Viac ako sto pracovníkov národných parkov zisťovalo, koľko je v Tatrách kamzíkov. Pravidelné jarné spočítavanie - monitoring populácie tatranského kamzíka na území Tatranského národného parku - sa uskutočnilo 28. júna. Kamzíkov spočítavali na oboch stranách Tatier v spolupráci so Správou TANAPu, Štátnymi lesmi TANAPu a Tatrzańskim Parkom Narodowym. Jeho cieľom bolo zistiť prírastky mláďat a stav kamzíčej populácie po náročnej zime. Po sumarizácii výsledkov 6. júla v Zakopanom skonštatovali, že na oboch stranách Tatier bolo zaregistrovaných 488 kamzíkov, z toho 99 tohtoročných mláďat. V slovenskej časti národného parku narátali 371 kamzíkov (z toho 72 mláďat), na poľskej strane Tatier 117 kamzíkov, z toho 27 mláďat. Najviac ich zaznamenali už tradične v Belianskych Tatrách, na poľskej strane bola najväčšia koncentrácia v ochrannom obvode Morskie Oko (45 jedincov).
Ako nás informoval Juraj Švajda, vedúci odboru strážnej služby, envirovýchovy a propagácie, jednodňové spočítavanie je iba kontrolné, pretože kvalitné údaje je možné zabezpečiť len vďaka celoročnému monitoringu a pozorovaniu. „Význam a hodnota tatranských kamzíkov spočíva v tom, že pôvodne žijú na Slovensku len v Západných, Vysokých a Belianskych Tatrách. Kritický pokles početnosti populácie sa podarilo zastaviť a možno sledovať jej postupný nárast. Pokiaľ v roku 2003 žilo v slovenskej a poľskej časti Tatranského národného parku 359 kamzíkov, v roku 2004 ich bolo už 427 a vlani 486,“ povedal J. Švajda a dodal: „Z praktických opatrení realizovaných v rámci programu záchrany možno spomenúť intenzívnejšiu strážnu činnosť v teréne, revitalizáciu kamzíčich biotopov a udržiavanie zriadených kamzíčich solísk. Súčasťou programu záchrany bola aj imobilizácia troch jedincov v spolupráci s pracovníkmi ZOO Bojnice v oblasti Západných Tatier.
Založenie obojku s vysielačom v rámci telemetrického monitoringu s použitím prijímača a antény prebieha už od roku 2003 a umožňuje z meraní posúdiť nielen domovský okrsok zvierat - vzdialenosť a rozdiel jedincov medzi zimným a letným stanoviskom, ale aj dennú a nočnú aktivitu kamzíka a jej zmeny počas ročných období. Aj vďaka týmto opatreniam už dnes možno konštatovať, že cieľ programu záchrany, ktorým bola stabilizácia a následný nárast početnosti kamzíčej populácie na území TANAPu, sa podarilo vďaka spolupráci všetkých zainteresovaných subjektov naplniť.“