Drogy a alkohol sú najväčším pokušením pre mládež, ktorá im vie veľmi ľahko prepadnúť. Až dvadsať percent mladistvých na Slovensku má skúsenosti práve s drogami. Ako tento nárast zastaviť? V Strednej lesníckej škole (SLŠ) realizovali projekt primárnej prevencie drogových závislostí mládeže. Prebiehal v druhej polovici tohto školského roka pre žiakov 2. a 3. ročníkov. Vypracoval ho a jeho koordinátorom bol Pavol Červeňanský, ktorý nám poskytol rozhovor.
Čo bolo obsahom projektu?
Prednášky a besedy z oblasti protidrogovej oblasti, vznik závislosti na rôznych drogách a ich škodlivosť. Študentom sme dali vyplniť dotazník týkajúci sa vydierania a šikanovania na škole. Premietli sme film Denník basketbalistu, mimochodom skutočný príbeh, a ďalšie dokumentárne filmy s výpoveďami športovcov, ich vzťahu k drogám. Celý projekt sa končil exkurziou do Odborného liečebného ústavu psychiatrického (OLÚP) na Prednej Hore. Liečba tu prebieha prostredníctvom psychoterapie, teda rozhovormi.
Čo ste zistili z dotazníkov?
Časť žiakov si z toho urobila zábavu, časť sa nevyjadrila. No boli aj žiaci, ktorí o šikanovaní vedia. Aj to, kde a kedy sa odohráva. Je to teda signál že existuje a treba s tým niečo robiť. My robíme na internáte častejšie kontroly.
Väčší vplyv na žiakov má krátkodobý alebo dlhodobý program?
Je lepšie urobiť cyklus, aj desaťhodinový. Výsledok však netreba očakávať okamžite. Ukáže sa po čase. Sú mestá, kde vplyvom preventívnych programov klesla kriminalita. Je dôležité, aby si žiaci uvedomili dopad.
Čo mladého človeka vedie k drogám a alkoholu?
Je to nuda, túžba experimentovať, skúsiť, vyrovnať sa ostatným v partii. Keď sa doma popíja a dieťa to vidí, snaží sa to napodobniť.
Sú na SLŠ narkomani – alkoholici?
Ilegálne drogy sa zatiaľ nevyskytli. Na legálne máme školský poriadok. Medzi vedením školy a rodičmi je spísaná dohoda o trestoch pri užívaní alkoholu a iných látok. Pri porušení hrozí študentom pokarhanie, vylúčenie,...
Poznáte nejakého narkomana?
V L. Hrádku sú narkomani, ktorých poznám osobne, tiež ľudia, ktorí majú sklon k alkoholu. No podľa štatistiky má na Slovensku problém s alkoholom každý tretí občan.
Čo je dôležité pre človeka, ktorý chce prestať?
Dôležité je urobiť prvý krok. Chcieť sa liečiť a v liečbe aj vytrvať.
Ako dlho trvá liečenie alkoholika?
Na zastavenie ťahu šesť týždňov. Odliečenie trvá tri mesiace a potom odchádza do bežného života. Najťažšie sú prvé mesiace.
Čo čaká ľudí po liečení?
Je dôležité, aby sa zaradili do života a našli jeho zmysel. Môže to byť v záľubách, či už šport, príroda, knihy,... Aby to robili hlavne v čase voľna. Potrebná je pevná vôľa a podpora najbližších.
Sú prípady, kedy človek sám od seba prestal?
Je to zriedkavé, ale niekedy sa to stáva. Napríklad keď človek prežije šok, môže sa stať abstinentom sám od seba.
Ako sa tomuto všetkému dá vyhnúť, odkiaľ začať?
Od detí. Keď má dieťa alebo teenager odstrašujúce príklady zo života, túžba skúsiť to sa môže zabrzdiť. V dospelosti sa styk s alkoholom alebo drogou oddiali.
Aké následky má závislosť?
Netrpí len telo a psychika, ale aj rodina, príbuzní, spolužiaci a okolie závislého.
Aké drogy mladí preferujú?
Legálnymi sú cigarety a alkohol. Z nelegálnych je to marihuana, pervitín, kokaín a heroín.
V akej výške sa pohybuje ich cena?
Jedna dávka 100 – 300 korún. Záleží od kvality a koncentrácie.
Čo pripravujete do budúcnosti?
V Centre voľného času v L. Hrádku som založil klub Maják. Chceme tam organizovať stretnutia aj pre dospelých a rodičov. Aby vedeli, že závislosť nehrozí len im, ale aj ich deťom. Mali by si na ne nájsť čas.