Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky

Úradníci hlasno kričia mlčaním

Viete, ako sa nazýva niekto, kto síce vytvorí niečo funkčné, ale je to úplne nepotrebné (napríklad prístroj na škrabkanie sa v uchu)? No predsa podivín. Ako však nazvať niekoho, kto vytvorí niečo funkčné, dokonca aj potrebné a prospešné, ale napriek tomu to nevyužíva? Nuž predsa... Odpoveď na druhú hádanku nechajme nedopovedanú, pretože mlčanie je niekedy najhlasnejší krik.
V duchu druhej hádanky sa správa väčšina volených zástupcov mesta Ružomberok, vedúcich pracovníkov mestského úradu, ale aj iných „úradníkov“. Majú totiž možnosť, no dostatočne ju nevyužívajú. Akú možnosť a čo nevyužívajú?

Často navštevovaný internet

Poďme pekne po poriadku. Mesto Ružomberok má internetovú stránku, po ktorej sa dá relatívne veľmi dobre surfovať. Jedna z jej sekcií je nazvaná Diskusia. Ako pre redakciu Liptov uviedol správca tejto internetovej stránky Ladislav Matej: „V auguste sme zaznamenali denne priemerne unikátnych 1 024 návštev tejto stránky pri takmer 50 tisícoch prístupoch. Mesačne ružomberská stránka eviduje 30 tisíc návštev pri počte približne 1,5 milióna prístupov. Navyše, v závere augusta (25. 8.) sme zaevidovali historicky rekordných 1 452 návštev pri 67 694 prístupoch v jeden deň.“
Ak si tieto údaje vynásobíme počtom dní v mesiaci a počtom mesiacov v roku, dôjdeme k záveru, že informácie na internete si prečíta omnoho viac ľudí ako tie, ktoré sú publikované v ktoromkoľvek regionálnom médiu. Hold, internet sa stáva médiom, ktoré v čoraz väčšej miere ovplyvňuje názory občanov. Je preto nepochopiteľné (zastaralé, skostnatené?), ak niekto nereaguje na internetové pripomienky, názory, kritiku, neraz mlčí aj pri ostrých vyjadreniach, ale ozýva sa až po publikovaní článku v tlači. Veď internetový návštevník si takýto postoj môže vyhodnotiť v duchu slovenského - kto mlčí, ten svedčí.
Vráťme sa však k pôvodnej otázke - akú možnosť majú a čo väčšinou dostatočne nevyužívajú pracovníci mestského úradu, riadiaci pracovníci ním riadených organizácií? No predsa vlastnú internetovú stránku. Prečítať sme si to mohli aj v príspevku, ktorý bol „zavesený“ na jednu z diskusných podstránok: „Mňa na tejto veci hnevá to, že na oficiálnej stránke mesta niekto vytvoril stránku venovanú diskusii, ale skutočne málokedy sa zodpovední vyjadrujú k prednášaným ponosám, pripomienkam. To je ozaj smutné. Načim zrušiť túto rubriku. A bude pokoj...“
A my len dodajme, že podľa slovníka znamená slovo diskusia výmenu názorov minimálne dvoch strán na istú vec. V prípade ružomberskej internetovej stránky to však neplatí. Veď viac ako 99,9 % príspevkov je z „pera“ občanov mesta, teda len z jednej strany.

Príklady ignorácie

Otvorene treba povedať, že tento názor na ružomberských internetových diskusných stránkach nie je ojedinelý (písali sme o tom aj v novinách MY Liptov č. 36 v príspevku pod titulkom Ignorácia na pokračovanie). Potvrdzuje to aj skutočnosť, že v diskusnej sekcii vznikla samostatná podstránka pod názvom Nezáujem predstaviteľov mesta o občanov. A priznajme, že má svoje opodstatnenie. Veď k desiatkam priamych otázok, žiadostiam, dokonca prosbám, aby sa kompetentní (konečne) zapojili do diskusie treba pridať aj príspevky, ktoré síce nie sú tak jednoznačne štylizované, ale odpoveď si isto zasluhujú. Spomeňme len podstránku Šialené zvýšenie cien od RES, na ktorej bolo začiatkom septembra „zavesených“ viac ako šesťdesiat príspevkov. Okrem „laškovania“ jedného riadiaceho pracovníka mestského úradu s poslancom mestského zastupiteľstva o podružnom probléme, ktorý sa bezprostredne netýka dominantnej témy – zvyšovanie cien tepla, vyjadrenia kompetentných úplne absentujú.

