Adam Balačin z Malého Čepčína je síce rodákom z Terchovej, ale v Turci býva už 42 rokov. O Terchovčanoch je známe, že sú dobrými muzikantmi a vynikajú aj zručnosťou v spracovaní dreva. Adam Balačin spojil obidve spomínané záľuby a venuje sa výrobe terchovských basičiek a oprave a renovácii huslí a zároveň je muzikantom. Basičiek vyrobil osem a deviatu má rozrobenú. Husle mu donášajú opraviť jeho známi. Okrem toho dokáže vyrábať aj nábytok s ručne vyrezávanými dvierkami. Vďaka šikovným rukám a hudobnému sluchu má postarané o prácu i záľubu. „Stačí mi, keď sa pozriem, ako sa čo robí a dokážem to urobiť aj ja. O výrobu terchovských basičiek som sa začal zaujímať pred ôsmimi rokmi, keď som sa presťahoval do rodinného domu a mal som na to čas. Chcel som si tento hudobný nástroj kúpiť, ale nemohol som ho nikde zohnať. Preto som sa pustil do výroby basičky sám. Stálo ma to nemálo úsilia, ale basička sa mi vydarila a hrám na ňu doteraz. Sám som si vyrobil aj slák a struny z baraních čriev. Keď sú hrubé dosky, basička nehrá. Treba ich opracúvať, až kým nie sú dostatočne tenké. Bol som vo Zvolene za vychýreným husliarom Jánom Nemčekom, ale veľa mi toho neukázal. Musel som si poradiť sám. Veľakrát som basičku rozobral, upravil dosky a opäť som zložil, až kým dobre nehrala,“ povedal nám Adam Balačin.
Z čoho sa vyrába terchovská basička? Spodná a bočné dosky sú javorové a vrchná je smreková. Samozrejme, treba nájsť vhodné drevo s vláknami nahusto. Také javory rastú na skalnatých miestach, kde málo prší. Drevo si hľadá Adam Balačin sám. Chodí najmä k svojim známym na Oravu, kde vhodné drevo nájde.
Zanietenosť Adama Balačina pre ľudovú hudbu je rovnako veľká ako pre výrobu basičiek a opravu huslí. Ak sa dozvie o nejakom folklórnom podujatí v okolí, hneď ho to naň ťahá.
Ak je to možné, nechýba ani na jednom. Vo folklórnom súbore Hradisko hráva druhé husle a občas si zahrá aj s Hanuliakovcami. Okrem toho vie hrať aj na heligónke. Na Sviatok sv. Cyrila a Metoda nechýbal v Jasenove a v Novej Bystrici na stretnutí rodákov s priehradou zatopených obcí Riečnica a Harvelka.
„Turčiansky husliar Braňo Kováčik, aj keď je odo mňa oveľa mladší, sa so mnou priatelí. Mnohé o výrobe hudobných nástrojov sa dozviem od neho, ale aj ja poradím jemu. Výroba basičiek je pre mňa záľubou a hudba najlepším liekom. Keď hrám, akosi aj bolesti ustupujú a cítim sa lepšie,“ dodal Adam Balačin.