Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Lekári a sestry z nemocnice odchádzajú

Väčšina ľudí sa so  zmenami vyrovnáva ťažko. Najmä, keď sú to zmeny k horšiemu. A keď sa týkajú tej vari najcitlivejšej oblasti – zdravia a zdravotnej starostlivosti – vnímajú ich oveľa intenzívnejšie. S rôznymi zmenami, možno objektívne nevyhnutnými, ale z hľadiska pacientov „k horšiemu“, sa občania liptovského regiónu v súvislosti s Nemocnicou s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši vyrovnávajú už niekoľko rokov.

Najskôr si museli zvyknúť na to, že niektoré oddelenia v nemocnici zrušili, resp. niektoré sa zlúčili. V rámci niektorých lekárskych odborov ostali v liptovskomikulášskej nemocnici len ambulancie, alebo pracoviská jednodňovej chirurgie. Samozrejme, niektorým pacientom sa to nepáčilo, pretože museli za zdravotnou starostlivosťou cestovať, najčastejšie do Ružomberka. Na „zoštíhlenú“ nemocnicu aj na cestovanie za zdravotnou starostlivosťou na iné pracoviská, kvôli zániku niektorých oddelení (napríklad pľúcne, kožné, infekčné) si pomaly zvykli. Mnohým však začínajú v nej chýbať niektorí všeobecne známi lekári, ktorí mali medzi ľuďmi vysoký kredit. Na „svojich“ lekárov s vysokou odbornosťou a skúsenosťami vo „svojej“ nemocnici boli zvyknutí a teraz medzi sebou „riešia“, prečo dobrí lekári odchádzajú.

Čo na to kompetentní?

My nie sme kompetentní hodnotiť odbornú úroveň lekárov, ktorí z liptovskomikulášskej nemocnice odišli, ani tých, ktorí tam ostali, alebo v nej pracujú kratšie obdobie. Nemocnica pred časom prešla reštrukturalizáciou kvôli úsporným opatreniam, niektorí lekári sa preto vydali svojou cestou – do súkromnej sféry, alebo si našli pracovné miesto v iných zdravotníckych zariadeniach. Keďže tento rok sa podobné zmeny v rámci úsporných opatrení v nemocnici nedejú, zaujímal nás názor vedenia nemocnice na to, že ďalší lekári a sestry z nemocnice odišli, alebo ju v dohľadnej dobe plánujú opustiť.
„Je pravdou, že lekári, ktorí boli na veľmi dobrej odbornej úrovni, z našej nemocnice odišli. Z nášho pohľadu si odchodom riešili svoju osobnú situáciu. Chcem poznamenať, že pohyby v príchodoch a odchodoch lekárov boli, sú a budú. Takýto pohyb je prirodzený a to nielen v našej nemocnici. Uvoľnené funkčné miesta postupne obsadzujeme. Tam, kde sa nám nepodarí získať ihneď kvalifikovaného, teda atestovaného lekára, prijímame mladších lekárov, u ktorých zabezpečíme potrebný odborný rast. Aj po odchode niektorých lekárov naše zdravotnícke zariadenie disponuje dostatočným počtom odborníkov – lekárov, a tak vieme zabezpečiť poskytovanie zdravotníckych služieb obyvateľstvu riadne a na požadovanej úrovni,“ dozvedeli sme sa od Marty Špankovej, poverenej vedením Nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši.

Čo si myslí o odchode lekárov z nemocnice v Liptovskom Mikuláši predseda Rady Subregionálnej lekárskej komory, bývalý člen Manažérskej rady nemocnice Ján Černák: „Dôvody odchodu lekárov z nemocnice určite nie sú jednotné, ale pokúsim na túto otázku odpovedať všeobecne. Posledné štyri roky priniesli v zdravotníctve i v našej nemocnici určité zmeny. Nemocnica sa musela vysporiadať s deficitným hospodárením, pričom znižovanie počtu pracovníkov spôsobilo väčšiu záťaž na personál, ktorý v nemocnici ostal. Vytvorili sa iné možnosti uplatnenia lekárov, napr. v privátnej sfére, kde je lekár relatívne nezávislý v porovnaní so zamestnancom. Niektorí lekári odišli do zdravotníckych zariadení, v ktorých našli lepšie finančné ohodnotenie svojej práce a možnosti ďalšieho profesionálneho rastu. Lákadlom je aj zahraničie s platmi, ktoré sa so slovenskými absolútne nedajú porovnať. Jednoducho, lekárska profesia sa stáva mobilnejšou a nemožno očakávať, že do nemocnice príde absolvent lekárskej fakulty a odíde z nej až do dôchodku. Závisí len od súčasného manažmentu nemocnice, aké vytvorí podmienky pre prácu lekárov vrátane jej finančného ohodnotenia. Peniaze sú síce dôležité, ale nemenej dôležité sú aj perspektívy a možnosti ďalšieho rozvoja.“

Lekári svoj odchod neľutujú

Snažili sme sa osloviť viacerých lekárov, ktorí dali v liptovskomikulášskej nemocnici za posledné dva-tri roky výpoveď a prešli buď do privátnej sféry, alebo iného zdravotníckeho zariadenia. Keďže je obdobie dovoleniek, nezastihli sme všetkých, ale niektorých predsa len áno. Napríklad gynekológa Michala Luníčka, ktorý v súčasnosti pôsobí ako primár v Liptovských liečebných kúpeľoch v Lúčkach. Od jeho odchodu uplynul už relatívne dlhý čas, aby s určitým nadhľadom zhodnotil, či zmena zamestnania bola pre neho dobrou voľbou. „Hodnotím to ako veľmi pozitívny krok, pretože podmienky lekárov v nemocnici nie sú najlepšie. Lekár je na oddelení, týka sa to však aj  iných okresných nemocníc, nielen tej liptovskomikulášskej, pod veľkým tlakom. Musí odrobiť a odslúžiť množstvo hodín a nie je za to finančne adekvátne ohodnotený. Myslím si, že viacerých lekárov, ktorí odišli na iné pracoviská, viedli k zmene zamestnania práve takéto dôvody: že robili náročnú prácu za málo peňazí,“ myslí si Michal Luníček.
Jednou z lekárok, ktorá odišla do privátnej sféry je pľúcna lekárka Mária Černáková. Akú motiváciu pri odchode z nemocnice do privátnej sféry mala ona? „Práve v čase, keď som si robila atestáciu, v nemocnici zrušili pľúcne oddelenie. Istý čas som teda robila na internom oddelení, ale nevyhovovalo mi, že som tam bola viac internistkou ako „pľúciarkou“. Tak som sa rozhodla nie pre jednu, ale hneď viaceré zmeny. Urobila som si atestáciu zo všeobecného lekárstva, prešla som do privátnej sféry a dokonca aj z mikulášskej oblasti do ružomberskej,“ vysvetľuje Mária Černáková, ktorá teraz pracuje ako praktická lekárka pre dospelých. Svoje rozhodnutie neľutuje: „Je to celkom iný pocit byť sám sebe pánom,“ dodáva spokojne.
Také sú skúsenosti aspoň dvoch z lekárov, ktorí liptovskomikulášsku nemocnicu opustili. Medzi ľuďmi však kolujú informácie, že odchod plánujú aj ďalší dobrí lekári. Väčšina z nich nám tieto informácie ani nepotvrdila ani nevyvrátila. Okrem jedného, a tým je anestéziológ Ahmed G. E. Elzaki. Trochu nezvyčajné meno na liptovské pomery. Pochádza totiž zo Sudánu, medicínu študoval v Košiciach a pred príchodom do Liptovského Mikuláša pracoval v martinskej fakultnej nemocnici. Tento typický predstaviteľ mladej generácie šikovných ambicióznych lekárov, s dvoma atestáciami, jazykovo zdatný, nám potvrdil, že dlho v liptovskomikulášskej nemocnici ostať neplánuje. A dôvody? „Prvým dôvodom je, že v zahraničí lekári oveľa lepšie zarobia ako na Slovensku. Kým teda mám možnosť uplatniť sa v zahraničí, tak to chcem využiť. A druhým dôvodom je, že tam nazbieram ďalšie odborné skúsenosti a budem mať možnosť ďalšieho profesionálneho rastu,“ vysvetľuje Ahmed G. E. Elzaki plynulou slovenčinou.
Pripomeňme ešte, že v liptovskomikulášskej nemocnici pracoval ešte jeden lekár s exotickým menom. Homayun M. Shahpesandy bol primárom na psychiatrickom oddelení, mal tri atestácie, ale tiež odišiel kvôli lepším finančným podmienkam pracovať do Veľkej Británie.

Odchody sa netýkajú iba lekárov

Aj počet sestier je v nemocnici o niekoľko desiatok nižší ako pred pár rokmi. Marta Španková na margo toho hovorí: „Od januára 2003 prešlo naše zdravotnícke zariadenie pod zriaďovateľskú právomoc Žilinského samosprávneho kraja. Prvoradou úlohou, ktorú nám nový zriaďovateľ uložil bolo, aby sme sa čo v najkratšom čase vyrovnali s vysokým stavom zadĺženosti. V rámci prijatých racionalizačných opatrení sa pristúpilo k znižovaniu počtu postelí na niektorých lôžkových oddeleniach, niektoré oddelenia sa zrušili ako celky, niektoré oddelenia sa racionálne spojili do jedného celku a niektoré začali pracovať v režime jednodňovej chirurgie. Časť ambulantnej starostlivosti odišla do neštátnej sféry. So znižovaním počtu lôžok, oddelení a ambulancií sa pochopiteľne výrazne znížili i nároky na personálne vybavenie i početných stavov sestier. Pri poklese počtu postelí v nemocnici zo 434 v roku 2002 na 322 v minulom roku sa počet sestier znížil z 312 na 231, teda o 81, čo pri ďalšom znížení nárokov aj na ambulantné výkony považujeme za primerané.
Ďalšie odchody sme zaznamenali tento rok v júni a v júli, keď sa niektoré sestry dobrovoľne rozhodli ísť pracovať na pracoviská Rýchlej lekárskej pomoci. Tieto odchody nám nespôsobili žiadne prevádzkové problémy, pretože v našom regióne je dostatok dobrých a kvalifikovaných sestier – uchádzačiek o toto povolanie, ktorými sme ihneď nahradili tie, ktoré sa rozhodli pre prácu v novootvorených strediskách Rýchlej lekárskej pomoci.“

Nemusíme sa báť?

Z informácií, ktoré sme získali vyplýva, že vedenie nemocnice nevidí v odchode personálu žiaden problém, ktorý by potreboval riešenie. Navyše, vzhľadom na dočasnosť poverenia do uskutočnenia konkurzu na miesto riaditeľa asi ani nie je možné od súčasného vedenia nemocnice očakávať, že bude uskutočňovať zásadné zásahy do organizačnej štruktúry a koncepcie rozvoja Nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 3. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 4. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 7. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 1. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 2. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
 3. Zvyšky z vašej kuchyne môžu pomôcť v boji s klimatickou krízou
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 5. Nie všetko sa deje na červenom koberci
 6. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 7. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 8. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 132
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 159
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 612
 4. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 533
 5. Jazdíte na pneumatikách Continental? 2 822
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 562
 7. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 510
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 345

Blogy SME

 1. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 2. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 3. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 4. Marián Betík: Môj mobil je debil a čo ja?
 5. Miroslav Danko: Otvorený list Mikulášovi Dzurindovi
 6. Štefan Vidlár: Krvavé častušky
 7. Věra Tepličková: Už nemusíme tápať v temnotách. Svetlo sveta uzreli prvé nápady, ako na pracoviskách šetriť energie
 8. Roman Kebísek: Desaťročie veľkého prenasledovania evanjelikov 1671-1681
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 459
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 901
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 631
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 532
 5. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 4 463
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 429
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 833
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 789
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Tunel Čebrať v úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová začali v júli 2018 znova raziť na pokyn ministra Érseka.

Dostavba bude trvať dlhšie a štát zaplatí viac.


7 h
Kapitán Bešeňovej v strede, ilustračná foto.

Vo ôsmom kole 4. ligy majstrovstvo regiónu si traja liptovskí zástupcovia nepripísali do tabuľky ani bod.


a 1 ďalší 22 h
Samosprávy v Ružomberku a Liptovskom Mikuláši majú rovnaké kompetencie. Spoločne sa snažia o zlepšenie cestovného ruchu, ktorý je pre Liptov typický.

Liptáci budú vyberať v okrese Liptovský Mikuláš šesť kandidátov, v okrese Ružomberok päť.


27. sep
Do zostavy sa vrátil aj kapitán Tomáš Gerát.

Reprezentačnú prestávku futbalový MFK Tatran Liptovský Mikuláš využil naplno. Hráči odohrali prípravné stretnutie a vedenie klubu zasadalo a hodnotilo doterajší priebeh.


26. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti namerali v mestskej časti Považskej Bystrice Milochov 28-ročného vodiča Kie Ceed, ktorý prekročil maximálnu povolenú rýchlosť o 75 kilometrov za hodinu (km/h).


TASR 27. sep

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Podpísalo sa memorandum o ochrane povodia rieky.


27. sep

Dostavba bude trvať dlhšie a štát zaplatí viac.


7 h

Blogy SME

 1. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 2. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 3. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 4. Marián Betík: Môj mobil je debil a čo ja?
 5. Miroslav Danko: Otvorený list Mikulášovi Dzurindovi
 6. Štefan Vidlár: Krvavé častušky
 7. Věra Tepličková: Už nemusíme tápať v temnotách. Svetlo sveta uzreli prvé nápady, ako na pracoviskách šetriť energie
 8. Roman Kebísek: Desaťročie veľkého prenasledovania evanjelikov 1671-1681
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 459
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 901
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 631
 4. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 532
 5. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 4 463
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 429
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 833
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 789
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu