Ružomberok – Niekoľko predajcov čučoriedok zaregistrovali v letných mesiacoch šoféri prechádzajúci Ružomberským okresom. „Číhajú“ doslova na každom voľnom priestranstve pri frekventovanej a veľmi nehodovej ceste, ktorou denne prejdú nielen tisícky osobných áut, ale i kamiónov.
„Vôbec sa s vami nebudem rozprávať!,“ zareagovala na našu otázku približne štyridsaťročná predavačka len pár kilometrov za Ružomberkom. Meno i vek nám odmietla prezradiť. „S cudzími ľuďmi sa nerozprávam,“ zaklincovala svoju predchádzajúcu odpoveď. Po chvíli však predsa len prelomila bobríka mlčania. „No a čo, že tu predávam?! Veď nerobím nič zlé, nikomu neškodím. Takýmto spôsobom sa snažím privyrobiť si pár korún, som nezamestnaná a podpora v dnešnej dobe nie je bohviečo. Kilo čučoriedok predávam za sto korún, no jednej pani som predala už aj za osemdesiat.“
Pri jej „predajni“ sa predstavujú najmä domáci turisti, Poliaci ani veľmi nie. U našich severných susedov totiž kúpite čučoriedky ešte lacnejšie. „Strach z áut, samozrejme, mám, no ale čo už narobím, keď si chcem privyrobiť?! Je to riziko podnikania. Ľudia nevedia oceniť tú drinu, ktorá je za nazbieraním čučoriedok. Veď napríklad včera som celý deň zbierala a čistila nazbieranú úrodu. Navyše, ide len o sezónne prilepšenie si, predávať sa dá necelý mesiac.“
Ak je predajca za krajnicou, zvyčajne sa nedopúšťa ani dopravného priestupku, a preto ich policajti za dopravný priestupok pokutovať nemôžu. „Policajti ich pokutujú, pretože často predávajú bez povolenia, čím sa dopúšťajú priestupku proti verejnému poriadku,“ povedala nám Jana Balogová, zástupkyňa hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline. „Predajcovia často zabúdajú na fakt, že na cestách ružomberského okresu dochádza k veľmi závažným dopravným nehodám. Spolupracujú s nami i starostovia dotknutých obcí, ktorí by určite privítali, keby ľudia predávali čučoriedky v obci na vyhradenom mieste, prípadne na trhovisku. Polícia bude dopravno–bezpečnostnú situáciu na tomto veľmi nehodovom úseku monitorovať i naďalej.“