Medzinárodné projektové stretnutie k projektu Znalosti z prírody (Knowledge of Nature), financovanému programom SOCRATES - GRUNDTVIG 2, ktorý je zameraný na environmentálnu výchovu a vzdelávanie dospelých sa konalo v dňoch 5. až 14. júla v Českej republike v obci Dolní Lomná a v Slovenskej republike v Liptovskom Mikuláši. Stretnutia sa zúčastnili pracovníci vzdelávacích i ochranárskych inštitúcií z Českej republiky, Slovenska, Talianska, Rumunska a Bulharska. Za Slovensko na projekte participuje Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v L. Mikuláši. Stretnutia sa zúčastnili pracovníci múzea, Gymnázia M. M. Hodžu v L. Mikuláši, Gymnázia Liptovský Hrádok, Výskumného ústavu a Katedry ekológie a environmentálnej výchovy Univerzity M. Bela v Banskej Bystrici.
Vzdelávacie stretnutie v oboch krajinách prinieslo obohatenie odborných znalostí, vzájomnú výmenu skúseností účastníkov, nadviazanie kontaktov partnerských organizácií s perspektívou vzájomnej spolupráce. Projekt prispel k hľadaniu riešení v problematike environmentalistiky a výchovy verejnosti, vrátane mladých ľudí, k ochrane životného prostredia.
Náplň projektového stretnutia tvorila návšteva prírodovedecky i kultúrno-historicky vzácnych území v Českej republike – národnej prírodnej rezervácie Mionší v Chránenej krajinnej oblasti Beskydy, parku pri pľúcnom sanatóriu v meste Jablunkov, Valaškého múzea v Rožnově pod Radhoštěm – i v Slovenskej republike, kde sme navštívili národné prírodné rezervácie Prosiecka dolina a Kvačianska dolina, Prielom Dunajca v Pieninskom národnom parku s atraktívnou plavbou na pltiach, Beliansku jaskyňu i Tatranský národný park, ako aj vodnú nádrž Liptovská Mara. 11. júla sa konal pre účastníkov projektu prednáškový cyklus v SMOPaJ, v rámci ktorého zazneli prednášky na témy: Úloha SMOPaJ vo vzdelávacích aktivitách pre deti, mládež a širokú verejnosť s dôrazom na moderné formy prezentácie, Environmentálne vzdelávanie zabezpečované SMOPaJ, Chránené vtáčie územia SR, Ochrana biodiverzity v poľnohospodárskej krajine v kontexte globálneho otepľovania, Monitoring kolónií švišťa vrchovského tatranského v Západných Tatrách, Jaskyne Jánskej doliny a Problematika turizmu vo vysokých horách s prípadovou štúdiou porovnania Yellowstonského a Tatranského národného parku.
V priebehu stretnutia účastníci navštívili aj vzdelávacie inštitúcie pôsobiace v environmentálnej i regionálnej výchove – v Českej republike to bola Masarykova Základná a materská škola Hnojník, Masarykova základná škola Návsí, v Základnej škole na Ul. čs. brigády v Liptovskom Mikuláši bola prezentovaná ekotrieda, ktorú v spolupráci s ňou vybudovalo SMOPaJ.
Prezentácie i exkurzie poskytli príležitosť na obohatenie vedomostí a schopností účastníkov seminára s ohľadom na realizáciu teoretických a praktických činností v oblasti ekológie, biológie a ďalších vedných disciplín. K tomu v nemalej miere prispeli organizátori projektu za Českú i Slovenskú republiku, ako aj mimoriadne atraktívne prostredie Moravy a Sliezska i nášho severného Slovenska.