Veľa, veľmi veľa námahy treba vynaložiť na to, aby sme zmenili dlhoročné návyky. Mnoho osvetovej práce muselo byť vynaložené napríklad na to, aby vodiči neumývali svoje autá v potokoch a riekach, aby ľudia nevylievali nežiaduce tekutiny v blízkosti pitných zdrojov, aby sa vo výrobnom procese so zdraviu škodlivým prostredím používali osobné ochranné prostriedky. Napriek tomu sa stále nájdu jednotlivci, ktorí aj v súčasnosti už zaužívané zásady a pravidlá nedodržiavajú.
Tak je to aj so separovaným zberom domového odpadu. Ešte stále mnohé rodiny neseparujú odpad, nevyhadzujú osobitne papier, plasty, sklo... Ešte bude potrebné vynaložiť veľké úsilie na to, aby ľudia pochopili, že neseparovaním sami seba zasypeme odpadmi. Mnohých ešte treba vychovávať, upevňovať v ich povedomí nové návyky, pretože jednoduchšie je všetko hodiť na jednu kopu a naraz vyhodiť ako triediť.
Z tohto pohľadu je nepochopiteľné, že tí, ktorí sú zodpovední za separovanie, za to, aby ľudia zmenili svoje návyky, svojím konaním spôsobujú to, že sa ľuďom odnechce separovať domový odpad. O čom to vravíme, čo chceme naznačiť? Nuž, prečítajte si spolu s nami dva príspevky uverejnené na ružomberskej oficiálnej internetovej stránke a pochopíte, kam smeruje naša kritika:
„Môže niekto z kompetentných vysvetliť, prečo nie je odvážaný odpad z kontajnerov na separovaný zber? Kontajnery sú už dlhšiu dobu preplnené a pôvodne separovaný odpad sa povaľuje pri kontajneroch. Pomaly to bude vyzerať ako na Luníku 9 v Košiciach.“
„To už je Luník 9,“ tvrdí ďalší Ružomberčan. „Kdekoľvek sa pozriete, samý „bordel“. Ja už PET fľaše hádžem do obyčajného kontajnera. A ochrana životného prostredia? To nech trápi tých, ktorí znemožňujú separovaný zber...“
Verte, že minimálne v rodinách uvádzaných internetových sťažovateľov sa domový odpad už nebude separovať. A kto je za to zodpovedný? To presne nevieme, pretože v Ružomberku nie je zvykom odpovedať na (oprávnené) internetové pripomienky občanov.