Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Kvôli dlhoročnému riešeniu prípadu chce držať hladovku

„Sú zlodeji, ktorých nik nepotrestá a predsa, kradnú človeku to najvzácnejšie – čas,“ začína svoje rozprávanie touto starou známou myšlienkou M. R. (37) z Námestova, a pokračuje: „Mňa o sedem rokov života, ktorý som mohol stráviť užitočne, obrali tí, ktorí majú chrániť dodržiavanie zákona. Vydávali a vydávajú v mojom prípade nezmyselné súdne rozhodnutia, podľa mňa v snahe chrániť iných, ktorí porušujú zákony, krivo obviňujú, alebo krivo svedčia.“ Myslí si to údajne na základe svojich skúseností so súdmi.

Súd ho totiž uznal vinným za trestný čin sprenevery. „Vraj za to, že som mal v roku 1998 ako zamestnanec istej liptovskej súkromnej bezpečnostnej služby pretelefonovať šesťdesiattisíc korún na erotickej linke. Súd totiž neuveril výsledkom kontroly inšpektorov ministerstva vnútra, ale dvom zamestnancom firmy, v ktorej som mal údajne pracovať. Pritom jeden z nich je na plnom invalidnom dôchodku a druhý bol už súdne trestaný. Ale na súde proti mne vypovedali a zrejme sa ich krivá výpoveď niekomu hodila do kariet viac ako vyjadrenie inšpektorov.“
M. R. tvrdí, že v spomínanej súkromnej bezpečnostnej službe nikdy nepracoval a v tom čase bol evidovaný na námestovskom úrade práce ako nezamestnaný.
Vo februári roku 2000 dostal M. R. uznesenie z Okresného úradu vyšetrovania Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši o začatí trestného stíhania kvôli trestnému činu podvodu.

Odvolal sa a požiadal inšpektorov o kontrolu

„Čudoval som sa, že majiteľ súkromnej bezpečnostnej služby, v ktorej som mal údajne pracovať, si až po dvoch rokoch ,spomenul´, že mu niekto vo firme pretelefonoval šesť desiatok tisíc.“ Okresný súd v Liptovskom Mikuláši v apríli 2001 uznal obžalovaného M. R. za vinného z trestného činu sprenevery na trest odňatia slobody osem mesiacov. V odôvodnení sudkyňa Ľudmila Tuková okrem iného uviedla, že súd pri zisťovaní skutočného stavu veci vychádzal aj z listinných dôkazov, a to z faktúr súkromnej bezpečnostnej služby, účtu telekomunikačných úhrad, výpisu odchádzajúcich volaní, správy z telekomunikácií, odpisov z knihy služieb, pracovného poriadku a z pracovnej zmluvy, ktorá nebola obžalovaným podpísaná.
„Keďže som v spomínanej súkromnej bezpečnostnej službe nepracoval, odvolal som sa a tiež som požiadal inšpekciu ministerstva vnútra o vykonanie kontroly u prevádzkovateľa súkromnej bezpečnostnej služby. Inšpektori po prekontrolovaní existujúcich kníh prevzatia a odovzdania služieb a v evidencii osôb zistili, že ja sa tam nenachádzam a že neexistuje ani moja pracovná zmluva. Dokonca ani pracovná zmluva s jedným z dvoch spomínaných svedkov, ktorí proti mne vypovedali,“ hovorí M. R. a ukazuje list z oddelenia ochrany objektov Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline, v ktorom sa výsledky kontroly uvádzajú. Na písomnosti je  marcový dátum roku 2003.

Krajský súd nariadil prípad prešetriť

Na základe odvolania M. R. krajský súd nariadil opäť celý prípad prešetriť. Čas plynul a v novembri minulého roka sudkyňa Okresného súdu v Liptovskom Mikuláši Katarína Podhorcová vyniesla rozsudok. „Uznali ma za vinného, ale neuložili mi žiadny trest. Proti tomuto nezmyselnému rozhodnutiu som sa opäť odvolal. A krajský súd opäť môj prípad vrátil na liptovskomikulášsky okresný súd. Takže ,kolotoč´ sa krúti ďalej. Mám pocit, že v mojom prípade úmyselne robí súd umelé obštrukcie, snažia sa ma zlomiť, aby som sa na celú vec vykašľal. Zrejme preto, lebo v tomto celom prípade je toľko nejasností, nelogických uznesení a rozsudkov, že im je jednoduchšie vyhlásiť ma za vinného, neuložiť trest, aby som bol akože spokojný, a tak zakryť tých, ktorí urobili v prípade chyby, resp. krivo ma obvinili, či krivo proti mne svedčili. Je to podľa mňa systém: buď budeš ticho a nedostaneš trest, alebo pôjdeš do basy,“ myslí si M. R..
Nielen v súvislosti s týmto prípadom, ale aj inými, podľa M. R. vedomými porušovaniami zákona zo strany justície, sa rozhodol tento muž, že vycestuje do Bratislavy a bude držať hladovku pred Ministerstvom spravodlivosti SR. „Na všetko, čo tvrdím, mám písomné doklady, nič som si nevymyslel. Hladovkou chcem upozorniť, že zákon porušujú tí, ktorí by mali dbať, aby ho ľudia dodržiavali,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie M. R.

Vyjadrenie predsedníčky mikulášskeho okresného súdu

O vyjadrenie k tomuto prípadu sme požiadali predsedníčku Okresného súdu v Liptovskom Mikuláši Ivetu Žiškovú.
„Trestné stíhanie obžalovaného M. R. za trestný čin sprenevery podľa paragrafu 248 ods. 1, 2 Trestného zákona (účinného do 31. 12. 2005) sa začalo dňa 24. 2. 2000. Vec nie je doteraz právoplatne skončená, takže nie je ani možné predpokladať, ako súd rozhodne. Pretože však obžalovaný M. R. medializuje svoju trestnú vec spôsobom, ktorý hraničí s osočovaním práce sudcov tunajšieho súdu, vyjadrím sa veľmi stručne k doterajšiemu postupu súdu.
Prvý rozsudok Okresného súdu v Liptovskom Mikuláši zo dňa 30. 4. 2001, ktorým bol obžalovaný uznaný vinným, bol zrušený Krajským súdom v Žiline a vec bola vrátená až do prípravného konania, teda vyšetrovateľovi, na doplnenie dokazovania. Dňa 10. 7. 2002 prokurátor podal novú obžalobu. Pretože obžalovaný M. R. bol medzičasom vzatý do väzby a aj odsúdený iným súdom za inú trestnú činnosť na trest odňatia slobody vo výmere jeden rok, ktorý aj vykonal, Okresný súd Liptovský Mikuláš v súlade s Trestným poriadkom zastavil trestné stíhanie obžalovaného pre trestný čin sprenevery. Rozhodol tak preto, lebo trest, ku ktorému mohlo viesť toto trestné stíhanie je bez významu popri treste, ktorý už bol obžalovanému uložený iným súdom v inej trestnej veci. Pri takomto rozhodnutí však môže obžalovaný vyhlásiť, že na prejednaní veci trvá. Túto možnosť obžalovaný využil, preto okresný súd pokračoval plynule v konaní (vec prejednávala iná sudkyňa preto, lebo pôvodná sudkyňa odišla do dôchodku). Obžalovaný M. R. bol uznaný za vinného, ale podľa paragrafu 227 Trestného zákona (účinného do 31. 12. 2005) mu nemohol byť uložiť žiadny trest.
Podľa paragrafu 227 Trestného zákona v znení platnom do 31. 12. 2005 ak bolo trestné stíhanie zastavené v dôsledku premlčania alebo niektorého z dôvodov uvedených v paragrafe 172 odstavec 2 a v konaní sa pokračovalo len preto, že obžalovaný na prejednaní veci trvá (paragraf 11 ods. 2, paragraf 172 ods. 5), súd, ak nezistí žiadny iný dôvod na oslobodenie obžalovaného, vysloví síce vinu, no trest neuloží.


Súd teda postupoval len v súlade so zákonom, keď pri uznaní viny obžalovanému trest neuložil, pričom táto skutočnosť plne vyplývala aj z odôvodnenia rozsudku.
Je pravdou, že Krajský súd v Žiline v tejto veci opätovne zrušil prvostupňový rozsudok. Nespochybnil však závery sudkyne o tom, že obžalovaný M. R. pracoval v čase spáchania skutku v bezpečnostnej službe bez pracovnej zmluvy „na čierno“ ani to,  že neoprávnene používal služobnú telefónnu linku. Odvolací súd nariadil len doplniť dokazovanie na upresnenie výšky spôsobenej škody. Hlavné pojednávanie je určené na august 2006. Pokiaľ súd vo veci rozhodne, dôvody svojho rozhodnutia uvedie ústne na pojednávaní a písomne v rozhodnutí, ktoré bude obžalovanému doručené. Pokiaľ obžalovaný nebude s týmto rozhodnutím spokojný, môže opäť podať voči nemu opravný prostriedok.
Obžalovaný má teda zákonné prostriedky obrany a priestor na prípadné preukázanie svojej neviny. Nie je preto dôvod vyhrážať sa hladovkou – takéto tvrdenia totiž môžu byť chápané aj ako nátlak na súd, aby rozhodol určitým spôsobom,“ uviedla Iveta Žišková.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 617
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 913
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 843
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 452
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 846
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 757
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 3 169
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 490

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: William Wordsworth - Blúdim sťa mrak osamelý
 2. Jakub Konečný: UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
 3. Martin Sukupčák: Prečo by som volil v LM za primátorku Luciu Cukerovú.
 4. Adriana Karpinska: Bicyklom po (ne)hodvábnej ceste v Kirgizsku
 5. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 6. Štefan Vidlár: Hmm...
 7. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú...
 8. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 914
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 709
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 7 494
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 6 234
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 663
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 826
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 409
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 867
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


3 h

Prečítajte si výber TOP športových správ z regiónov.


10 h
Tradičnú svadbu zaľúbeným párom opäť zorganizujú v kostole Panny Márie v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.

Liptovské múzeum zaznamenalo vo svojich expozíciách počas hlavnej letnej sezóny čiastočne nižšiu návštevnosť oproti predchádzajúcim dvom rokom.


TASR 12 h

Tipujte bez rizika a vyhrajte.


29. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: William Wordsworth - Blúdim sťa mrak osamelý
 2. Jakub Konečný: UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
 3. Martin Sukupčák: Prečo by som volil v LM za primátorku Luciu Cukerovú.
 4. Adriana Karpinska: Bicyklom po (ne)hodvábnej ceste v Kirgizsku
 5. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 6. Štefan Vidlár: Hmm...
 7. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú...
 8. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 914
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 709
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 7 494
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 6 234
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 663
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 826
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 409
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 867
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu