Spisovateľ a publicista z Hubovej

Podujatia na počesť spisovateľa a exilového pracovníka Jána Okáľa (1915 – 1990) z liptovskej dediny Hubová sa po vlaňajšom martinskom seminári v Slovenskej národnej knižnici a po viacerých podujatiach v Okáľovom rodnom prostredí v Hubovej i Ľubochni konali tohto roku aj v Žiline, pretože jeho život a tvorba súviseli určitý čas aj s týmto mestom. Vo výstavnej sieni žilinského Domu Matice slovenskej prezentovali výstavu Ján Okáľ: Srdcom som zo Slovenska nikdy neodišiel. O živote a tvorbe Jána Okáľa odzneli počas sprievodných podujatí aj informácie o žilinskom účinkovaní Jána Okáľa, ktoré ponúkame aj čitateľom MY Liptovské noviny.

SkryťVypnúť reklamu


Počas druhej svetovej vojny sa Ján Okáľ stal pracovníkom Ministerstva národnej obrany v Bratislave, odkiaľ ho poslali do dôstojníckej školy. Po jej absolvovaní ho minister národnej obrany Ferdinand Čatloš v lete 1942 vyslal do Žiliny vykonávať úlohu tlačového dôstojníka. Po nástupe na žilinské pracovisko 26. augusta 1942 oznámil Ján Okáľ svoju novú adresu básnikovi Jánovi Smrekovi do Prahy, pripomenúc mu zároveň jeho dávnejší sľub, že ho bude zásobovať knihami, vychádzajúcimi v pražskej Komornej knižnici Elánu, aby mohol o nich písať recenzie. Mladý publicista a začínajúci básnik totiž v predchádzajúcom období zanietene sledoval nové vydania umeleckej a pedagogickej literatúry a informoval o nich verejnosť v časopisoch Slovenský hlas a Slovenská škola. V Slovenskej škole od januára 1939 do marca 1940 v každom čísle viedol o nových knihách pre deti samostatnú rubriku, v ktorej posudzoval  diela Jozefa Cígera Hronského, Ely a Jaroslava Vodrážkovcov, Jána Bodeneka, Ferdinanda Gabaja, Jozefa Horáka a iných. Zamestnanie v Žiline mu poskytovalo dostatok času, aby sa práci recenzenta venoval ďalej, ba otváralo mu dvere viacerých redakcií, kde mohol publikovať. Lenže mal problémy so zaobstarávaním nových kníh. Po účinkovaní v Matici slovenskej v Martine sa už nechcel obmedzovať iba na detské publikácie, preto sa častejšie obracal na Jána Smreka, s ktorým sa predtým spoznal v Martine a neskôr prehĺbil vzájomné kamarátstvo vo svojej rodnej dedine, kde Smrekovi zabezpečil dovolenkové bývanie, ba z veľkej časti aj program pobytu. Jána Smreka však v Prahe zamestnávali mnohoraké povinnosti, takže svoje sľuby plnil iba čiastočne, preto sa Ján Okáľ začal v Žiline viac venovať svojej vlastnej umeleckej tvorbe. Hneď v prvý rok svojho účinkovania vydal výber zo svojej intímnej lyriky pod názvom Ľúbosť. V doterajších slovenských aj zahraničných publicistických príspevkoch o Jánovi Okáľovi, ba aj v knižných literárnych prehľadoch a encyklopédiách sa uvádza nesprávny rok vydania tejto zbierky – totiž rok 1944 bez udania miesta. Knižka však vyšla o dva roky skôr – na Vianoce 1942.

SkryťVypnúť reklamu


J. Okáľ svoju prvú zbieročku intímnych veršov poslal hneď kamarátovi básnikovi Jánovi Kostrovi z Turčianskej Štiavničky, ktorý vtedy pracoval v Slovenskom rozhlase v Bratislave. On ich zveril na naštudovanie recitátorovi Viliamovi Záborskému, ktorý ich predniesol do éteru asi vo februári alebo v marci 1943 a súčasne ich nahrali na gramofónové platne. V rozhlasovom Kultúrnom okienku naplánovali o nich v tom čase odvysielať aj referát, čo mal na starosti tajomník a dramaturg Slovenského rozhlasu Gabriel Rapoš. Keď Ján Kostra pricestoval do Žiliny, chcel sa Jánovi Okáľovi za zbierku osobne poďakovať. Hľadal ho tam, ale nenašiel, pretože Okáľ síce v Žiline pracoval, no dochádzal do zamestnania z Martina, kde žila jeho manželka s troma synmi. Tak mu Kostra aspoň napísal list s poďakovaním, pochvalou pekne vybrúsených veršov a priložil svoju zbierku Puknutá váza, ktorá vyšla v tom istom roku ako Okáľova Ľúbosť.

