Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Úradníci hlasno kričia mlčaním

Viete, ako sa nazýva niekto, kto síce vytvorí niečo funkčné, ale je to úplne nepotrebné (napríklad prístroj na škrabkanie sa v uchu)? No predsa podivín. Ako však nazvať niekoho, kto vytvorí niečo funkčné, dokonca aj potrebné a prospešné, ale napriek tomu to nevyužíva? Nuž predsa... Odpoveď na druhú hádanku nechajme nedopovedanú, pretože mlčanie je niekedy najhlasnejší krik.
V duchu druhej hádanky sa správa väčšina volených zástupcov mesta Ružomberok, vedúcich pracovníkov mestského úradu, ale aj iných „úradníkov“. Majú totiž možnosť, no dostatočne ju nevyužívajú. Akú možnosť a čo nevyužívajú?

Často navštevovaný internet

Poďme pekne po poriadku. Mesto Ružomberok má internetovú stránku, po ktorej sa dá relatívne veľmi dobre surfovať. Jedna z jej sekcií je nazvaná Diskusia. Ako pre redakciu Liptov uviedol správca tejto internetovej stránky Ladislav Matej: „V auguste sme zaznamenali denne priemerne unikátnych 1 024 návštev tejto stránky pri takmer 50 tisícoch prístupoch. Mesačne ružomberská stránka eviduje 30 tisíc návštev pri počte približne 1,5 milióna prístupov. Navyše, v závere augusta (25. 8.) sme zaevidovali historicky rekordných 1 452 návštev pri 67 694 prístupoch v jeden deň.“
Ak si tieto údaje vynásobíme počtom dní v mesiaci a počtom mesiacov v roku, dôjdeme k záveru, že informácie na internete si prečíta omnoho viac ľudí ako tie, ktoré sú publikované v ktoromkoľvek regionálnom médiu. Hold, internet sa stáva médiom, ktoré v čoraz väčšej miere ovplyvňuje názory občanov. Je preto nepochopiteľné (zastaralé, skostnatené?), ak niekto nereaguje na internetové pripomienky, názory, kritiku, neraz mlčí aj pri ostrých vyjadreniach, ale ozýva sa až po publikovaní článku v tlači. Veď internetový návštevník si takýto postoj môže vyhodnotiť v duchu slovenského - kto mlčí, ten svedčí.
Vráťme sa však k pôvodnej otázke - akú možnosť majú a čo väčšinou dostatočne nevyužívajú pracovníci mestského úradu, riadiaci pracovníci ním riadených organizácií? No predsa vlastnú internetovú stránku. Prečítať sme si to mohli aj v príspevku, ktorý bol „zavesený“ na jednu z diskusných podstránok: „Mňa na tejto veci hnevá to, že na oficiálnej stránke mesta niekto vytvoril stránku venovanú diskusii, ale skutočne málokedy sa zodpovední vyjadrujú k prednášaným ponosám, pripomienkam. To je ozaj smutné. Načim zrušiť túto rubriku. A bude pokoj...“
A my len dodajme, že podľa slovníka znamená slovo diskusia výmenu názorov minimálne dvoch strán na istú vec. V prípade ružomberskej internetovej stránky to však neplatí. Veď viac ako 99,9 % príspevkov je z „pera“ občanov mesta, teda len z jednej strany.

Príklady ignorácie

Otvorene treba povedať, že tento názor na ružomberských internetových diskusných stránkach nie je ojedinelý (písali sme o tom aj v novinách MY Liptov č. 36 v príspevku pod titulkom Ignorácia na pokračovanie). Potvrdzuje to aj skutočnosť, že v diskusnej sekcii vznikla samostatná podstránka pod názvom Nezáujem predstaviteľov mesta o občanov. A priznajme, že má svoje opodstatnenie. Veď k desiatkam priamych otázok, žiadostiam, dokonca prosbám, aby sa kompetentní (konečne) zapojili do diskusie treba pridať aj príspevky, ktoré síce nie sú tak jednoznačne štylizované, ale odpoveď si isto zasluhujú. Spomeňme len podstránku Šialené zvýšenie cien od RES, na ktorej bolo začiatkom septembra „zavesených“ viac ako šesťdesiat príspevkov. Okrem „laškovania“ jedného riadiaceho pracovníka mestského úradu s poslancom mestského zastupiteľstva o podružnom probléme, ktorý sa bezprostredne netýka dominantnej témy – zvyšovanie cien tepla, vyjadrenia kompetentných úplne absentujú.

Zákon pomôže

S prižmúrením jedného oka (oboch očí?) by sme niektoré internetové príspevky mohli vnímať ako žiadosti o poskytnutie informácií v zmysle Zákona č. 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám. Je mi jasné, že by mi každý právnik (i právny koncipient či študent práva) otrepal toto tvrdenie o hlavu, ale buďme benevolentní – obsahujú niektoré príspevky jasnú špecifikáciu problému? Sú vyslovené jednoznačné otázky? Je uvedené meno osoby, od ktorej sa žiada odpoveď? Áno, všetky tieto skutočnosti sú mnohokrát jasne čitateľné. Ak však chce byť niekto detailista...
Zrejme je potrebné oficiálne (síce bez kolku, ale v súlade so zákonom) žiadať odpovede a potom sa ich zrejme Ružomberčania aj dočkajú. Takže, podľa zákona č. 211/2000 informácie sa sprístupňujú bez preukázania právneho alebo iného dôvodu alebo záujmu, pre ktorý sa požadujú. Žiadosť o sprístupnenie informácií možno podať písomne, ústne, faxom, elektronickou poštou alebo iným technicky vykonateľným spôsobom. Zo žiadosti však musí byť zjavné, ktorej povinnej osobe je určená, kto ju podáva, ktorých informácií sa týka a aký spôsob sprístupnenia informácie žiadateľ navrhuje... Ak chceme donútiť úradníkov, aby odpovedali, stačí, aby niekto otázku z internetu zaslal v zmysle zákona „povinnej osobe“ a následne jej odpoveď zverejnil.
Na mieste je však aj za súčasného stavu otázka - prečo sa Ružomberčanom neodpovedá, prečo sa im nevysvetľujú, povedzme, ich nesprávne pohľady na daný problém? Veď odpovedať na položenú otázku nie je len legislatívne „prikázané“, ale odpoveď dokonca patrí medzi základné prejavy slušnosti.

Veční nespokojenci

Je možné, že dôvodom neodpovedania na občianske dotazy a pripomienky na oficiálnej internetovej stránke mesta je nepríjemná skúsenosť z postoja niektorých diskutujúcich, ktorí sa zrejme riadia heslom – nech mi na moju kritiku odpíšu čokoľvek, aj tak ich zotriem pod čiernu zem.
Len pred niekoľkými dňami niečo podobné zažil M. Matis z referátu životného prostredia oddelenia stavebného práva a životného prostredia Mestského úradu v Ružomberku. Veľmi seriózne a komplexne odpovedal na otázku týkajúcu sa vypúšťania nepríjemných emisií v meste: „Príslušným orgánom štátnej správy pre Wienerberger Slovenské tehelne Zlaté Moravce, prevádzka Bystrická cesta Ružomberok je Slovenská inšpekcia životného prostredia Žilina. Inšpekcia vydáva povolenia pre uvedenú prevádzku a taktiež vykonáva kontrolu. Toto je určené platnou legislatívou. Na dymenie z komína tehelní sme listom (a taktiež telefonicky) upozornili inšpekciu so žiadosťou o vykonanie kontroly. Taktiež sme listom požiadali priamo Wienerberger Zlaté Moravce o zaslanie stanoviska. Ďalšie informácie môžem dodať až po vykonaní kontroly.“
A aký ohlas malo jeho vyjadrenie? V niektorých príspevkoch jednoznačne neférový, nekompetentný... Čítajte s nami: „Ďakujem vám, že sa toľko staráte o ten zápach z tehelne, je to chvályhodné. Len tie výsledky akosi chýbajú. Asi sa hľadá ten koberec, pod ktorý by sa to zamietlo, však?“
„Pýtam sa len tak na okraj - aké máte kompetencie, keď nemôžete vlastne nič urobiť, taký odbor potom vôbec v meste nemusí byť.“
Uznajte sami – tieto príspevky sú urážajúce, podceňujúce činnosť samosprávneho pracovníka. To mal M. Matis na internet „zavesiť“ rozsah svojej práce, mal zvýrazňovať jej náročnosť, potrebnosť?
V tejto súvislosti však treba brať do úvahy skutočnosť, že takýto postoj k odpovedi na položenú otázku má len minimum diskutujúcich. Preto by sa postoje nepodstatnej menšiny nemali brať ako rozhodujúce pri rozhodovaní sa, či niekto bude alebo nebude komunikovať s občanmi, či bude odpovedať na ich otázky. Je proste potrebné povzniesť sa nad názormi nepodstatnej menšiny večných nespokojencov, pre ktorých zrejme ani voda z ľadovca nie je dostatočne studená.