Zákon pomôže

S prižmúrením jedného oka (oboch očí?) by sme niektoré internetové príspevky mohli vnímať ako žiadosti o poskytnutie informácií v zmysle Zákona č. 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám. Je mi jasné, že by mi každý právnik (i právny koncipient či študent práva) otrepal toto tvrdenie o hlavu, ale buďme benevolentní – obsahujú niektoré príspevky jasnú špecifikáciu problému? Sú vyslovené jednoznačné otázky? Je uvedené meno osoby, od ktorej sa žiada odpoveď? Áno, všetky tieto skutočnosti sú mnohokrát jasne čitateľné. Ak však chce byť niekto detailista...
Zrejme je potrebné oficiálne (síce bez kolku, ale v súlade so zákonom) žiadať odpovede a potom sa ich zrejme Ružomberčania aj dočkajú. Takže, podľa zákona č. 211/2000 informácie sa sprístupňujú bez preukázania právneho alebo iného dôvodu alebo záujmu, pre ktorý sa požadujú. Žiadosť o sprístupnenie informácií možno podať písomne, ústne, faxom, elektronickou poštou alebo iným technicky vykonateľným spôsobom. Zo žiadosti však musí byť zjavné, ktorej povinnej osobe je určená, kto ju podáva, ktorých informácií sa týka a aký spôsob sprístupnenia informácie žiadateľ navrhuje... Ak chceme donútiť úradníkov, aby odpovedali, stačí, aby niekto otázku z internetu zaslal v zmysle zákona „povinnej osobe“ a následne jej odpoveď zverejnil.
Na mieste je však aj za súčasného stavu otázka - prečo sa Ružomberčanom neodpovedá, prečo sa im nevysvetľujú, povedzme, ich nesprávne pohľady na daný problém? Veď odpovedať na položenú otázku nie je len legislatívne „prikázané“, ale odpoveď dokonca patrí medzi základné prejavy slušnosti.

Veční nespokojenci

Je možné, že dôvodom neodpovedania na občianske dotazy a pripomienky na oficiálnej internetovej stránke mesta je nepríjemná skúsenosť z postoja niektorých diskutujúcich, ktorí sa zrejme riadia heslom – nech mi na moju kritiku odpíšu čokoľvek, aj tak ich zotriem pod čiernu zem.
Len pred niekoľkými dňami niečo podobné zažil M. Matis z referátu životného prostredia oddelenia stavebného práva a životného prostredia Mestského úradu v Ružomberku. Veľmi seriózne a komplexne odpovedal na otázku týkajúcu sa vypúšťania nepríjemných emisií v meste: „Príslušným orgánom štátnej správy pre Wienerberger Slovenské tehelne Zlaté Moravce, prevádzka Bystrická cesta Ružomberok je Slovenská inšpekcia životného prostredia Žilina. Inšpekcia vydáva povolenia pre uvedenú prevádzku a taktiež vykonáva kontrolu. Toto je určené platnou legislatívou. Na dymenie z komína tehelní sme listom (a taktiež telefonicky) upozornili inšpekciu so žiadosťou o vykonanie kontroly. Taktiež sme listom požiadali priamo Wienerberger Zlaté Moravce o zaslanie stanoviska. Ďalšie informácie môžem dodať až po vykonaní kontroly.“
A aký ohlas malo jeho vyjadrenie? V niektorých príspevkoch jednoznačne neférový, nekompetentný... Čítajte s nami: „Ďakujem vám, že sa toľko staráte o ten zápach z tehelne, je to chvályhodné. Len tie výsledky akosi chýbajú. Asi sa hľadá ten koberec, pod ktorý by sa to zamietlo, však?“
„Pýtam sa len tak na okraj - aké máte kompetencie, keď nemôžete vlastne nič urobiť, taký odbor potom vôbec v meste nemusí byť.“
Uznajte sami – tieto príspevky sú urážajúce, podceňujúce činnosť samosprávneho pracovníka. To mal M. Matis na internet „zavesiť“ rozsah svojej práce, mal zvýrazňovať jej náročnosť, potrebnosť?
V tejto súvislosti však treba brať do úvahy skutočnosť, že takýto postoj k odpovedi na položenú otázku má len minimum diskutujúcich. Preto by sa postoje nepodstatnej menšiny nemali brať ako rozhodujúce pri rozhodovaní sa, či niekto bude alebo nebude komunikovať s občanmi, či bude odpovedať na ich otázky. Je proste potrebné povzniesť sa nad názormi nepodstatnej menšiny večných nespokojencov, pre ktorých zrejme ani voda z ľadovca nie je dostatočne studená.

