Liptovský Mikuláš – Päťhodinový rokovací maratón absolvovali minulý štvrtok poslanci Mestského zastupiteľstva v L. Mikuláši. V jedenásťbodovom programe vzbudila medzi poslancami veľký záujem správa o činnosti mestskej polície, ktorú za prvých šesť mesiacov tohto roka predložil jej náčelník Ľubomír Marjovič. Poslancov zarazil najmä fakt, že za prvý polrok vykradli najmä na sídlisku Podbreziny až 120 motorových vozidiel. Vlani policajti za rovnaké obdobie zaznamenali šesťdesiatpäť krádeží vecí z áut. Ide teda o takmer stopercentný nárast!
„Celkove môžeme skonštatovať, že bezpečnostná situácia v L. Mikuláši je stabilizovaná. To, že sa nám nedarí priblížiť k výsledkom z roku 2002, ovplyvňujú viaceré faktory. Napríklad zvýšenie turistického ruchu, reorganizácia Policajného zboru či zníženie početných stavov policajtov na obvodnom oddelení,“ skonštatoval vo svojej správe pre poslancov Ivan Pelach, riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru v L. Mikuláši. Samotná mestská polícia v prvom polroku riešila 2906 priestupkov, za ktoré vyzbierala na pokutách vyše 530-tisíc korún. Sedemnásť priestupkov zistili mestskí policajti vďaka kamerovému systému. Poslanca Jaroslava Baroka zaujímalo, či sa v záujme bezpečnosti občanov počet kamier zvýši. „Tento rok sme v budovaní kamerového systému nepokračovali, čakali sme na budovanie optickej siete. Tá nám umožní o približne polovicu lacnejšiu montáž kamier. Jednu kameru plánujeme umiestniť tak, aby sledovala časť diaľničného privádzača, ďalšiu plánujeme dať k zimnému štadiónu, aby monitorovala aj časť Hlbokého. Uvažujeme aj o kamere, ktorá by monitorovala okolie autobusovej i železničnej stanice, jednu kameru by sme chceli dať na Podbreziny,“ odpovedal Ľ. Marjovič, ktorý poukázal i na problémové pokrytie služieb počas leta.
„Pracuj
em v non stop prevádzke, takže viem, aké je náročné nahrádzať ľudí počas dovoleniek. Zaráža ma ale vykrádanie vecí z motorových vozidiel. Štátna polícia znižuje stavy, občania sa ale chcú oprávnene cítiť bezpečne. Rozširovaniu kamerového systému sa budeme musieť seriózne venovať i v budúcnosti,“ povedal poslanec Jaroslav Čefo. Podľa náčelníka mestskej polície sa trestná činnosť presúva na miesta, kde kamery nedovidia. I preto je potrebné ich ďalšie rozšírenie.
Poslanec Miroslav Parobek sa zaujímal, čo robia policajti proti vykrádačom áut. Tento problém podľa jeho slov veľmi trápi najmä obyvateľov Podbrezín. „Zlodeji majú v dnešnej dobe ďaleko lepšie možnosti ako policajti. Ich dolapenie je čoraz ťažšie. Posilnili sme hliadky, veľmi úzko spolupracujeme so štátnou políciou. Keby sme pracovali na vlastnú päsť, pokazíme celú prácu štátnej polície,“ uviedol Ľ. Marjovič. „Za aký dlhý čas je schopná prísť hliadka na miesto činu?,“ pýtala sa poslankyňa Oľga Puchá. Náčelník jej odpovedal, že v priemere to je desať minút. O. Puchú zaujímalo, či sedemnásť priestupkov zistených pomocou kamerového systému nie je málo. „Záleží ale, kde sa hliadka nachádza a aký prípad rieši.“ Primátor Alexander Slafkovský pripomenul, že mestská polícia prevádzkuje aj pulty centrálnej ochrany. Tam majú podľa jeho slov mestskí policajti limit, do ktorého musia zasiahnuť. „Ešte sa nám nestalo, že by sme boli z niečoho obvinení. Čo sa týka kamier, tie nie sú objektívnym meradlom našej činnosti. Tam kde sú, sa kriminalita vytráca,“ uviedol Ľ. Marjovič.
O prístroj na meranie hluku sa zaujímal poslanec Boris Vacek. „Kúpili sme ho, využíva sa?,“ pýtal sa poslanec. „Prístroj na meranie hluku sme nekúpili, stojí vyše štvrť milióna, no máme oň záujem,“ povedal náčelník.
Poslanci sa venovali aj spolupráci mestskej polície s Demänovskou dolinou. Tejto ako i ostatným témam z ostatného zasadnutia sa vrátime v budúcom čísle.