Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Spisovateľ a publicista z Hubovej

Podujatia na počesť spisovateľa a exilového pracovníka Jána Okáľa (1915 – 1990) z liptovskej dediny Hubová sa po vlaňajšom martinskom seminári v Slovenskej národnej knižnici a po viacerých podujatiach v Okáľovom rodnom prostredí v Hubovej i Ľubochni konali tohto roku aj v Žiline, pretože jeho život a tvorba súviseli určitý čas aj s týmto mestom. Vo výstavnej sieni žilinského Domu Matice slovenskej prezentovali výstavu Ján Okáľ: Srdcom som zo Slovenska nikdy neodišiel. O živote a tvorbe Jána Okáľa odzneli počas sprievodných podujatí aj informácie o žilinskom účinkovaní Jána Okáľa, ktoré ponúkame aj čitateľom MY Liptovské noviny.


Počas druhej svetovej vojny sa Ján Okáľ stal pracovníkom Ministerstva národnej obrany v Bratislave, odkiaľ ho poslali do dôstojníckej školy. Po jej absolvovaní ho minister národnej obrany Ferdinand Čatloš v lete 1942 vyslal do Žiliny vykonávať úlohu tlačového dôstojníka. Po nástupe na žilinské pracovisko 26. augusta 1942 oznámil Ján Okáľ svoju novú adresu básnikovi Jánovi Smrekovi do Prahy, pripomenúc mu zároveň jeho dávnejší sľub, že ho bude zásobovať knihami, vychádzajúcimi v pražskej Komornej knižnici Elánu, aby mohol o nich písať recenzie. Mladý publicista a začínajúci básnik totiž v predchádzajúcom období zanietene sledoval nové vydania umeleckej a pedagogickej literatúry a informoval o nich verejnosť v časopisoch Slovenský hlas a Slovenská škola. V Slovenskej škole od januára 1939 do marca 1940 v každom čísle viedol o nových knihách pre deti samostatnú rubriku, v ktorej posudzoval  diela Jozefa Cígera Hronského, Ely a Jaroslava Vodrážkovcov, Jána Bodeneka, Ferdinanda Gabaja, Jozefa Horáka a iných. Zamestnanie v Žiline mu poskytovalo dostatok času, aby sa práci recenzenta venoval ďalej, ba otváralo mu dvere viacerých redakcií, kde mohol publikovať. Lenže mal problémy so zaobstarávaním nových kníh. Po účinkovaní v Matici slovenskej v Martine sa už nechcel obmedzovať iba na detské publikácie, preto sa častejšie obracal na Jána Smreka, s ktorým sa predtým spoznal v Martine a neskôr prehĺbil vzájomné kamarátstvo vo svojej rodnej dedine, kde Smrekovi zabezpečil dovolenkové bývanie, ba z veľkej časti aj program pobytu. Jána Smreka však v Prahe zamestnávali mnohoraké povinnosti, takže svoje sľuby plnil iba čiastočne, preto sa Ján Okáľ začal v Žiline viac venovať svojej vlastnej umeleckej tvorbe. Hneď v prvý rok svojho účinkovania vydal výber zo svojej intímnej lyriky pod názvom Ľúbosť. V doterajších slovenských aj zahraničných publicistických príspevkoch o Jánovi Okáľovi, ba aj v knižných literárnych prehľadoch a encyklopédiách sa uvádza nesprávny rok vydania tejto zbierky – totiž rok 1944 bez udania miesta. Knižka však vyšla o dva roky skôr – na Vianoce 1942.


J. Okáľ svoju prvú zbieročku intímnych veršov poslal hneď kamarátovi básnikovi Jánovi Kostrovi z Turčianskej Štiavničky, ktorý vtedy pracoval v Slovenskom rozhlase v Bratislave. On ich zveril na naštudovanie recitátorovi Viliamovi Záborskému, ktorý ich predniesol do éteru asi vo februári alebo v marci 1943 a súčasne ich nahrali na gramofónové platne. V rozhlasovom Kultúrnom okienku naplánovali o nich v tom čase odvysielať aj referát, čo mal na starosti tajomník a dramaturg Slovenského rozhlasu Gabriel Rapoš. Keď Ján Kostra pricestoval do Žiliny, chcel sa Jánovi Okáľovi za zbierku osobne poďakovať. Hľadal ho tam, ale nenašiel, pretože Okáľ síce v Žiline pracoval, no dochádzal do zamestnania z Martina, kde žila jeho manželka s troma synmi. Tak mu Kostra aspoň napísal list s poďakovaním, pochvalou pekne vybrúsených veršov a priložil svoju zbierku Puknutá váza, ktorá vyšla v tom istom roku ako Okáľova Ľúbosť.


Knižka Ľúbosť však nepredstavovala literárnu prvotinu mladého poručíka. Už v roku 1940 mu Matica slovenská v Martine vydala verše pre deti pod názvom Najkrajšia pesnička, ktoré ilustroval František Kudláč. A onedlho nato (v roku 1941) mu Ministerstvo národnej obrany Slovenskej republiky nákladom vydavateľstva ČAS vydalo jeho dokumentárnu knižku z cesty na východný front pod názvom Kultúrne pomery v SSSR. Spomínaná žilinská zbierka Ľúbosť sa teda stala treťou autorovou knižkou v poradí, ale prvou, ktorou dal čitateľskej verejnosti nazrieť do svojho súkromia. V Žiline potom pripravoval na vydanie ďalšie básne s intímnou tematikou prehlbujúcou tému ľúbosti. Pridal aj tie, ktoré už prv vyšli v Eláne, Slovenských pohľadoch a Slovenskom hlase. V Žiline ich doplnil, usporiadal a ponúkol martinskému vydavateľstvu s ilustráciami Ľudovíta Fullu na obálke a frontispice. Vyšli v roku 1943 pod názvom Nedožité chvíle. V tom istom roku vyšla aj jeho zbierka básní Nehnem sa, ktorú písal „...v časoch najväčších úzkostí o osud národa“, ale i „ ...najväčších svojich nádejí a túžob“. Aj verše tejto zbierky pripravoval na vydanie v Žiline, hoci vyšli potom v Bratislave.


V žilinsko-martinskom prostredí sa v rokoch 1942 –1943 zaoberal nielen poéziou a publicistikou, ale aj krátkymi prózami – novelami, ktoré chcel vydať knižne. Plánoval tak urobiť v jeseni 1943, lenže zo Žiliny ho odvolali do Bratislavy, kde už nemal také vhodné podmienky na tvorbu, ba v neskorších memoároch priznal, že tam nemal ani len vlastný stôl. Jeho novely knižne nikdy nevyšli. Niektoré zostali publikované v časopisoch Obroda a Slovenské pohľady. Ešte rozsiahlejšia než knižná umelecká literárna tvorba bola Okáľova publicistická činnosť vo vojenských a civilných časopisoch i novinách, lenže tá ešte nie je prebádaná. Ukazuje sa teda, že pomerne krátke žilinské obdobie bolo pre Jána Okáľa z hľadiska kvantity jeho publikovania na Slovensku vlastne najplodnejším spisovateľovým obdobím.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
  2. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
  3. Všetkým lepí pred voľbami
  4. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  5. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  6. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  7. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  8. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 163
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 599
  3. Všetkým lepí pred voľbami 7 272
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 5 941
  5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 120
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 079
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 477
  8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 980

Blogy SME

  1. Boris Vanek: Keď počítač ukradne prácu...
  2. Juraj Kumičák: Politikum III - Matovič
  3. Radoslav Medzihradský: Trošku inak o politike a spoločnosti
  4. Martin Turčan: Nesmieš zúfať, musíš iba dúfať, že trikrát bolo dosť. Vyhraj voľby a môžeš všetko
  5. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (5/7)
  6. Martin Škopec Antal: Mentálne zbúraniská Igora M. a generovanie egomaniakov
  7. Ivan Bilohuščin: Práca na 20 rokov
  8. Janka Bittó Cigániková: Cigániková vraj pomáha len Pente, tu sú všetky moje návrhy zákonov
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 817
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 37 890
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 311
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 168
  5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 747
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 727
  7. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 22 881
  8. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 19 062
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

SOŠ polytechnická v Liptovskom Mikuláši.

Odvolanie má len odporúčací charakter. Definitívne rozhodne županka.


1 h
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


6 h
Prvádzač do Liptovského Mikuláša prejde obnovou.

S prácami by mali začať na budúci rok.


7 h

Na jeseň sa v oblasti kúpeľných pobytov často ponúkajú balíčky, ktoré zahŕňajú ubytovanie, stravu a rôzne procedúry.


16 h

Blogy SME

  1. Boris Vanek: Keď počítač ukradne prácu...
  2. Juraj Kumičák: Politikum III - Matovič
  3. Radoslav Medzihradský: Trošku inak o politike a spoločnosti
  4. Martin Turčan: Nesmieš zúfať, musíš iba dúfať, že trikrát bolo dosť. Vyhraj voľby a môžeš všetko
  5. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (5/7)
  6. Martin Škopec Antal: Mentálne zbúraniská Igora M. a generovanie egomaniakov
  7. Ivan Bilohuščin: Práca na 20 rokov
  8. Janka Bittó Cigániková: Cigániková vraj pomáha len Pente, tu sú všetky moje návrhy zákonov
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 817
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 37 890
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 311
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 168
  5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 747
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 727
  7. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 22 881
  8. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 19 062
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu