, telefonovať, využívať ju na hlasové a video služby, prevádzkovať mestskú televíziu, kamerový systém mestskej polície, zabezpečovacie či kamerové systémy a poskytovať ďalšie podobné služby,“ vysvetľuje Jan Píchal, predseda predstavenstva spoločnosti.
Metropolitná optická sieť je v Liptovskom Mikuláši v súčasnosti ešte len v štádiu výstavby, vybudovaných je šesť častí, ktoré by mali byť prepojené do konca tohto roka. Vtedy vznikne akýsi základ „chrbtovej kosti“ mestskej siete. Potom sa začnú budovať ďalšie časti na Nábreží Aurela Stodolu a postupne po celom meste a jeho častiach.
Prínosom bude aj ekonomický efekt
Účasť mesta v takejto spoločnosti by mala prispieť k pozitívnemu ovplyvňovaniu jej prevádzky, aby nedošlo napríklad k takej situácii, aká sa stala s káblovou televíziou v Liptovskom Mikuláši. Na druhej strane, mesto a mestské organizácie, inštitúcie či prevádzky, služby, ktoré bude budúca optická sieť poskytovať, teraz nakupujú za oveľa vyššiu cenu, pretože po dobudovaní mestskej siete budú môcť faxovať, telefonovať a využívať jej všetky služby a možnosti takmer bezplatne. Takže prínosom pre mesto by mal byť aj ekonomický efekt. Zvýšiť by sa mala aj bezpečnosť v meste, keďže mestskí policajti budú mať k dispozícii oveľa kvalitnejší a hlavne rozsiahlejší kamerový systém ako doteraz.
Pripomeňme, že v súčasnosti je ešte hodnota majetku spoločnosti LiptovNet takmer nulová. „Všetky časti metropolitnej optickej siete, ktoré sú už postavené, vybudovala spoločnosť Imafex s.r.o. z vlastných prostriedkov, teda z vlastných vkladov majiteľov spoločnosti, ziskov a z vlastných úverov. Imafex s.r.o. je aj firmou, ktorá má vyškolených zamestnancov a potrebnú techniku (zváračku optických vlákien) na výstavbu a prevádzku optických sietí,“ informoval nás Jan Píchal. Podľa jeho slov práve v týchto dňoch pracujú na tom, aby všetky postavené časti optickej siete prešli do majetku akciovej spoločnosti LiptovNet.
Štyridsaťpercentný kontrolný balík akcií mesta v súčasnosti zaručuje, že bez jeho účasti sa v spoločnosti LiptovNet nebudú môcť uskutočniť zásadné zmeny, napríklad predaj, prevod či prenájom majetku. Ozývajú sa však „kuvičie hlasy“, že Imafex by teoreticky mohol zvýšiť základné imanie spoločnosti LiptovNet a mesto by tým pádom stratilo nad spoločnosťou kontrolu. „Nie je to pravda, naším cieľom je zachovať pomer akcionárov tak, ako je to dnes,“ jednoznačne takúto teóriu odmieta Jan Píchal. Podľa toho sa teda predpovede neprajníkov či oponentov metropolitnej optickej siete zrejme nepotvrdia.
Projekt na zvládnutie krízových situácií
Zaujímalo nás, či je optická sieť bezpečná z hľadiska ochrany prenášaných informácií a dát? „Určite áno, pretože všetky informácie a dáta sú prenášané svetelným lúčom a ten je prakticky neodchytiteľný,“ dozvedeli sme sa od Jana Píchala.
Zaujímavým projektom v rámci metropolitnej optickej siete má byť systém na riadenie krízového manažmentu. „Znamená to, že v prípade vzniknutej krízovej situácie v meste, napríklad živelnej pohromy, bude možné prostredníctvom tejto siete koordinovať všetky zložky, ktoré sa budú podieľať na jej odstraňovaní a likvidácii následkov, teda hasičov, mestských a štátnych policajtov, zdravotníkov, mestských inštitúcií. Pri tvorbe tohto projektu sme sa nechali inšpirovať hlavnou myšlienkou systému riadenia krízového manažmentu v Prahe.
Tento systém bude predvedený v stredu 28. júna výrobcom na stretnutí primátorov, starostov a náčelníkov mestských polícií v Tatralandii. Samozrejme, systém bude prispôsobený na podmienky Liptovského Mikuláša,“ dodal Jan Píchal.
V súvislosti s metropolitnou optickou sieťou v iných mestách sú známe príklady, že takúto sieť využívajú napríklad aj ľudia na ochranu a zabezpečenie svojich domov či bytov pred neželanými návštevami – zlodejmi. V Liptovskom Mikuláši si na takúto službu ešte budeme musieť počkať, až kým bude metropolitná optická sieť dobudovaná. Zatiaľ prevádzkovateľ siete poskytuje len dve služby, pripojenie do internetu a telefonovanie.