Malé post skriptum

Tento príspevok bol napísaný na (nepriamy) podnet Zdenka Keyzlara, vedúceho oddelenia výstavby Mestského úradu v Ružomberku, ktorý v novinách My Liptov č. 36 reagoval na príspevok Africká cesta v Ružomberku (Liptov č. 34). Zdá sa totiž, že nie všetci chápu dôsledky ignorácie internetovej diskusie na oficiálnej ružomberskej stránke. Nie je dobré (ani správne) myslieť si, že nie je potrebné reagovať na pripomienky, názory (obyčajných) ľudí, povedzme, v duchu hesla - oni sú laici a ja som (veľký) odborník. Ich pohľady (aj keď neodborné) na danú problematiku by totiž nemali byť iba bezfarebným vzduchom, ktorý kompetentní nevidia.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 3. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 4. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 5. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 6. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 7. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 8. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 9. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 10. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 1. Posúvajú svet k lepšiemu: Sociálni inovátori
 2. Kupujete nový spotrebič? V PLANEO Elektro naň dostanete zľavu
 3. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 4. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 5. New financial contribution for meals vs. meal vouchers
 6. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 7. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 8. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 9. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 10. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 1. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 16 887
 2. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 16 032
 3. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 11 885
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 10 583
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 10 137
 6. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 9 054
 7. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 7 525
 8. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 7 107
 9. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 6 664
 10. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 5 854
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hnedé nádoby sú určené na tzv. kuchynský odpad.

V Liptovskom Mikuláši spustili pilotnú fázu zberu triedeného kuchynského odpadu.

2 h
Turín – zimné olympijské hry v roku 2006. Karol Križan chytá v zápase proti Švédom.

Bol účastníkom piatich majstrovstiev sveta i zimných olympijských hier. Mikulášsky hokejový brankár má okrem niekoľkých medailí zo slovenskej extraligy na svojom konte aj prestížny majstrovský titul vo švédskej lige. Reč je o Karolovi Križanovi.

5 h
Nový prístroj umožňuje posunúť diagnostiku z druhého trimestra tehotenstva - do obdobia prvého trimestra.

Umožní budúcim rodičom prvý raz vidieť svoje ešte nenarodené dieťa v 4D zobrazení.

7 h
Spartakiády: ženy z Uhorskej Vsi pravidelne nacvičovali spartakiádu, československá televízia natočila s nimi aj dokument.

Pozrite si, ako a čím žila Uhorská Ves v Československu.

8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajný zbor v Trnave žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po piatich odsúdených osobách.

7. máj

Hokejisti Nitry sú žiadaní doma i vo svete.

16 h

Už iba zhoda nepravdepodobných okolností zachráni trogárov medzi elitou.

9. máj

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.

6 h

Už ste čítali?