30. jún - Vo vlaku do Prahy sa nám zaseklo okno a skoro sme zamrzli, keby nás nebol zachránil milý sprievodca a siláci z nášho tímu, ktorý tvoria Miroslava, Radka, Zdenka, Monika, Janka, Juraj, George, Janik, Martin, Patrik a ja. Pražské metro je tiež fajn, ale keby v ňom bolo viac pohyblivých schodov, bolo by pre nás ešte krajšie s tými kuframi... Lietadlo meškalo 90 minút, ale let bol príjemný. V Belfaste nás privítal Garet, zamestnanec našej hosťovskej agentúry GROW, ktorá nám vlastne v projekte robí partnera a všetko pre nás v Írsku zariaďuje – prácu, ubytovanie, kultúrny program, jazykový kurz. Prišli sme do Dungannonu, mestečka blízko Belfastu. Ubytovali sme sa v dvoch domoch. Domy su milé...
3. júl - Dnes sme mali prvý jazykový kurz. Náš učiteľ sa volá Peter. Prezreli sme si GROW agentúru a stihli sme aj minitesty z angličtiny.
4. júl - Atmosféru svetového pohára vo futbale sme si vychutnali svojským spôsobom. Chlapci namiesto sedenia pred televízorom vyšli do ulíc Dungannonu a zahrali si futbal s miestnymi Dungannončanmi. Naši chlapci boli očividne lepší, o to viac boli na druhý deň na jazykovom kurze unavenejší. Futbalový zápas sa niesol naozaj v patriotickom duchu, pretože základnou výbavou nášho tímu boli nielen kopačky a športové oblečenie, ale aj slovenská zástava.
Na záver stretnutia sme prešli od futbalu k hokeju, pretože futbalový tím Janko Ostrovský, Martin Grenčík, Patrik Schőber a Juraj Spilý zaspievali hymnu hokejového klubu HK 32.
5. júl - Ráno sme si najskôr vypočuli krátke prezentácie študentov a dozvedeli sme sa čo-to o severnom Írsku, a potom sme sa vybrali do Dungannonského parku. Je to obrovský zelený park s jazerom, kde ľudia trávia voľný čas prechádzkami, športom a pri jazere sa často konajú rybárske preteky. My sme si zahrali hru podobnú basebalu. Úspešne sme zlomili raketu, a kým sme si hru obľúbili, bol už koniec. Dúfam, že si také niečo ešte zahráme. Veď sme konečne pochopili, o čo ide. Naši chlapci majú srdce na mieste, pretože už majú konečne telku.
6. júl - Absolvovali sme prehliadku mesta Dungannon aj s výkladom, a tak konečne vieme, prečo sa tak volá a ako je to s cirkvou v Severnom Írsku. Dun znamená pevnosť a Ghaneon bol druidský bojovník, ktorý prvý vyšiel na Dungannonský kopec a postavil na ňom pevnosť. Jej pozostatky sú tam dodnes. Dungannon je na kopci a odtiaľ mohli vojaci dobre sledovať okolie. Hlavné náboženstvo v Severnom Írsku sú katolíci a protestanti, existujú tu katolícke a protestantské puby, školy a rôzne inštitúcie. Protestantské kostoly sú cez deň zatvorené, katolícke nie, protestantské majú číre nepomaľované sklá a katolícke krásnu okennú výzdobu.
Počas 7-dňového jazykového kurzu sme mali konverzačné hodiny s učiteľom agličtiny Petrom a s Nigelom, ktorý nám robil kultúrneho sprievodcu po Dungannone. Povedal, že naši študenti sú veľmi milí a inteligentní. V škole bolo fajn až na prvý deň, keď nás Peter učil požiarne smernice, bezpečnostné pokyny a evakuačný plán. To bol zaberák hlavne na nervy, aby sme mu tam nepospali. Veď to trvalo tri hodiny.
7. júl - Boli sme v írskom pube a bolo to fajn, skvelé a úžasne. Akurát sme natrafili na karaoke show a dali sme si jedno írske Guinees pivko. Prekvapilo nás, že keď v írskom pube povedia, že je last drink – čiže posledný nápoj o jedenástej, tak všetci sa zdvihnú a idú domov. Milé, ale pre Slovákov netradičné. V puboch je vždy veľký bar, kde si kupujete nápoje, čašníčka neobsluhuje pri stole. Sedenie je veľmi príjemné a každý írsky pub má obrovský krb. Aspoň ten náš obľúbený. V piatok bývajú v puboch rôzne animácie, napríklad karaoke show alebo rockové koncerty.
12. júl - Mali sme mega veľké upratovanie nášho domu na Circular road. Manažérka projektu housekeepingu (to je v našej hoteláckej terminológii upratovacia činnosť na ubytovacom úseku hotela) som bola ja, oficiálne tútorka alebo opatrovateľka na projekte, za normálnych okolností učím anglický jazyk a hotelový a gastronomický manažment na ZHOŠ. Mirka Garajová pripravila fantastický nedeľný obed, mali sme pečené kuriatko s ryžou a kuraciu polievku ako od maminky.
Party u susedov z Timoru - milí ľudkovia, s ktorými hrávame každý deň basketbal alebo begminton. Sú to mladí ľudia, ktorí prišli do Dungannonu za prácou, pracujú na kuracej farme. V Timore pri Austrálii je totiž ťažké nájsť si nejakú prácu po všetkých tých bojoch, ktoré tam boli, a tak sa chlapci pobrali do sveta.
Projekty v GROW - študenti si pripravili veľmi dobré prezentácie v power point na dve témy. Prvá bola Cesta v balóne, druhá Človek, ktorého chcem stretnúť a čo sa ho spýtam. Prezentácie boli fajn a v GROW agentúre ich hodnotili ako excellent, teda výborne.
12. júla sme mali voľno, lebo bol štátny sviatok - mimochodom protestantský. Je to deň pracovného voľna, protestanti vychádzajú do ulíc, manifestujú. Čo oslavujú sa nám nepodarilo zistiť. Asi ich protestantskú vieru.
15. júl - Chceli sme vidieť Atlantický oceán, a tak sme si pocestovali na západ do mestečka Bundoran – Miriam, Radka a Juraj Kostka. Oceán bol skvelý a aj studený a najväčšia atrakcia bol odliv. Ležíme si na pláži, opaľujeme sa a tu zrazu som sa prebudila a pozerám, že ten oceán nám voľáko utiekol. Dobrých sto metrov...
20. júl - Naše decká sú už v práci. Mirka Garajová v obchode s oblečením, Janka Dvorská robí administratívne práce v agentúre GROW, Juraj Kostka v Centrum zdravého životného štýlu, Radka Šuňavcová pracuje v hoteli Cohannon Inn na úseku housekeepingu a obchode s vínom, Monika Sedliaková a Zdenka Kališová v obchode s potravinami, Janko Ostrovský ako čašník a Martin Grenčík ako kuchár v reštaurácii Cohannon Inn, Juraj Spilý v cestovnej kancelárii a Patrik Schöber vo firme na výrobu uniforiem.
23. júl - Zatiaľ to zvládajú fajn a dúfam, že budú v takomto tempe pokračovať ďalej. Tretí víkend v Írsku bol plný nákupov a veľkého upratovania hlavne v dome na Castlewiev Heights, kde bývajú Juraj Spilý (Spilo), Janko, Patrik a Maťo. Chlapci to majú teraz pestré, pretože im do domu pribudli veľmi užitočné veci, do ktorých zainvestovali - DVD prehrávač, mašinka na strihanie vlasov a play station.
1. august - (Od augusta píše denník Edita Vyšná, Miriam sa išla venovať domov materským povinnostiam, dvojročná drérka sa jej už nevedela dočkať.) Traja mládenci v našom tíme oslavovali 18. narodeniny. Oslavu organizovala Mirka Devečková, ktorá sa zároveň rozlúčila s kolektívom. Oslava bola vo veľkom štýle, balóniky, torta, sviečky a prirodzene darčeky. Juraj Spilý, Juraj Kostka a Paťo Schőber sa budú môcť pochváliť, že svoje 18. narodky oslávili v severnom Írsku
2. august - Prešiel jeden mesiac z projektu. Návrh na oslavu výročia bol jednoznačný - pripraviť domáce palacinky. Takže včera som mala svoj palacinkový deň, lebo predtým som ešte nikdy nerobila päťdesiat palaciniek.
4. august - Tento týždeň som mala možnosť vidieť niektorých žiakov priamo v akcii na pracoviskách. Moje skromné postrehy, čo sa týka obchodu: tu neexistuje služba klasické darčekové balenie, len igelitové tašky a reklamné taštičky módnych butikov. Ale v obchodoch si zákazník môže vyberať do sýtosti.
8. august - Jeden pracovný týždeň máme v auguste za sebou, na pracoviskách nie sú žiadne podstatné zmeny. Víkend bol veľmi pohodový, každý robil, čo sa mu zažiadalo. Kto sa vybral do Dungannonského parku, mohol si vypočuť Pipe Band, škótsku kapelu, ktorá vystupovala v škótskom kroji. Zážitok pre uši aj oči...