Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Bude mať Lazisko v erbe Sinú?

Nad Laziskom čnie skala, ktorá sa volá Siná. Z druhej strany od Chopku vyzerá ako pyramída a často tam vraj padajú lavíny. Ale do dediny nepadajú. Sinú by chceli mať Lazišťania aj v obecnom erbe, ktorý zatiaľ nemajú. „Ešte ho neschválila heraldická komisia, ale dúfame, že to stihne do augusta. Budeme mať zborový deň a chceli by sme ho vysvätiť v evanjelickom kostole,“ prezradil starosta Laziska František Púčik a ukázal mi návrh erbu. Okrem sivej skaly je na ňom aj kosa a sekera. „V okolí je veľa lúk a lesov, preto sa tu veľa kosí a rúbe,“ vysvetlil. Na Sinú (1560 m) chodievali kedysi vo veľkom turisti, turistický klub Kriváň organizoval masové výstupy. „Aj teraz chodia miestni občania aj z okolitých obcí, ale už sa to nerobí takou formou, ako kedysi,“ skonštatoval František Púčik, tiež veľký turista. Je aj členom organizačného výboru celonárodných výstupov na Kriváň, nosí naň na chrbte asi desaťkilový ruksak plný odznakov aj teleskopickú anténu.
V Lazisku žije 426 obyvateľov a prezývajú ich kulašníci, lebo varia špeciálnu kašu – kulašu. Povedali mi aj recept: Dáte variť ošúpané zemiaky a keď sú uvarené, vodu nescedíte celkom, ale prisypete hladkú múku. Rýchlo treba zemiaky popučiť a s múkou miesiť, aby sa neurobili hrudky. Aby lepšie išla dolu krkom, navrch dá niekto maslo, niekto opraženú slaninu alebo bryndzu.
Ďalšou špecialitou v Lazisku, ale úplne iného druhu, je kostol. Drevený artikulárny kostol, postavený pôvodne bez jediného kovového klinca, patrí síce už do katastra susednej obce Svätý Kríž, ale Lazišťania to do neho majú bližšie ako Svätokrížania a považujú ho aj za svoj. Kedysi bol v Paludzi, ale keď začali stavať priehradu Liptovská Mara, obec zanikla a aby nezanikol aj kostol, rozobrali ho, preniesli a postavili znovu v Svätom Kríži. Kataster Laziska a Sv. Kríža oddeľuje potok Križanka. V jeho hornom toku kedysi ryžovali zlato a v doline Kamenistá boli zlaté bane.

Farár chodí s flintou, nezamestnaní nezaháľajú

Laziský starosta a svätokrížsky farár Ján Paciga ml. vychádzajú spolu veľmi dobre a obaja sú aj strážcovia prírody. „Máme poverenie zo Správy národného parku. Sme niečo ako policajti v horách alebo rangeri v Kanade. Asi tri štvrtiny nášho katastra je totiž Národný park Nízke Tatry, v ktorom platia určité zákony. Ľudia by mali chodiť len po vyznačených chodníkoch, nesmú klásť oheň, lyžovať, kde sa im zachce, jazdiť autami do doliny, máme právo kontrolovať aj tých, čo vozia drevo, pýtať od nich potvrdenie, že majú na to povolenie,“ opísal starosta pracovnú náplň strážcov prírody. Vtom na obecný úrad vošiel Ján Palko a chcel krovinorez. „To je koordinátor našich nezamestnaných, v obci ich máme desať. Idú na cintorín čistiť chodníky. Čistia aj potoky, kosia trávu, na zastávke urobili prístrešok so šindľovou strieškou, pod ňou je mapa regiónu, zohnali aj nejaké samorasty. Pekne to spravili. Prístrešok so šindľovou strechou je aj pri ihrisku. Urobil ich Vladimír Bella s partiou. Opravili aj drevenú zvonicu, v ktorej je zvon z roku 1930. Asi pred dvoma rokmi natierali na zvonici strechu. Keď o ňu opreli rebrík, akurát išla okolo nejaká kultúrna pracovníčka. Hrešila ich, že to je kultúrna pamiatka, že o to nemajú nič opierať. Dobre, keď je to kultúrna pamiatka, nech sa o ňu štát stará a dá peniaze na opravu a údržbu. Ale ministerstvo kultúry nám nedalo ani halier, sami si ju opravujeme, lebo by nám už spadla na hlavu.“
Na dvere obecného úradu zaklopal ďalší hosť. Prišiel evanjelický farár a strážca prírody Ján Paciga mladší, ktorý vlastní dokonca aj zbrojný pas. Snažila som sa zistiť, akú má pušku a či by ju ako farár aj použil, ale diplomaticky sa vyhol odpovedi. Dozvedela som sa však, že nedávno bolo na obecnom úrade v Lazisku až päťdesiat evanjelických farárov – z toho polovica nemeckých. Pohostili ich šiškami, ktoré napiekla Emília Čiková spolu s miestnymi ženami. Spýtala som sa, či v obci sú aj veriaci iného vierovyznania. „Máme aj katolíkov, koľko presne, neviem, ale KDH volili u nás asi šestnásti. Majú modlitebnú skupinu a schádzajú sa občas na obecnom úrade v kultúrnom dome, kde majú k dispozícii jednu miestnosť,“ povedal starosta.

Z materskej škôlky chcú urobiť kultúrne stredisko

V kultúrnom dome sa stretávajú aj dôchodcovia, bývajú tu plesy, rôzne spoločenské a kultúrne podujatia aj kary. V budúcnosti by v obci chceli vybudovať kultúrne stredisko z bývalej materskej školy. Zrušili ju pred siedmimi rokmi pre malý počet detí. „Urobili sme projekt, dúfali sme, že z eurofondov dostaneme na prestavbu 1,8 milióna korún. Ale maďarský minister nás dva roky zavádzal, že sme v poradí, že sme postúpili do ďalšieho kola a zrazu nám vlani v decembri napísali, že z toho nebude nič. Tak by sme to chceli prerobiť z obecných peňazí, keďže z eurofondov nedostaneme nič. Ale nepôjde to tak rýchlo, budeme robiť na etapy a potrvá to asi pár rokov, lebo v obecnej kase veľa peňazí nemáme. Rozpočet máme asi milión korún, čo nám dá štát, príjmy z miestnych poplatkov a daní nie sú vysoké a na smeti ročne doplácame sedemdesiat tisíc. V škôlke treba prerobiť sociálne zariadenia pre dospelých, urobiť bezbariérový vstup, kuchynku, aby tam mohli byť rôzne spoločenské podujatia, akcie pre dôchodcov, ale aj pre mládež, uvažujeme o internetovej kaviarni. V ďalšej fáze by sme chceli urobiť nadstavbu a nejaké ubytovanie, ale to je hudba budúcnosti,“ skonštatoval F. Púčik. Obecnú nájomnú bytovku sa v Lazisku stavať nechystajú, lebo vraj nemajú pozemky. Obec má iba cesty, ktoré treba opravovať, potok, ktorý treba čistiť a pár metrov štvorcových, ktoré treba udržiavať. Ostatné patrí urbáru, súkromníkom alebo je to majetok neznámych vlastníkov, ktorý má v správe pozemkový fond.
Lazišťanom žerie nervy vojenská strelnica. Je síce už v katastri Pavčinej Lehoty, ale keď tam hádžu granáty, v Lazisku sa údajne trasú obloky. Viackrát podali sťažnosti, ale veľmi im to nepomohlo.

Dôchodcovia majú dobré nápady aj zmysel pre humor

Na obecnom úrade som si prelistovala kroniku a album fotografií. Bolo na nich veľa ľudí v maskách – fašiangovníkov, bursovníkov aj divadelníkov. Fašiangy v dedine bývajú naozaj veselé a veselo býva aj na stretnutiach dôchodcov. Napriek nízkym dôchodkom im nechýba zmysel pre humor, nacvičujú a hrajú scénky, v ktorých si uťahovali napríklad aj z bývalého ministra zdravotníctva. Prečo nie? Veď aj on si vraj uťahoval z pacientov... Predsedníčka Klubu dôchodcov v Lazisku Jarmila Húleková nemá problém ani nalepiť si bradu a urobiť deťom Mikuláša, oni na oplátku dôchodcom urobia radosť pesničkami, básničkami a obecný úrad pre všetkých pripraví pohostenie. Dobrá nálada býva aj na poľovníckych plesoch. V Lazisku sídli Poľovnícke združenie Siná, ktorého členmi sú poľovníci z piatich okolitých obcí. Poľovníkov je v obci zrejme viac ako futbalistov. Ihrisko síce majú, ale nemá na ňom kto hrať. Ešte vlani hrali, ale v 33. minúte prvého polčasu rozhodca ukončil zápas pre malý počet domácich hráčov. Namiesto futbalistov pobehujú po ihrisku občas hasiči a deti, mávajú tu rôzne akcie, súťaže a plánujú dokonca karaoke show. Začiatkom júla sa na ihrisku stretli dôchodcovia. Nezahrali si však futbal, ale posedeli si pri muzike a pri guláši. Zahral Jožko Červeň so synom a vnukom a na harmonike Pavel Mudroň. Pravidelne hrávajú aj na fašiangoch a kde sú, tam je vždy veselo a dobrá nálada.
Lazišťanov viac ako futbal láka hokej. Pred dvoma rokmi niekoľko zanietencov urobilo vedľa futbalového ihriska klzisko, na ktorom hrávajú hokej od novembra do marca. Zahrať si naň chodia tiež ružomberskí policajti, ktorí sa vlani postarali aj o jeho osvetlenie.
Koho láka turistika či cyklistika, má v Lazisku zelenú. Vedie ním cyklotrasa z Vyšnej Boce až na Havránok, alebo sa môže prejsť prekrásnou dolinou Mošnica. Je v nej jaskyňa, ktorá bola kedysi voľne prístupná, ale dnes môžete do nej nakuknúť len cez mreže. Chodili sa do nej hrávať deti, ľudia s fakľami v nej hľadali možno poklad a keď ho nenašli, od jedu (alebo len tak z nudy) odbíjali kvaple. Jaskyňu devastovali, a tak ju zamrežovali. Povráva sa, že je prepojená s labyrintom Demänovských jaskýň popod Sinú, ale zatiaľ to nikto nepreskúmal ani nedokázal. Neďaleko jaskyne je zaujímavý kamenný útvar, ktorý pripomína vráta, a preto sa tak aj volá.

Dom herečky Květy Fialovej strážia dvaja draci

V Lazisku videli mnohých známych hercov a režisérov - napríklad Naďu Konvalinkovú, Alenu Vránovú, Janu Brejchovú, Evu Svobodovú, Václava Postráneckého či režiséra Zdeňka Trošku. Boli hosťami herečky Květy Fialovej, ktorá má chalúpku pred dolinou Mošnica. Mnohí si ju pamätáme ako nezabudnuteľnú Tornádo Lue z filmu Limonádový Joe, hrala napríklad kňažnú v Babičke ale aj filme Adela ještě nevečeřela. V domčeku bývala jej mama, ktorá je v Lazisku aj pochovaná. Pekne maľovala, jeden z jej obrazov je v zborovej sieni v Svätom kríži a niekoľko darovala Emílii Čikovej. Prepadli sme ju na dvore, keď zvesovala bielizeň, lebo práve začalo pršať. Chceli sme, aby nám o slávnej herečke niečo porozprávala, lebo sa poznajú a navštevujú už veľa rokov. „Poznala som aj jej mamu, tiež sa volala Květa. Kým stavali v Lazisku chalupu v päťdesiatych rokoch, bývali v našom rodičovskom dome. Neskôr bývala v svojej chalupe sama. Roznášala som poštu, tak som jej robila aj nákupy, sem-tam upratala,“ povedala skromne E. Čiková a namiesto rozprávania nám priniesla album fotografií aj knihu s venovaním od slávnej herečky. Hneď v úvode som sa dočítala, že mama Květy Fialovej bola budhistka a vegetariánka, nikdy nejedla mäso, nefajčila, nepila alkohol ani kávu. V mladosti žila v Rusku a bola dokonca vo vyhnanstve na Sibíri. Keď mala osemnásť rokov, presťahovala sa do Brna – a kvôli chorobe (mala sarkom) prišla o nohu. „Nerada spomínala, mala ťažký život. Nosila som jej invalidný dôchodok 190 korún, z toho by ťažko vyžila, keby ju nepodporovali dcéry. Dcéra Blanka už zomrela, ale Květa príde na budúci týždeň, možno vám ona porozpráva,“ povedala pani Emília a sľúbila, že mi s ňou dohodne stretnutie. Svoj sľub splnila. S Květou Fialovou som sa porozprávala v jej rozprávkovom domčeku v lese na samote, ktorý stráži dvojhlavý aj trojhlavý drak. O čom, to si môžete prečítať v niektorom z budúcich vydaní MY Liptov.

