Liptovský Hrádok – „Volám sa Radko Pitoňák, chodím do štvrtej triedy a za štyri roky som prežil dve sťahovania našej školy. Dnes sa teším, že sa konečne budeme učiť v novej budove s veľkými chodbami a v pekných triedach,“ povedal štvrták Radko 4. septembra pred otvorením nového pavilónu v Základnej škole na Hradnej ulici v Liptovskom Hrádku, na ktorý získala škola finančné prostriedky z Európskych sociálnych fondov. Na otvorení sa zúčastnili okrem iných hostí aj poradca z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Štefan Škríp, Marián Jusko z partnerskej spoločnosti Stredoeurópskej nadácie (Central european foundation - CEF), zástupkyňa CEF Janet Livingstone, Július Graňák, Imrich Mlynarčík, Miroslav Vrbacký, Vladimír Bruncko, Vlasta Körnerová, Richard Muchý, primátor mesta Vasil Popovič, zástupca primátora Ján Kubek a ďalší predstavitelia mesta Liptovský Hrádok.
Základná škola na Hradnej ulici od roku 1986 zápasila s priestorovými problémami. Vyučovanie prebiehalo v hlavnej budove, v nevyhovujúcich priestoroch bývalého rodinného domu a v prenajatých priestoroch bývalej Včelárskej školy. Pritom škola vzdeláva takmer sedemsto žiakov z Liptovského Hrádku a okolitých obcí. Poskytuje rozšírené vyučovanie cudzích jazykov od tretieho ročníka, rozšírené vyučovanie matematiky a prírodovedných predmetov od piateho ročníka. Voliteľné predmety sú prispôsobené na získavanie praktických zručností a na prípravu pre gymnáziá, odborné školy a učilištia. Cieľom dvojročného projektu bolo zvýšenie kvality vyučovacieho procesu realizovaním prístavby školy. Prístavba je prepojená s hlavnou budovou, na prízemí sa nachádza šesť učební ročníkov 1. až 4., na prvom poschodí priestory pre školský klub, odborné učebne a veľká viacúčelová miestnosť, v ďalšej časti bude špeciálny pedagóg. Priestory prístavby žiaria farbami, dominantná je oranžová. Triedy sú zariadené moderným nábytkom, kde napríklad pracovné stoly aj stoličky majú nastaviteľnú výšku podľa individuálnych potrieb žiakov, stoličky sú ťažšie a zaručujú stabilitu i bezpečnosť detí. Primátor Liptovského Hrádku Vasil Popovič prístavbu takmer za dvadsaťštyri miliónov korún komentoval: „Vyriešili sme dlhodobý problém s prenajímaním priestorov, získali šesť učební s príslušenstvom, odborné učebne, priestory na voľnočasové aktivity a bezbariérové prístupy pre telesne postihnuté deti.“ Tým sa škola stala prvou a jedinou základnou školou v regióne horného Liptova, ktorá zabezpečila bezbariérový prístup do budovy a tried a poskytuje aj sociálne zariadenia pre telesne postihnutých žiakov. „V škole máme viac ako dvadsať integrovaných žiakov,“ vysvetlila tieto úpravy riaditeľka školy Viera Jurišová, „mysleli sme práve na telesne postihnuté deti, na deti, ktoré sú na vozíčku alebo chodia o barlách. Mali sme v škole dievčatko, ktoré s vozíčkom vynášali na poschodia a bolo mi to nesmierne ľúto. Veľmi ma teší, že naša škola myslí nielen na zdravé deti, ale aj na deti, ktorým osud nadelil smutnejší život.“ Pri práci s integrovanými deťmi, tzn. s telesne postihnutými deťmi, s deťmi s poruchami komunikácie, dyslekciou, dysgrafiou a s deťmi s poruchami správania, bude pomáhať vyučujúcim aj asistent učiteľa, ktorý už v škole pracuje od minulého školského roka, a špeciálny pedagóg.“
Podpredsedníčka správnej rady Stredoeurópskej nadácie Janet Livingstone pri otvorení prístavby žiarila spokojnosťou: „Nadácia v rámci programu Regióny pre vás pracovala v tíme s odborníkmi a mám obrovskú radosť, že môžem tu dnes byť a vidieť túto krásnu novostavbu. Tento projekt nám robí zvlášť radosť, lebo takéto priestory majú pozitívny vplyv nielen na samotný vyučovací proces, ale ľahšie podmienky budú tu mať aj telesné postihnuté deti, všetky deti aj pri výučbe cudzích jazykov, čo je pre nás tak strašne dôležité, pretože sme v Európskej únii. Škola bude mať veľmi dobrý vplyv aj na širšiu komunitu, ktorej sa otvára a ľudia majú možnosť sa v nej v mimovyučovacom čase stretávať a robiť rôzne aktivity. Nadácia podporuje na Slovensku päťdesiatosem škôl v menších mestách a je mi cťou byť práve tu. Naše deti idú do sveta a musíme tvrdo pracovať, aby boli na to pripravené. Táto škola má prostriedky na takúto prípravu.“
Primátor mesta Vasil Popovič vyjadril aj osobné pocity: „Čo ma najviac prekvapilo na realizácii projektu, je nadšenie riaditeľky školy, zástupkýň a celého pedagogického zboru. Sami pomáhali pri dokončievaní a dofinancovaní projektu a veľmi ma teší taká obyčajná ľudská radosť, s ktorou k práci pristupovali.“
Autor: DagmaRA