Malé post skriptum

Tento príspevok bol napísaný na (nepriamy) podnet Zdenka Keyzlara, vedúceho oddelenia výstavby Mestského úradu v Ružomberku, ktorý v novinách My Liptov č. 36 reagoval na príspevok Africká cesta v Ružomberku (Liptov č. 34). Zdá sa totiž, že nie všetci chápu dôsledky ignorácie internetovej diskusie na oficiálnej ružomberskej stránke. Nie je dobré (ani správne) myslieť si, že nie je potrebné reagovať na pripomienky, názory (obyčajných) ľudí, povedzme, v duchu hesla - oni sú laici a ja som (veľký) odborník. Ich pohľady (aj keď neodborné) na danú problematiku by totiž nemali byť iba bezfarebným vzduchom, ktorý kompetentní nevidia.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 3. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 7. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 246
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 227
 3. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 6 394
 4. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 4 861
 5. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 801
 6. Nechcete prísť o vozidlo do pár sekúnd? Vyhnite sa tejto chybe. 4 165
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 3 744
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 715

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: Aj žraloky sú tu od prvohôr
 2. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam
 3. Věra Tepličková: Já jsem duhová víla,
 4. Anton Kaiser: Klaňanie troch kráľov v umeleckej tvorbe Františka Horniaka
 5. Elena Antalová: Medvede a diviaky sa dohodnú
 6. Věra Tepličková: Keď sa rodina postará o svoj najslabší článok
 7. Sabina Rehušová: Čakám Ťa v Budve.
 8. Lucia Žárska: Medvedia nálada na trhu
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 8 607
 2. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 7 160
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 100
 4. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 738
 5. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 6 326
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 833
 7. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 814
 8. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 760
 1. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Otvorenie Lužného mosta.

Motoristov na časti diaľnice D1 pri obci Hybe v okrese Liptovský Mikuláš čakajú najbližšie tri týždne dopravné obmedzenia.


SITA 3 h
Vytvoriť kontajner, do ktorého by sa medveď nedostal je len časť úspechu. Dôležitá je aj disciplinovanosť obyvateľov.

Zvykla si na odpadky.


23 h
Ochotnícke divadlo v Hybiach má oficiálny názov Ochotnícke divadlo Jakuba Grajchmana v Hybiach. Patrí k najstarším súborom v regióne a okrem svojej histórie je známe aj kvalitou. Divadelníci majú zázemie v kultúrnom dome.

V minulosti ho navštívil brigádny generál Ludvik Svoboda.


24. jún
Dúbravské bane sú 30 rokov opustené.

Dúbrava bane nazad nechce.


23. jún

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: Aj žraloky sú tu od prvohôr
 2. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam
 3. Věra Tepličková: Já jsem duhová víla,
 4. Anton Kaiser: Klaňanie troch kráľov v umeleckej tvorbe Františka Horniaka
 5. Elena Antalová: Medvede a diviaky sa dohodnú
 6. Věra Tepličková: Keď sa rodina postará o svoj najslabší článok
 7. Sabina Rehušová: Čakám Ťa v Budve.
 8. Lucia Žárska: Medvedia nálada na trhu
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 8 607
 2. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 7 160
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 100
 4. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 738
 5. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 6 326
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 833
 7. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 814
 8. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 760
 1. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu