Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Lekári a sestry z nemocnice odchádzajú

Väčšina ľudí sa so  zmenami vyrovnáva ťažko. Najmä, keď sú to zmeny k horšiemu. A keď sa týkajú tej vari najcitlivejšej oblasti – zdravia a zdravotnej starostlivosti – vnímajú ich oveľa intenzívnejšie. S rôznymi zmenami, možno objektívne nevyhnutnými, ale z hľadiska pacientov „k horšiemu“, sa občania liptovského regiónu v súvislosti s Nemocnicou s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši vyrovnávajú už niekoľko rokov.

Najskôr si museli zvyknúť na to, že niektoré oddelenia v nemocnici zrušili, resp. niektoré sa zlúčili. V rámci niektorých lekárskych odborov ostali v liptovskomikulášskej nemocnici len ambulancie, alebo pracoviská jednodňovej chirurgie. Samozrejme, niektorým pacientom sa to nepáčilo, pretože museli za zdravotnou starostlivosťou cestovať, najčastejšie do Ružomberka. Na „zoštíhlenú“ nemocnicu aj na cestovanie za zdravotnou starostlivosťou na iné pracoviská, kvôli zániku niektorých oddelení (napríklad pľúcne, kožné, infekčné) si pomaly zvykli. Mnohým však začínajú v nej chýbať niektorí všeobecne známi lekári, ktorí mali medzi ľuďmi vysoký kredit. Na „svojich“ lekárov s vysokou odbornosťou a skúsenosťami vo „svojej“ nemocnici boli zvyknutí a teraz medzi sebou „riešia“, prečo dobrí lekári odchádzajú.

Čo na to kompetentní?

My nie sme kompetentní hodnotiť odbornú úroveň lekárov, ktorí z liptovskomikulášskej nemocnice odišli, ani tých, ktorí tam ostali, alebo v nej pracujú kratšie obdobie. Nemocnica pred časom prešla reštrukturalizáciou kvôli úsporným opatreniam, niektorí lekári sa preto vydali svojou cestou – do súkromnej sféry, alebo si našli pracovné miesto v iných zdravotníckych zariadeniach. Keďže tento rok sa podobné zmeny v rámci úsporných opatrení v nemocnici nedejú, zaujímal nás názor vedenia nemocnice na to, že ďalší lekári a sestry z nemocnice odišli, alebo ju v dohľadnej dobe plánujú opustiť.
„Je pravdou, že lekári, ktorí boli na veľmi dobrej odbornej úrovni, z našej nemocnice odišli. Z nášho pohľadu si odchodom riešili svoju osobnú situáciu. Chcem poznamenať, že pohyby v príchodoch a odchodoch lekárov boli, sú a budú. Takýto pohyb je prirodzený a to nielen v našej nemocnici. Uvoľnené funkčné miesta postupne obsadzujeme. Tam, kde sa nám nepodarí získať ihneď kvalifikovaného, teda atestovaného lekára, prijímame mladších lekárov, u ktorých zabezpečíme potrebný odborný rast. Aj po odchode niektorých lekárov naše zdravotnícke zariadenie disponuje dostatočným počtom odborníkov – lekárov, a tak vieme zabezpečiť poskytovanie zdravotníckych služieb obyvateľstvu riadne a na požadovanej úrovni,“ dozvedeli sme sa od Marty Špankovej, poverenej vedením Nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši.

Čo si myslí o odchode lekárov z nemocnice v Liptovskom Mikuláši predseda Rady Subregionálnej lekárskej komory, bývalý člen Manažérskej rady nemocnice Ján Černák: „Dôvody odchodu lekárov z nemocnice určite nie sú jednotné, ale pokúsim na túto otázku odpovedať všeobecne. Posledné štyri roky priniesli v zdravotníctve i v našej nemocnici určité zmeny. Nemocnica sa musela vysporiadať s deficitným hospodárením, pričom znižovanie počtu pracovníkov spôsobilo väčšiu záťaž na personál, ktorý v nemocnici ostal. Vytvorili sa iné možnosti uplatnenia lekárov, napr. v privátnej sfére, kde je lekár relatívne nezávislý v porovnaní so zamestnancom. Niektorí lekári odišli do zdravotníckych zariadení, v ktorých našli lepšie finančné ohodnotenie svojej práce a možnosti ďalšieho profesionálneho rastu. Lákadlom je aj zahraničie s platmi, ktoré sa so slovenskými absolútne nedajú porovnať. Jednoducho, lekárska profesia sa stáva mobilnejšou a nemožno očakávať, že do nemocnice príde absolvent lekárskej fakulty a odíde z nej až do dôchodku. Závisí len od súčasného manažmentu nemocnice, aké vytvorí podmienky pre prácu lekárov vrátane jej finančného ohodnotenia. Peniaze sú síce dôležité, ale nemenej dôležité sú aj perspektívy a možnosti ďalšieho rozvoja.“

Lekári svoj odchod neľutujú

Snažili sme sa osloviť viacerých lekárov, ktorí dali v liptovskomikulášskej nemocnici za posledné dva-tri roky výpoveď a prešli buď do privátnej sféry, alebo iného zdravotníckeho zariadenia. Keďže je obdobie dovoleniek, nezastihli sme všetkých, ale niektorých predsa len áno. Napríklad gynekológa Michala Luníčka, ktorý v súčasnosti pôsobí ako primár v Liptovských liečebných kúpeľoch v Lúčkach. Od jeho odchodu uplynul už relatívne dlhý čas, aby s určitým nadhľadom zhodnotil, či zmena zamestnania bola pre neho dobrou voľbou. „Hodnotím to ako veľmi pozitívny krok, pretože podmienky lekárov v nemocnici nie sú najlepšie. Lekár je na oddelení, týka sa to však aj  iných okresných nemocníc, nielen tej liptovskomikulášskej, pod veľkým tlakom. Musí odrobiť a odslúžiť množstvo hodín a nie je za to finančne adekvátne ohodnotený. Myslím si, že viacerých lekárov, ktorí odišli na iné pracoviská, viedli k zmene zamestnania práve takéto dôvody: že robili náročnú prácu za málo peňazí,“ myslí si Michal Luníček.
Jednou z lekárok, ktorá odišla do privátnej sféry je pľúcna lekárka Mária Černáková. Akú motiváciu pri odchode z nemocnice do privátnej sféry mala ona? „Práve v čase, keď som si robila atestáciu, v nemocnici zrušili pľúcne oddelenie. Istý čas som teda robila na internom oddelení, ale nevyhovovalo mi, že som tam bola viac internistkou ako „pľúciarkou“. Tak som sa rozhodla nie pre jednu, ale hneď viaceré zmeny. Urobila som si atestáciu zo všeobecného lekárstva, prešla som do privátnej sféry a dokonca aj z mikulášskej oblasti do ružomberskej,“ vysvetľuje Mária Černáková, ktorá teraz pracuje ako praktická lekárka pre dospelých. Svoje rozhodnutie neľutuje: „Je to celkom iný pocit byť sám sebe pánom,“ dodáva spokojne.
Také sú skúsenosti aspoň dvoch z lekárov, ktorí liptovskomikulášsku nemocnicu opustili. Medzi ľuďmi však kolujú informácie, že odchod plánujú aj ďalší dobrí lekári. Väčšina z nich nám tieto informácie ani nepotvrdila ani nevyvrátila. Okrem jedného, a tým je anestéziológ Ahmed G. E. Elzaki. Trochu nezvyčajné meno na liptovské pomery. Pochádza totiž zo Sudánu, medicínu študoval v Košiciach a pred príchodom do Liptovského Mikuláša pracoval v martinskej fakultnej nemocnici. Tento typický predstaviteľ mladej generácie šikovných ambicióznych lekárov, s dvoma atestáciami, jazykovo zdatný, nám potvrdil, že dlho v liptovskomikulášskej nemocnici ostať neplánuje. A dôvody? „Prvým dôvodom je, že v zahraničí lekári oveľa lepšie zarobia ako na Slovensku. Kým teda mám možnosť uplatniť sa v zahraničí, tak to chcem využiť. A druhým dôvodom je, že tam nazbieram ďalšie odborné skúsenosti a budem mať možnosť ďalšieho profesionálneho rastu,“ vysvetľuje Ahmed G. E. Elzaki plynulou slovenčinou.
Pripomeňme ešte, že v liptovskomikulášskej nemocnici pracoval ešte jeden lekár s exotickým menom. Homayun M. Shahpesandy bol primárom na psychiatrickom oddelení, mal tri atestácie, ale tiež odišiel kvôli lepším finančným podmienkam pracovať do Veľkej Británie.

Odchody sa netýkajú iba lekárov

Aj počet sestier je v nemocnici o niekoľko desiatok nižší ako pred pár rokmi. Marta Španková na margo toho hovorí: „Od januára 2003 prešlo naše zdravotnícke zariadenie pod zriaďovateľskú právomoc Žilinského samosprávneho kraja. Prvoradou úlohou, ktorú nám nový zriaďovateľ uložil bolo, aby sme sa čo v najkratšom čase vyrovnali s vysokým stavom zadĺženosti. V rámci prijatých racionalizačných opatrení sa pristúpilo k znižovaniu počtu postelí na niektorých lôžkových oddeleniach, niektoré oddelenia sa zrušili ako celky, niektoré oddelenia sa racionálne spojili do jedného celku a niektoré začali pracovať v režime jednodňovej chirurgie. Časť ambulantnej starostlivosti odišla do neštátnej sféry. So znižovaním počtu lôžok, oddelení a ambulancií sa pochopiteľne výrazne znížili i nároky na personálne vybavenie i početných stavov sestier. Pri poklese počtu postelí v nemocnici zo 434 v roku 2002 na 322 v minulom roku sa počet sestier znížil z 312 na 231, teda o 81, čo pri ďalšom znížení nárokov aj na ambulantné výkony považujeme za primerané.
Ďalšie odchody sme zaznamenali tento rok v júni a v júli, keď sa niektoré sestry dobrovoľne rozhodli ísť pracovať na pracoviská Rýchlej lekárskej pomoci. Tieto odchody nám nespôsobili žiadne prevádzkové problémy, pretože v našom regióne je dostatok dobrých a kvalifikovaných sestier – uchádzačiek o toto povolanie, ktorými sme ihneď nahradili tie, ktoré sa rozhodli pre prácu v novootvorených strediskách Rýchlej lekárskej pomoci.“

Nemusíme sa báť?

Z informácií, ktoré sme získali vyplýva, že vedenie nemocnice nevidí v odchode personálu žiaden problém, ktorý by potreboval riešenie. Navyše, vzhľadom na dočasnosť poverenia do uskutočnenia konkurzu na miesto riaditeľa asi ani nie je možné od súčasného vedenia nemocnice očakávať, že bude uskutočňovať zásadné zásahy do organizačnej štruktúry a koncepcie rozvoja Nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 2. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 5. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 6. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 1. OMV Slovensko rozvíja svoju stratégiu pre elektromobilitu
 2. Helping business on a global scale
 3. The visionary origins and global ambitions of the FMCU
 4. Samostatná volebná miestnosť pre jeden byt v Rači
 5. Skupina BizPartner Group presúva svoje služby pod jednu strechu
 6. 9. stredoeurópsky popáleninový kongres združil špecialistov
 7. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 8. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 710
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 255
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 837
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 091
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 636
 6. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 200
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 2 190
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 172

Blogy SME

 1. Ľudovít Paulis: Čo nájde študent na vysokej škole, ak SaS vráti na ministerstvo školstva?
 2. Kristína Rusnáková: Klamú, že bude dobre
 3. Zuzana Lukáčová: Kooperatívy: lepšie životy pre ľudí a spravodlivá ekonomika
 4. Dominika Kordiaková: Mojich 5 krát Ne....
 5. Jozef Drahovský: Volebné lístky po novom
 6. Tupou Ceruzou: Balónik
 7. Ľubomír Belák: Desať minút demokracie
 8. Marián Šumšala: Rusi sú zlí, my sme dobrí. Naozaj? 1/2
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 445
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 37 377
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 452
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 650
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 205
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 14 777
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 14 587
 8. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 14 319
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Liptovská Teplá na zápas nevycestovala, kvôli zlému terénu.


a 1 ďalší 8 h
Správa Národného parku Veľká Fatra zorganizovala sčítanie turistov, počas neho sa zapojili aj do dotazníkového prieskumu.

Šlo o prvé sčítanie turistov v národnom parku vôbec.


10 h
Horskú chatu na Smrekovici kúpila trojica turistov z Čiech.

Prvých hostí už ubytovali.


23. sep
Jarmok v Partizánskej Ľupči

Daždivé počasie ľudí neodradilo.


23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Problémy vychádzajú z rodín a spoločnosti.


12 h

Prvých hostí už ubytovali.


23. sep

Nitra za vydreté víťazstvo ďakovala brankárovi Kašíkovi.


23 h

Polícia zisťuje totožnosť dvojice, ktorá by svojou výpoveďou mohla policajtom pomôcť objasniť tento skutok.


(red) 24. sep

Blogy SME

 1. Ľudovít Paulis: Čo nájde študent na vysokej škole, ak SaS vráti na ministerstvo školstva?
 2. Kristína Rusnáková: Klamú, že bude dobre
 3. Zuzana Lukáčová: Kooperatívy: lepšie životy pre ľudí a spravodlivá ekonomika
 4. Dominika Kordiaková: Mojich 5 krát Ne....
 5. Jozef Drahovský: Volebné lístky po novom
 6. Tupou Ceruzou: Balónik
 7. Ľubomír Belák: Desať minút demokracie
 8. Marián Šumšala: Rusi sú zlí, my sme dobrí. Naozaj? 1/2
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 445
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 37 377
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 452
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 650
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 205
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 14 777
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 14 587
 8. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 14 319
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu