Liptovský Hrádok – V dusnej zasadačke, kam prenikal hluk z ulíc, si minulý štvrtok plnili zastupiteľské povinnosti tamojší poslanci. Okrem iných prerokovali správy o stave a realizácii plánu projektových dokumentácií a stavieb, úprave rozpočtu, zásadách hospodárenia s majetkom mesta, informačnom systéme a o rozšírení činnosti kultúrneho strediska.
V súvislosti s prípravou územného plánu zóny centrum-juh v priebehu prvých päť mesiacov roka bol návrh opakovane predložený verejnosti a orgánom so zhrnutím vznesených pripomienok. Krajský stavebný úrad so zámerom súhlasil. Od začiatku júna architekti Vladimír Fajčík a Juraj Císar na základe vyhodnotených pripomienok pripravujú čistopis územného plánu. Hrádočania podnikajú aj kroky k modernizácii zóny centrum-sever. S Jánom Múdrikom uzatvorilo mesto zmluvu o vypracovaní projektu výstavby chodníka Ulica ČSA-Dovalovo, projekt by mal byť hotový v novembri. V súlade s harmonogramom prác pokračuje v meste prístavba šiestich učební Základnej školy Hradná, odovzdanie stavby je naplánované na júl. Stavebné práce prebiehajú aj v areáli skládky Žadovica. Do konca septembra mal by byť hotový chodník cez urnový háj a oplotenie severnej časti miestneho cintorína.
Lávka pre pár podnikateľov?
Problémy má mesto so zriadením kompostoviska v časti Dovalovo. Podľa zákona o odpadoch malo byť v prevádzke od mája. Mestom predložený návrh nájomnej zmluvy vlastník vybraného pozemku, ktorým je miestna farnosť rímsko-katolíckej cirkvi, neakceptoval, žiada výmenu parcely za inú. Zriadenie kompostoviska na susednom pozemku vyžaduje súhlas jeho vlastníka. Občanmi očakávaný chodník Ulica ČSA-križovatka pri Hrade má byť hotový v auguste až septembri. V zozname investičných akcií mesta figuruje aj stavba lávky cez Váh. Nad efektívnosťou tejto investície sa zamyslela poslankyňa Zdenka Jurčová. „Mesto je ochotné investovať do lávky viac ako osemsto tisíc korún, hoci ide o projekt viac na prospech niekoľkých subjektov, ktoré budú podnikať na katastrálnom území Liptovskej Porúbky. Pre mesto nie je lávka až taká dôležitá, peniaze by sa dali využiť oveľa lepšie,“ povedala.
Štyri milióny z Hrádku do Mikuláša
Vydané stavebné povolenie a rozbeh rekonštrukcie domova dôchodcov a domova sociálnych služieb vzbudil v samospráve L. Hrádku, ale aj v občanoch presvedčenie o vytvorení dôstojných priestorov pre seniorov, odkázaných na opateru. „Žilinský samosprávny kraj stavebné práce zastavil, cirka štyri milióny korún sa zázračne presunuli z Hrádku do L. Mikuláša, na stavbu tamojšieho mestského domova dôchodcov. Mimochodom, jeho riaditeľom je Hrádočan Strnisko,“ komentoval situáciu primátor Vasil Popovič. Mesto vníma krok „vúcky“ ako podraz. Pre seniorov je slabou náplasťou správa, že sa budú môcť špacírovať po upravených hrádzach Belej a Váhu a posedávať na lavičkách. Tieto práce by mali byť hotové do konca augusta. Poslancovi Matejovi Štepitovi chýba vo viacerých projektoch komplexné riešenie priestoru. Navrhol, aby súbežne s výstavbou chodníkov vznikali aj cyklotrasy. „Mám v niektorých prípadoch výhrady voči spôsobu, či inak povedané cestou k cieľu,“ naznačila poslankyňa Vlasta Cukorová svoje obavy z praktík, s ktorými sa v rámci prípravy projektov územných plánov zón nemôže stotožniť. „Každý mal priestor vysloviť svoje pripomienky, v súvislosti s projektom centrum-juh to platí aj pre skupinu oponujúcich architektov,“ reagoval primátor.