„Šok! Väčší si ani neviem predstaviť,“ tieto slová zazneli z úst riaditeľa nemocnice v Dolnom Kubíne Miloslava Ostrihoňa tesne po tom, ako dvom manželským párom zoči-voči oznámil, že ich bábätká v dolnokubínskej pôrodnici naozaj vymenili. To, čo skalopevne popierala aj sama vedúca lekárka novorodeneckého oddelenia Jana Dudášová, nakoniec potvrdili výsledky analýzy DNA v Ústave molekulárnej fyziológie a genetiky Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Natálku Olbertovú si prvý júlový týždeň z pôrodnice odviezli Maťovčíkovci do Brezy a ich malá Mária skončila v rodine Olbertovcov z Oravskej Lesnej. Boli to práve Olbertovci, v ktorých hneď po príchode domov začali hlodať pochybnosti o pravosti ich dcéry. Identifikačné číslo malej Natálie, ktorú mal jej otec odfotografovanú tesne po pôrode, sa totiž nezhodovalo s číslom, ktoré malo dievčatko na telíčku po návrate z nemocnice. Zalarmovali preto vedenie NsP a o niekoľko hodín už putovali vzorky DNA odobraté matkám a deťom na preskúmanie do Bratislavy. Čo prežívali a ako sa cítili dotknuté matky pri pomyslení, že dieťa, ktoré dojčia a kolíšu v náručí, vlastne nie je ich? Odpovediam na akúkoľvek otázku týkajúcu sa zámeny novorodencov sa zatiaľ obe rodiny vyhýbajú. Z dôveryhodného zdroja sa nám však podarilo získať výpoveď Natálkinho otca. Tvrdí, že za chybu, ktorá sa stala, nechcú nikoho viniť a už vôbec si neprajú, aby niekto kvôli pochybeniu prišiel o prácu. Išlo im vraj len o to, aby dostali späť svoje dieťa. V Breze majú tehotné ženy, naopak, strach a do dolnokubínskej nemocnice už údajne nepôjdu rodiť ani za svet.
Miloslav Ostrihoň priznal uplynulú stredu pred médiami pochybenie nemocnice hneď po doručení znaleckého posudku z ústavu. Prisľúbil vykonanie nápravných opatrení a rodičom sa aj v mene nemocnice verejne ospravedlnil. Spolu s právničkou podali na druhý deň trestné oznámenie na neznámho páchateľa. „Tento prípad nemá za tridsať rokov existencie našej nemocnice obdobu. Pokiaľ sa zistí vinník, samozrejme z toho vyvodím personálne dôsledky,“ povedal riaditeľ. Podľa neho bola výmena bábätiek následkom série chýb, ktoré urobil zdravotný personál pôrodnice. „Je to o to zložitejšie, že na oddelení funguje rooming in systém, čo znamená, že zdravotá sestra nemá dieťa stále pod kontrolou.“ Natália a Mária sa narodili deň po sebe a rovnako deň po dni nemocnicu spolu s matkami opúšťali. Určitú dobu ležali na jednej izbe. Je teda možné, že k zámene detí došlo v tomto čase. Definitívne však záhadu okolo vymenených dievčatiek rozlúskne až výsledok vyšetrovania. Isté je zatiaľ len to, že v tomto prípade „zlyhal ľudský faktor, nie medicínsky,“ uviedla právna zástupkyňa nemocnice Ivica Firstová. Prípadom sa zaoberá aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ak zistí, že došlo k pochybeniu v ošetrovateľskom procese, hrozí nemocnici pokuta do výšky päť miliónov korún.
Zo stredy na štvrtok minulého týždňa už Natálka a Mária spali vo svojich pravých rodinách. Na novorodeneckom oddelení vládla pokojná atmosféra, akoby sa tu nikdy nič nestalo. Všetko bežalo ako obvykle, mamičky oddychovali, prípadne svoje čerstvo narodené „radôstky“ zahŕňali starostlivosťou. Mladá prvorodička, ktorá ležala na posteli, kde ešte pred pár dňami trávila popôrodné chvíle jedna z matiek zamenených detí, nám povedala: „Nechápem, ako sa niečo také mohlo stať. Mne stačilo vidieť moju dcérku po pôrode len raz a spoznala by som ju už kedykoľvek. Aj medzi tisíckami detí.“
Alexandra Šamíková
***
MY sme sa opýtali primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Oldřicha Drahovzala z Nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, ako sú na tomto oddelení zabezpečení proti zámenám detí a či si podobný prípad na oddelení pamätajú. „Deťom hneď po narodení napíšeme na chrbátik priezvisko fialovou farbou (genciánová violet) a tou istou farbou aj číslo na hrudníku. Krúžok s číslom má dieťatko ešte aj na ruke a je zhodné s tým, ktoré dostane na ruku matka,“ informoval O. Drahovzal. „Nápis na chrbátiku a hrudníku obnovujeme na novorodeneckom oddelení každých dvadsaťštyri hodín, aby bol čitateľný. Keby sme ho aj neobnovovali, vydrží šesť – sedem dní. Na podobný prípad si nepamätám a neviem si predstaviť, ako sa zámena detí mohla stať.“