Sčítanie ľudí, ktorí prišli do vysokohorského prostredia na území Tatranského národného parku (TANAP), robili 11. a 12. augusta Správa TANAP-u v spolupráci so Štátnymi lesmi TANAP-u. Monitoring návštevnosti vysokohorského prostredia slovenských Tatier sa uskutočnil na viac ako päťdesiatich stanoviskách v sto smeroch. Zúčastnilo sa na ňom dvesto počítajúcich a jedným z faktorov, ktorý dlhodobo sledujú, je aj počasie a jeho vplyv na návštevnosť. Strážcovia Správy TANAP-u zabezpečujú počítanie v Západných Tatrách. Na niektorých spočítacích lokalitách zisťovali aj národnostné zloženie turistov vstupujúcich do vysokohorského prostredia, predmetom sledovania je aj časová dynamika (počas dňa aj v priebehu viacerých rokov) a priestorové hľadisko (lokality so špičkovou návštevnosťou).
A aké sú výsledky sčítania v Západných Tatrách? Počas dvoch dní navštívilo Babky 120, Jaloveckú dolinu 75, Žiarsku dolinu 1 184, Račkovu a Jamnickú dolinu 303, Bystrú 24 a Kamenistú dolinu 43 turistov. V tých istých lokalitách bolo vlani spolu 1 206 turistov, tento rok
1 749 turistov. Tradične najnavštevovanejšou lokalitou bola Žiarska dolina, čo potvrdzuje, že ľudí priťahuje chata (hoci v rekonštrukcii), dobrý prístup v podobe spevnenej cesty, ako aj iné atrakcie (napr. kolobežky). Najviac ľudí vstupuje do vysokohorského prostredia dopoludnia, vracajú sa prevažne medzi 14. a 18. hodinou. Počasie ovplyvňuje návštevnosť lokalít - obidva dni prevládalo polojasné, neskôr až polooblačné a oblačné počasie, preto bola návštevnosť v piatok aj sobotu relatívne vyrovnaná. Oblasť Žiarskej doliny navštívilo 37 % návštevníkov z Čiech, 35 % z Poľska a 28 % zo Slovenska.
Z výsledkov monitoringu návštevnosti vysokohorského prostredia slovenských Tatier vyplýva, že v piatok 11. augusta navštívilo Tatry 10 278 návštevníkov, v sobotu to bolo 14 918 návštevníkov. Návštevnosť ovplyvnilo počasie, ktoré bolo prvý deň spočítania nepriaznivé, druhý deň spočítania priaznivé a popoludní miestami nepriaznivé. Napriek tomu však prišlo do vysokohorského prostredia viac ľudí ako po iné roky v podobnom počasí. Tradične k najviac navštevovaným lokalitám patrilo Skalnaté pleso, Hrebienok a Popradské pleso. To potvrdzuje skutočnosť, že oblasti s ľahkou dostupnosťou (cesta, lanovka), resp. s atrakciami (vysokohorské chaty), ľudí priťahujú najviac. Z národností výrazne prevládali Poliaci a Česi, tretí v poradí boli Slováci.
Systematické sledovanie návštevnosti začala Správa TANAP-u robiť v roku 1972 vďaka prudkému vzostupu návštevnosti. Počas štyridsaťročnej existencie národného parku vzrástla ročná návštevnosť takmer stonásobne. Na základe návštevnosti vysokohorského prostredia sa odhaduje aj celková ročná návštevnosť Tatier - tá bola v roku 1988 viac ako päť miliónov ľudí. Monitoring slúži pre potreby ochrany prírody, vedy a výskumu napríklad pri stanovení únosnej návštevnosti, pri usmerňovaní turistických aktivít, pri plánovaní údržby turistických chodníkov a ich vybavenosti, zintezívnení strážnej služby, ale aj odborníkom z oblasti cestovného ruchu. Vďaka údajom z monitoringu návštevnosti bol napríklad v minulosti obmedzený voľný pohyb ľudí po území národného parku, do návštevného poriadku sa dostalo usmernenie o pohybe len po značkovaných turistických chodníkoch, niektoré oblasti boli pre neúnosnú návštevnosť uzatvorené, podarilo sa stanoviť maximálne kvóty návštevníkov, ktoré mohli horské dopravné zariadenia vyviezť.