Huby, maliny aj čučoriedky rastú, ale pozor...

Cestou naspäť som sa od starostu dozvedela, že v Lazisku je veľa spodnej vody a dedina je vlastne postavená skoro na močiari. Pri miestnej krčme žblnkoce potôčik bez mena a pri obecnom úrade sa môžete napiť čistej vody priamo z prameňa, ktorý vyviera pod Sinou. Problémy s povodňami však v obci nemajú, paradox je, že ak niekde zatopí pivnice, tak v domoch na kopci. Problémy však majú s kanalizáciou. Projekt na ňu majú už od roku 1997, aj ju budujú, ale zatiaľ inde. Projekt je totiž spoločný pre tri obce – Galovany, Svätý Kríž a Lazisko – a kanalizáciu budujú oddola hore. Lazisko má smolu, lebo je najvyššie. Starosta dúfa, že kým na nich príde rad, neminú sa na kanalizáciu všetky peniaze, ktoré na ňu vyčlenilo už dávno ministerstvo životného prostredia. Zatiaľ majú v obci asi 500 metrov kanalizácie, ale je nefunkčná. Odpadovú vodu totiž nemajú kam odvádzať, lebo ešte nie je postavená čistička. O plynofikácii obce síce uvažovali, ale prípojka je drahá a v obci je veľa starých ľudí, ktorí kúria klasicky drevom a uhlím. Väčšina sa stará o svoje záhradky a záhumienky, pestujú hlavne zemiaky a „zbožie“. A keďže je v okolí veľa lúk, kosia trávu a sušia seno.
Počula som, že v okolí rastú huby, čučoriedky, brusnice aj maliny. „To je síce pravda, ale radšej to nepíšte. Väčšinou rastú v Národnom parku Nízke Tatry, kde je zákaz zberu všetkých lesných plodín. Mohli by ste tam stretnúť medveďa alebo dvoch nebezpečných ozbrojených strážcov prírody,“ s úsmevom dodal starosta. Chcela som sa ho spýtať, ako to myslel, ale práve prichádzal autobus. Zrýchlila som, aby som ho nezmeškala. „A napíšte tam, že cesta stála tri milióny a zaslúžil sa o ňu Rudo Urbanovič,“ stihol ešte povedať starosta, kým som nastúpila.
Tesne pred uzávierkou telefonoval starosta do redakcie, že Siná v obecnom erbe asi nebude, lebo heraldická komisia to neschválila. Namiesto nej by mal byť iba akýsi symbolický vrch, ktorý sa im nepáči, lebo vyzerá údajne ako vajce. „Ale ešte zabojujeme, nevzdávame to a pokúsime sa ich presvedčiť,“ dodal. Ako to dopadne, uvidíme čoskoro.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 2. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 3. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Budovanie zelenej značky
 8. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 9. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 10. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 21 423
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 21 123
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 516
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 773
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 381
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 118
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 505
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 409
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 7 274
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 248
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Búrlivé oslavy po zisku titulu pokračovali aj v šatni.

V poslednom vydaní MY Liptovských novín v roku 2020 sme uverejnili rozsiahly článok o hokejových majstroch Slovenska v doraste, ktorými sa pred 20 rokmi stali mikulášski mladíci. Článok sme boli nútení rozdeliť na dve časti. Teraz vám prinášame jeho pokračovanie.

6 h

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

25. jan
Testovanie v Bojniciach.

V Liptovskom Hrádku otestovali počas trojdňového (22. - 24. 1.) skríningového testovania na ochorenie COVID-19 dokopy 1857 ľudí.

15 h
Ružomberok v oranžovom

Futbalisti MFK Ružomberok uplynulý týždeň odohrali ďalšie dve prípravné stretnutia, tiež s mužstvami II. ligy, a to s poradovým číslom dva a tri.

25. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

8 h

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

25. jan

Podľa aktuálne nastavených parametrov a údajov len z MOM, zriadených rezortom zdravotníctva, by si v Banskobystrickom kraji zopakovali testovanie v šiestich okresoch.

25. jan

Už ste čítali?