SkryťVypnúť reklamu


Knižka Ľúbosť však nepredstavovala literárnu prvotinu mladého poručíka. Už v roku 1940 mu Matica slovenská v Martine vydala verše pre deti pod názvom Najkrajšia pesnička, ktoré ilustroval František Kudláč. A onedlho nato (v roku 1941) mu Ministerstvo národnej obrany Slovenskej republiky nákladom vydavateľstva ČAS vydalo jeho dokumentárnu knižku z cesty na východný front pod názvom Kultúrne pomery v SSSR. Spomínaná žilinská zbierka Ľúbosť sa teda stala treťou autorovou knižkou v poradí, ale prvou, ktorou dal čitateľskej verejnosti nazrieť do svojho súkromia. V Žiline potom pripravoval na vydanie ďalšie básne s intímnou tematikou prehlbujúcou tému ľúbosti. Pridal aj tie, ktoré už prv vyšli v Eláne, Slovenských pohľadoch a Slovenskom hlase. V Žiline ich doplnil, usporiadal a ponúkol martinskému vydavateľstvu s ilustráciami Ľudovíta Fullu na obálke a frontispice. Vyšli v roku 1943 pod názvom Nedožité chvíle. V tom istom roku vyšla aj jeho zbierka básní Nehnem sa, ktorú písal „...v časoch najväčších úzkostí o osud národa“, ale i „ ...najväčších svojich nádejí a túžob“. Aj verše tejto zbierky pripravoval na vydanie v Žiline, hoci vyšli potom v Bratislave.


V žilinsko-martinskom prostredí sa v rokoch 1942 –1943 zaoberal nielen poéziou a publicistikou, ale aj krátkymi prózami – novelami, ktoré chcel vydať knižne. Plánoval tak urobiť v jeseni 1943, lenže zo Žiliny ho odvolali do Bratislavy, kde už nemal také vhodné podmienky na tvorbu, ba v neskorších memoároch priznal, že tam nemal ani len vlastný stôl. Jeho novely knižne nikdy nevyšli. Niektoré zostali publikované v časopisoch Obroda a Slovenské pohľady. Ešte rozsiahlejšia než knižná umelecká literárna tvorba bola Okáľova publicistická činnosť vo vojenských a civilných časopisoch i novinách, lenže tá ešte nie je prebádaná. Ukazuje sa teda, že pomerne krátke žilinské obdobie bolo pre Jána Okáľa z hľadiska kvantity jeho publikovania na Slovensku vlastne najplodnejším spisovateľovým obdobím.

Autor: Mária Rapošová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 070
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 682
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 579
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 557
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 362
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 927
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 902
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 222
  1. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  3. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  4. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  5. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  6. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  7. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  8. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 566
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 995
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 584
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 047
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 475
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 435
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 053
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 762
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Bude Marek Petruš novou trénerskou náhradou za Ľubomíra Reitera?

Liptovský Mikuláš čaká posledný zápas tejto sezóny.


MFK Ružomberok predbehol Trenčín v boji o baráž. Dostal sa na desiatu priečku, ktorá, zatiaľ, drží Liptákov od baráže.

V stretnutí 9., predposledného kola nadstavbovej časti Niké ligy, skupiny o záchranu, futbalisti MFK Ružomberok vyhrali nad AS Trenčín 1:0. Bol to však infarktový napinák až do naplnenia nadstavenej trojminútovky.


Ján Svrček
Chlapci si prišli na svoje.

Štadión MFK Tatran v Liptovskom Mikuláši sa stal dejiskom žilinského krajského kola najväčšieho školského futbalového turnaja na Slovensku.


Nový pápež Lev XIV.

František by bol s nástupcom spokojný.


1
  1. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  3. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  4. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  5. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  6. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  7. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  8. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 566
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 995
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 584
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 047
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 475
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 435
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 053
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 762
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu